Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği

Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği

14.12.2018 10:11 | Son Güncelleme: 14.12.2018 10:11

Datça'da üniversite ile özel sektör işbirliğiMuğla Sıtkı Koman Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu'nun çeşitli bölümlerindeki öğrencileri iş hayatına hazırlamak ve turizm sektöründe nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla bir otelin işbirliğiyle 'D-Campus' projesi başlatıldı.

Datça'da üniversite ile özel sektör işbirliği

Muğla Sıtkı Koman Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu'nun çeşitli bölümlerindeki öğrencileri hayatına hazırlamak ve turizm sektöründe nitelikli gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla bir otelin işbirliğiyle 'D-Campus' projesi başlatıldı. Proje kapsamında okullarında bir ay süreyle bir otelin uzman kadroları tarafından eğitim verilecek öğrenciler, ardından staj yapacak, başarı olanlar işe alınabilecek.

Datça'da üniversite öğrencilerini hayatına hazırlamak ve turizm sektöründe nitelikli gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla bir proje başlatıldı. Muğla Sıtkı Koman Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu ile bir otel arasında gerçekleştirilecek olan 'D-Campus' uygulaması ile okulun Aşçılık, Muhasebe, Turizm ve Otel İşletmeciliği ile Yat ve Marina İşletmeciliği bölümlerinde öğrenim gören 450 öğrenci, teorik bilgilerini sahada uygulama olanağına kavuşacak. Projenin paydaşı otelin uzman kadroları eşliğinde, okulda yapılacak bir aylık derslerin ardından öğrenciler, otelin değişik bölümlerinde staj yaparak geleceğe hazırlanacak. Stajın ardından öğrenciler, başarılarına göre otel bünyesinde işe alınabilecek.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ İHTİYACI

Otelin İnsan Kaynakları Müdürü Zeynep Naz Çelik, projenin turizm sektöründeki nitelikli iş gücü ihtiyacından kaynaklandığını belirterek, Nitelikli iş gücü bulma arayışımız ve sosyal sorumluluk kapsamında çevre okullara destek vermek amacıyla bu uygulamayı başlattık. Kurum olarak, bu projeyi çok gönülden ve yürekten yapıyoruz. Amacımız, Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu'ndaki maksimum sayıdaki öğrenciyi pratikte daha nitelikli hale getirmektir dedi.

Projenin, Mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini ifade eden Çelik, Projenin ilk döneminde yöneticilerimiz, Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu'nun derslerine katılmış olacaklar. İkinci dönem ise öğrencilerin teorik bilgilerini, pratikte uygulamalarını sağlamak amacıyla, öğrencilerimizi otelimize davet edeceğiz. Onlara orada pratik yapma olanağı sağlayacağız diye konuştu.

ÜNİVESİTE İLE SEKTÖR BİR MADALYANIN İKİ YÜZÜ

Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ayazlar ise projenin önemine dikkat çekti. Doç. Dr. Ayazlar, Bugün burada öğrencilerimiz için eğitim hayatlarına not düşebilecekleri çok önemli bir birliktelik yaşıyoruz. Aslında, akademi ile sektör bir madalyanın iki yüzü gibiyiz. Birbirimizi tamamlamaya ihtiyacımız var. Ancak bazen akademi, eğitimi teori yönüyle güçlendirip, uygulamada bir takım eksiklikler yaşayabiliyor. Bu birliktelik ile biz, sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere öğrencileri donatırken, sektörden edineceğimiz tecrübe ve bilgi birikimini kullanmak istiyoruz dedi.

Bölgenin en nitelikli tesislerinden birinin kendilerine ortak olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Doç. Dr. Ayazlar şöyle devam etti

Bu proje, yaklaşık 450 öğrencimizin tamamına hitap ediyor. Otelin bünyesinde turizm otelcilik, aşçılık ve muhasebe ile ilgili teorik ve pratik eğitim alabilecekleri çok geniş kapsamlı iş olanakları var. Otelin okulumuza yakınlığını bölge avantajı olarak en işi şekilde kullanacağımız için bu projeyi çok önemsiyoruz.

Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği
Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği
Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği
Muğla Datça'da Üniversite ile Özel Sektör İşbirliği

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title