MUĞLA BU KEZ 'FOSİL' BULDU

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

MUĞLA'nın Datça ilçesinde yüzerken fark edip deniz dibinden çıkardığı Antik Roma dönemine ait 'aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykelini' Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim eden Muhammet Yüksel (57), bu kez aynı yerde, tarih öncesi döneme ait olduğu tahmin edilen bir fosil buldu.

MUĞLA'nın Datça ilçesinde yüzerken fark edip deniz dibinden çıkardığı Antik Roma dönemine ait 'aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykelini' Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim eden Muhammet Yüksel (57), bu kez aynı yerde, tarih öncesi döneme ait olduğu tahmin edilen bir fosil buldu. Cismin fosil olup olmadığının kesinlik kazanması için karbon testi yapılması gerektiğini belirten Yüksel, üniversitelerin yardımını beklediğini söyledi.

Datça Yarımadası'nın Akdeniz kıyısında bulunan tarihi Burgaz ören yeri yakınlarında, 15 Mayıs'ta, gözlük ve şnorkelle yüzen emekli sigortacı Muhammet Yüksel, 'aslan yavrusunu emziren mermer kadın heykeli' buldu. Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine heykeli teslim eden Yüksel, geçen cuma günü aynı bölgede yüzerken, sahil kenarında kayaların arasında kırmızı renkli bir taş buldu. Taşı bulunduğu yerden çıkaran Yüksel, gözlerine inanamadı. Yaklaşık 50 santimetre uzunluğunda ve 3 kilo ağırlığındaki taş parçasının bir tarafında eski bir yapıya ait olduğu tahmin edilen duvar kalıntısı ve yanmış tahta parçaları olduğu görüldü. Taşın diğer tarafında ise ipeksi yumuşaklıkta adeta tarih öncesi bir deniz canlısının solungaçlarını anımsatan kırmızı renkli 'fosil' olabileceği değerlendirilen bir cisim gözlendi. Deniz dibinde bulduğu obje hakkında görüştüğü jeologlardan yeterli bilgi alamayan Yüksel, üniversitelerin yardımını beklediğini kaydetti.

KARBON TESTİ YAPILMASI GEREKİYOR

Objenin, milyonlarca yıl öncesinde yaşamış bir canlının fosili olabileceği yönünde görüş belirtenlerin olduğunu ifade eden Yüksel, Bir jeoloji mühendisine gösterdim. Bunun tarih öncesi bir fosil olabileceğini, yaşının belirlenmesi için karbon testi yapılması gerektiğini söyledi. Önemli bir buluntu olabileceğine dikkat çekti. Hatta tarih öncesi yaşamış, balina büyüklüğünde bir deniz canlısının solungaçları olabileceğini vurguladı diye konuştu.

ÜZERİNDE YANMIŞ TAHTA PARÇALARI VAR

Objenin bulunduğu bölgede 2 bin ila 2 bin 500 yıl önce çok büyük bir depremin meydana geldiğini öğrendiğini belirten Yüksel, Deprem sırasında büyük bir yangın çıktığı, yanan bir yapının denize çöktüğü ve bu yapının denizde bulunan fosilin üzerine denk geldiği tahmin ediliyor. Görüştüğüm jeologlardan biri, üzerine düşen yanan ev ile fosilin birlikte kimyasal etkileşime girerek, 2 bin 500 yıl kadar birlikte bir birbirine yapışmış halde, deniz dibinde kalmış olabileceğini söyledi. Jeolog, 2 bin 500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen yapı malzemelerine göre, fosilin çok daha eski yıllara ve hatta milyonlarca yıl önce yaşamış bir canlı türüne ait olabileceğine dikkat çekti dedi. Fosilin çok elastiki, yumuşak, parlak ve üst üste konulmuş ince jelatin tabakaları gibi kırmızı renkte, ciğere benzeyen bir doku görünümünde olduğunu vurgulayan Yüksel, bu objenin sırrını öğrenmek istediğini söyledi.

MUĞLA BU KEZ 'FOSİL' BULDU
MUĞLA BU KEZ 'FOSİL' BULDU
MUĞLA BU KEZ 'FOSİL' BULDU
MUĞLA BU KEZ 'FOSİL' BULDU

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title