Muazzez İlmiye Çığ kimdir? Muazzez İlmiye Çığ kaç yaşında? Muazzez İlmiye Çığ biyografisi nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Muazzez İlmiye Çığ kimdir? Muazzez İlmiye Çığ kaç yaşında? Muazzez İlmiye Çığ biyografisi nedir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Muazzez İlmiye Çığ kimdir? Muazzez İlmiye Çığ kaç yaşında? Muazzez İlmiye Çığ biyografisi nedir?

Türk sümerolog, tarihçi, bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ kimdir? Muazzez İlmiye Çığ kaç yaşında? Muazzez İlmiye Çığ biyografisi nedir? detaylar haberimizde...

Osmanlı döneminde dünyaya gelen bilim insanı, tarihçi, Türk sümerolog Muazzez İlmiye Çığ kimdir? Muazzez İlmiye Çığ kaç yaşında? Muazzez İlmiye Çığ biyografisi nedir? sorularının cevabı haberimizde...

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİMDİR? MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ BİYOGRAFİSİ NEDİR?

Ailesi köken olarak Kırımlı göçmenlerden olup babası Kırım'dan Amasya, Merzifon'a, annesi ise Kırım'dan Bursa'ya göçmüştür. Ailesi İzmir'de yaşamaktayken, 15 Mayıs 1919 tarihinde meydana gelen İzmir'in işgali ardından daha güvenli bir yer olan Çorum'a yerleşti.

Eğitim ve Kariyeri

İlkokula Çorum'da başladı. Daha sonra ailece Bursa'ya taşındılar. Bursa'da özel bir okul olan Bizim Mektep'te Fransızca ve keman dersleri aldı. 1926'da sınavla Bursa Kız Muallim Mektebine (Bursa Kız Öğretmen Okulu) girdi. 1931 yılında mezun oldu ve babasının da öğretmenlik yapmakta olduğu Eskişehir'e tayin oldu. Eskişehir'de öğretmenlik mesleğini 4.5 yıl yaptı.

15 Şubat 1936 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne kaydoldu. Nazi Almanyası'ndan Türkiye'ye iltica etmiş olan ve Ankara Üniversitesinde dersler veren Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock'dan Hitit Dili ve Kültürü derslerini, Prof. Dr. Benno Landsberger'den Sümer ve Akad Dilleri ve Mezopotamya Kültürü derslerini aldı. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivine uzman olarak atandı. Aynı yıl Kemal Çığ ile evlenmişti. Müzede çalıştığı 31 yıl boyunca meslektaşı Hatice Kızılyay ve Dr. F. R. Kraus ile birlikte müzenin deposunda bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti temizleyip, sınıflandırıp numaralandırdı, 74 bin tabletten oluşan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu, 3 bin tabletin kopyasını yapıp katalog halinde yayımladı.

1957'de Münih'teki Oryantalistler Kongresi'ne katıldı. 1960'ta Heidelberg Üniversitesinde 6 aylık bir çalışma yaptı. 1965'te Roma'da sergilenen Hitit sergisini bu şehirden alarak Londra'ya götürdü. 1972'de emekliye ayrıldı.

Emeklilikten sonra bir süre yurtdışında yaşayan Muazzez İlmiye Çığ, 1988'de Philadelphia'daki Asuroloji kongresine katıldı. Prof. Kramer'in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990'da "Tarih Sümerle Başlar" adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Kitabın çok ilgi görmesi üzerine 1993'te çocuklara yönelik Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk da dahil Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan 13 kitap yazdı.

Muazzez İlmiye Çığ'ın özel arşivi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'ndadır. Haberler.com haberini okuyorsunuz. Haber kaldığı yerden devam ediyor.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KAÇ YAŞINDADIR?

20 Haziran 1914'te Bursa'da dünyaya gelen bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ, 107 yaşındadır. Haberler.com kısaca bilgiler sizlerle. Aşağıdan haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500