Mitras Yeraltı Tapınağı Turizme Kazandırılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Mitras Yeraltı Tapınağı Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep'in Şehitkamil İlçesinde Bulunan ve Dünyanın En Eski Yerleşim Yeri Olarak Bilinen Dülük Antik Kenti'ndeki Mitras Yeraltı Tapınağının Turizme Kazandırılması İçin Çalışma Başlatıldı.

Mitras Yeraltı Tapınağı Turizme Kazandırılıyor

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde bulunan ve dünyanın en eski yerleşim yeri olarak bilinen Dülük Antik Kenti'ndeki Mitras yeraltı tapınağının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Dülük Antik Kenti'nde düzenlenen törene Gaziantep Vali Yardımcısı Miktat Alan, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Önal, ilgili kurum temsilcileri ve köylüler katıldı. Törende konuşma yapan Vali Yardımcısı Miktat Alan, 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası'nın, toplumda kültür bilincinin artırılması açısından önemli olduğunu belirtti. Alan, "Ülkemizin kendine özgü tarihi, kültürel ve sanatsal mirasının Müzeler Haftası'nda ulusal ve uluslararası

alanda tanıtılması, milli ekonomiye katma değer sağlayacaktır" dedi.

Anadolu medeniyetleri arasında Gaziantep'in; coğrafyası, tarihi ve kültürel eserleri yönünden adeta açık hava müzesi özelliği gösterdiğini kaydeden Alan, "Gaziantep'in tarihi ve kültürel varlıklarının korunması, bu eserlerin gelecek kuşaklara aktarılması ve gelişmiş kültür bilinci oluşturulması için vatandaşlarımızı doyarlı olmaya çağırıyoruz. Bugün burada Mitras yeraltı tapınağında başlatılan çalışmaların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı da, topladıkları emlak vergisinin yüzde 10'unu Dülük Antik Kenti'nin turizme kazandırılması için ayırdıklarını belirtti. Özkarslı, topladıkları 10 milyon YTL'nin yüzde 10'u olan bir milyon YTL'yi bu yıl Mitras yeraltı tapınağının kurtarılması ve ışıklandırması için harcayacaklarını ifade ederek, "Tarih turizmi dünyada önem kazandı. Zeugma ile birlikte biz de tarih turizmi hareket kazandı. Burası dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Burada başlattığımız

çalışmayı en kısa zamanda tamamlayarak, turizme kazandıracağız" şeklinde konuştu.

Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Önal ise, Dülük Antik Kenti'nin M.Ö. 600 bin yıl öncesine dayanan tarihi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu dile getirdi. Önal, "1982-1984 yılları arasında yapılan kazılarda ilk sayı sisteminin burada kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Biz de bu yıl Müzeler Haftası kutlamalarını Dülük'te açmaya karar verdik. Dünyanın en büyük en önemli mozaikleri bizde bulunuyor. Ama buna rağmen dünyanın en iyi müzesi seçilemedik" dedi.

Konuşmaların ardından Mitras yeraltı tapınağındaki çalışmalar, protokol üyelerinin vurdukları kazma ile başladı. Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Önal, tapınağı gezen davetlilere tapınak hakkında bilgi verdi.

Dülük'teki Mitras yeraltı tapınağı, dünyada bilinen Mitras tapınaklarının en büyüğüdür. İki salonludur. Yeraltı tapınağının mihrabı konumundaki merkezi nişte boğa öldürme sahnesi kabartma halinde işlenmiştir. Tanrı Mitras, gezegenleri simgeleyen yıldızlar, takım yıldızlarını simgeleyen akrep, yılan, köpek ve benzeri gibi figürlerin de eşliğinde bir boğayı öldürürken resmedilmiştir. Bu sahne, boğa çağının sona erdiğini, yeni bir çağın başladığını simgelemektedir. Ayinleri gizli olan bu tapınım, çoğu Roma

ordusunun askerleriydi. Üyeleri arasında bürokratlar, tüccarlar ve köleler de bulunmaktaydı. M.S. 1. yüzyılda Tarsus'tan yayılmaya başlayan Mitras kültü, 3. yüzyılda İskoçya ve Büyük Sahra'ya kadar ulaşmıştır. Mitras ayinlerinde kurban edilen boğanın kanıyla hem yıkanılır hem de içilirdi. Böylece yok olan bir çağı simgeleyen boğanın temsil ettiği tanrının gücüne ve ölümsüzlüğüne kavuşulacağına inanılırdı. Dülük'teki tapınak Anadolu'da bulunan Mitras yeraltı tapınağının ilkidir.

(OÇ-ST-ÖZ-Y)