12. Kattan Düşüp Yaşamını Yitiren Minik Hira'nın Davası Gergin Başladı

12. Kattan Düşüp Yaşamını Yitiren Minik Hira'nın Davası Gergin Başladı

22 Mart'ta 3.5 yaşındaki Shana Hira Dağ'ın 12. katın balkonundan düşüp hayatını kaybetmesinden sorumlu tutulan ve tutuklanan Türkan İ., ilk kez hakim karşısına çıktı.

12. Kattan Düşüp Yaşamını Yitiren Minik Hira'nın Davası Gergin Başladı

Mersin'de 22 Mart'ta 3.5 yaşındaki Shana Hira Dağ'ın 12. kattaki evin balkonundan düşüp, hayatını kaybetmesi üzerine tutuklanan Türkan İ., ilk kez hakim karşısına çıktı. Kendisinin cani olmadığını söyleyen Türkan İ., hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

OLAY 22 MART'TA GERÇEKLEŞTİ, POLİS İNCELEME BAŞLATTI

22 Mart gecesi saat 22:00 sıralarında Mezitli ilçesi Merkez Mahallesi Meytis Plus Sitesi'nde meydana geldi. Ambulansla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan bir kız çocuğunun yüksekten düşme sonucu hayatını kaybettiği bilgisi üzerine adrese giden polis ekipleri, 3.5 yaşındaki Shana Hira Dağ'ın balkondaki yastığın üzerine çıkıp 12. kattan düşerek hayatını kaybettiği yönünde bilgi aldı. Olay sırasında evde akrabalarıyla birlikte bulunan anne Devran ve baba Emrah Dağ ile de görüşmek isteyen polis, olayın etkisi altındaki anne-baba ile sağlıklı görüşme yapamadı.

ELİ TİTREYİNCE ÇOCUĞUN KUCAĞINDAN DÜŞTÜĞÜNÜ İTİRAF ETTİ

Olayla ilgili evde bulunanların ifadelerini alan polis, çiftin akrabası olan Türkan İ.'nin ifadesini çelişkili buldu. Çalışmalar devam ettiği sırada Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'ne yapılan bir ihbara istinaden cumhuriyet savcısının talimatı ile olayı soruşturan Cinayet Büro Amirliği ekiplerince 22 yaşındaki Türkan İ. gözaltına alındı. Şüphelinin polisteki ifadesinde suçunu itiraf ederek, kucağında bulunan çocukla birlikte balkona çıktıkları sırada elinin titremesi üzerine çocuğun camdan aşağıya düştüğünü söylediği öğrenildi. Sevk edildiği mahkemece tutuklanan zanlının ilk etapta korktuğu için gerçeği söylemekten kaçındığı ifade edildi.

"BASKI ALTINDA OLDUĞUM İÇİN OLAYI KABUL ETTİM"

Türkan İ., Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmaya, Shana Hira Dağ'ın babası Emrah ile annesi Devran Dağ, avukatlar ile olay gününde evde bulunan kişiler tanık olarak katıldı. Türkan İ. hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Yemin ederim ben yapmadım. İlk sorgumda baskı altında olduğum için olayı kabul ettim. Yoksa olayı ben gerçekleştirmedim."

"9 YIL ÖNCEKİ OLAYLA DA İLGİM YOK"

"Benim de 2 çocuğum var. Hira'yı da ben kendi çocuğum gibi severdim. Sürekli ilgilenir, yemek yedirir, üstünü değiştirirdim. Benim küçücük çocuğa ne kastım olabilir. Depresyon geçirmiş haldeyim. Sürekli hap kullandım. 7-8 aydır evde kalıyorum. Ben cani biri değilim. Olay günü aşağı inmememin sebebi de küçük çocuk vardı evde ona baktım. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum, ben yapmadım. 9 yıl önce olan bir olaydan dolayı da beni suçluyorlar. O olayla da benim hiçbir alakam yoktur. Ben kendi halimde biriyim" dedi.

"EŞİMLE TELEFONDA KONUŞURKEN OLAY GERÇEKLEŞMİŞ"

Baba Emrah Dağ, "Dışarıdayken eşimle telefonla görüştüm. O sırada olay olmuş zaten. Şimdi suçu başkalarına atıyor. Allah korkusu olan insanlarız biz. Sonuna kadar şikayetçiyim ve davacıyım" diye konuştu.

ACILI ANNE DURUŞMA SALONUNDA "KATİL" DİYE BAĞIRDI

Anne Devran Dağ da Türkan İ.'nin yalan ifade verdiğini iddia ederek, "Kızımı odaya ben koydum. Televizyonu açtım ve çizgi film izliyordu. O sırada kapılar, pencereler kapalı, açık hiç bir şey yoktu. Önce mutfağa gittim ardından küçük çocuğuma bakmak için yan odaya geçtim. O sırada eşim telefonla aradı ve onunla konuştuk. Konuşmamız sadece 2,5 dakika sürdü. Zaten her şey bu zaman diliminde oldu." Acılı anne güçlükle ayakta dururken zaman zaman "katil" diye bağırdı.

"ÇOCUĞUMU KENDİSİNE VERMEDİM, BABAANNESİ DIŞINDA KİMSEYE EMANET ETMEM"

"Annem Türkan İ.'yi evden gönderecekti zaten. Onun dediği gibi ben küçük çocuğumu kendisine filan vermedim. Ben çocuklarımı babaanneleri dışında kimseye zaten emanet etmem. O yüzden yalan söylüyor. Kesinlikle şikayetçiyim. Hatta kızımı aşağı attıktan bir hafta sonra sinir hastalıkları doktoruna gidiyor. Bilerek kendinin aklı başında olmadığını gösterip, ceza almamak için bunu yaptı" şeklinde konuştu.

"AKIL SAĞLIĞI YERİNDE OLMASA BU KADAR SOĞUKKANLI OLAMAZDI"

Müşteki avukatı ise sanığın suçu emniyette ve savcılıkta kabul ettiğini vurgulayarak, "Sanık 'baskı altında ifade verdim, zorla verdirdiler' diyor ama hem emniyette hem de savcılıkta ifadesini avukatı huzurunda verdi. Yani hiçbir baskı olmadan verdi. Her iki yerde de suçunu itiraf etti. Savcılık incelemesinde zaten olayın cinayet olduğu, çocuğun atıldığı ortaya çıkmıştır. Şahsın akıl sağlığı yerinde olmasa olaydan sonra bu kadar soğukkanlı olamazdı. Suçu kasten işlediği ortadadır. O yüzden şahsın cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ, POLİS DURUŞMA SONRASI BİBER GAZI KULLANDI

Türkan İ.'nin avukatı da müvekkilinin akıl sağlığı kontrolü için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini, onun sonucuna göre yeniden savunma yapmak istediklerini belirtti. Mahkeme heyeti, Türkan İ.'nin tutukluluk halinin devamına, şahsın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek akıl sağlığıyla ilgili rapor almasına karar vererek, duruşmayı 5 Ekim 2017'ye erteledi.
Sürekli karşılıklı atışmaların yaşandığı duruşmanın sonunda da Türkan İ.'nin yakınları ile Shana Hira Dağ'nı yakınları arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis ekipleri, biber gazı kullanarak iki grubu ayırdı.