Mikail Yüksel: Türkiye Aleyhinde Konuşmaya Zorlandım

Mikail Yüksel: Türkiye Aleyhinde Konuşmaya Zorlandım

Mikail Yüksel: Türkiye Aleyhinde Konuşmaya Zorlandım
Hürriyet - Haberler | Güncel

BABASININ eski MHP Kulu Belediye Başkanı olduğunu belirten Mikail Yüksel, yaşananları şöyle anlattı: "Konya'nın Kulu ilçesinde İsveç'te yapılacak seçimler için sandık kuruldu.

BABASININ eski MHP Kulu Belediye Başkanı olduğunu belirten Mikail Yüksel, yaşananları şöyle anlattı: "Konya'nın Kulu ilçesinde İsveç'te yapılacak seçimler için sandık kuruldu. Birçok Kululu hemşerimin izinde olması nedeniyle Kulu'da da seçim kampanyası yürüttüm. Maalesef seçim kampanyası terör örgütü PKK ve Türkiye karşıtı lobisini rahatsız etti. Beni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözcüsü olmakla suçladılar. Partim, iddiaların gerçek olmadığını bildiği halde iftiralar karşısında bana sahip çıkmadı. Türkiye siyasetiyle hiç ilgilenmememe ve buradaki insanların sorunlarına yoğunlaşmama rağmen beni sürekli Türkiye siyaseti için yorum yapmaya zorladılar. Hakkımda asılsız iddialar ürettiler. Söylemediğim ifadeleri ellerinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen 'söylediğimi' iddia ettiler. İsveç gazeteleri de bunlara yer verince, partim bu karalama kampanyasına karşı cesur bir duruş sergileyemedi."

'GEÇMİŞİMİ SAKLAMADIM'

"Bu süreçte özellikle Türkiye aleyhinde konuşmaya zorlandım. Ermeni iddialarına ilişkin açıklama yapma konusunda baskı gördüm. Geçmişimi saklamıyorum. Babamın siyasi geçmişini de parti yönetimiyle paylaştım. Bu bilgiler ışığında adaylığımda bir sakınca olup olmadığını sordum. Partim de bana hiçbir sorun olmadığını ve aday olabileceğimi söylemişti. Suçlamalar geldiği taktirde beni savunacaklarını söylemişlerdi. Ama maalesef sözlerinde duramadılar." Bilgileri partisiyle paylaştığına ilişkin elinde belgeler olduğunu belirten Yüksel, "Adaylık süreci hala devam ediyor. Göteborg'da bütün Müslüman ve Türklerin oylarına talibim. Seçildiğim takdirde yeni bir parti kuracağım" dedi.

MEHMET KAPLAN İSTİFA ETMİŞTİ

İsveç'te Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, Türk sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin davet edildiği bir iftar yemeğinde çekilen fotoğraflarının İsveç medyasında, "Irkçılılarla yemek yediler" başlığıyla yayınlanmasının ardından 2016'da görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: Hürriyet

Çok Okunan Haberler

title