Mersin - Mut Kayısı Festivali Başladı
Haberler » Güncel » Mersin - Mut Kayısı Festivali Başladı - Haber

Mersin - Mut Kayısı Festivali Başladı

Mut Kayısı Festivali başladıMERSİN'in Mut İlçesi'nde bu yıl 54'üncüsü düzenlenen Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Mersin - Mut Kayısı Festivali Başladı

Mut Kayısı Festivali başladı


MERSİN'in Mut İlçesi'nde bu yıl 54'üncüsü düzenlenen Mut Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı. Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda gerçekleştirilen törene, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li , MHP Genel Başkan Yardımcısı , Milletvekili CHP'li Hüseyin Çamak, Anamur Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Türe, Gülnar Belediye Başkanı MHP'li Ahmet Günel, Mut Belediye Başkanı MHP'li Nebi Yılmaz, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Mut Belediyesi Halkoyunları Topluluğu, Anamur Belediyesi Halkoyunları Ekibi ve Toroslar Belediyesi Halkoyunları Ekipleri gösterileri ilgi çekti.


Törende söz alan MHP'li Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, ilçenin yüzde 95'inin tarımla uğraştığını belirterek, Bu yıl 90 - 100 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Üretim geçtiğimiz yıla oranda yarı yarıya düşmüş vaziyette. Buna rağmen ihracatta 40 bin ton civarında satış bekliyoruz. Satışlar şu anda beklentilerimizi karşılar durumda. Bilindiği gibi iki çeşik kayısı var. Birisi kurutmalık, diğeri ise sofralık. Biz ülkemizdeki sofralık kayısının üretiminin yüzde 70'ini karışlayan bir ilçeyiz. Bu anlamda sofralık kayısının başkentiyiz. Biz Karacaoğlan'ın yaşamının sonunu geçirdiği Karacaoğlan'ın da başkentiyiz dedi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, Üreticilerimizin özellikle ihracat kapılarının kapanmasından dolayı çok büyük sıkıntı çektiği ve yıllardır büyütmek için çok emek harcadığı söktüğü bir dönemden geçiyoruz. Böylesine sıkıntılı ve acılı bir dönemde Mut'umuzda kayısı ve zeytin konusunda yeni hamleler yapılması yeni üretim alanlarının oluşturulması verimin artırılması ve her şeye rağmen bu konuda gayret gösterilmesi ve direnilmesi bizi gelecek açısından umutlandırıyor diye konuştu.


MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, dilek havuzuna kayısı döküldü. Daha sonra Mut Doğa Sporları ve Fotoğraf Derneği tarafından kayısı fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Festivalin gece bölümünde ise Musa Eroğlu, Sevcan Orhan ve Kıraç halk konseri verecek Üç gün sürecek festival etkinlikleri kapsamında sergiler açılıp, sportif etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler