Merkel: Mülteci Sorunu İçin 1 Kasım Önemli Tarih

Merkel: Mülteci Sorunu İçin 1 Kasım Önemli Tarih

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'deki 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'ne dikkat çekerek, mülteci sorunu için bu tarihin önemli olduğunu belirtti.

Merkel: Mülteci Sorunu İçin 1 Kasım Önemli Tarih

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci sorununun çözümü konusunda 1 Kasım tarihinin önemli olduğunu söyledi. Mülteci krizi nedeniyle aldığı eleştirilere basın toplantısıyla yanıt veren Merkel, Berlin'de yaptığı açıklamada, sorunun çözümü için sabırlı olunmasını istedi. Sınırların kapatılmasına yönelik talepleri "Düğmeyi birden bire çeviremeyizö diyerek geri çeviren Merkel, çözüm için adım adım ilerlenmesi gerektiğine işaret etti.

TÜRKİYE'DE YAPILACAK SEÇİMLER ÖNEMLİ

Cumartesi yürürlüğe giren mülteci yasasının sonuçlarının beklenmesi gerektiğini kaydeden Merkel, mülteci akınının durdurulmasının ancak Türkiye, Yunanistan ve AB arasında yapılacak işbirliği ile mükün olduğunu tekrarladı. Merkel, Türkiye'de yapılacak seçimler nedeniyle önümüzdeki Pazar gününün önemli olduğuna dikkati çekerek, seçimlerin sonucuna göre, AB ile Türkiye arasında mültecilerin durdurulmasına yönelik süren görüşmelerin hayata geçirilebileceğini söyledi ve "Sorunun temel nedenlerini ele almalıyız." ifadelerini kullandı.