Mehmet Akif Ersoy'un Kişiler Eşyaları Bu Sergide - Haberler
Haberi Paylaş

Mehmet Akif Ersoy'un Kişiler Eşyaları Bu Sergide

İhlas Haber Ajansı - Kültür Sanat

- Mehmet Akif Ersoy'un kişiler eşyaları bu sergide Pendik'te "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy'un Dost Çevresi"sergisi Başkan Dr.

- Mehmet Akif Ersoy'un kişiler eşyaları bu sergide

Pendik'te "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy'un Dost Çevresi"sergisi

Başkan Dr. Kenan Şahin : "Akif, bu milletin kimliğinin oluşmasında mührü olan değerli bir şahsiyet"

İSTANBUL - Pendik Belediyesi, milli şair Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 81'inci ölüm yıldönümünde "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy'un Dost Çevresi"isimli sergiyle andı. Sergide milli şairin kişisel eşyaları da yer alıyor.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy, vefatının 81'inci ölüm yıldönümünde Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan 42 kitaplık külliyat, çizgi roman, sergi ve panelden oluşan bir dizi etkinlikle anıldı.

İstiklal Marşı yazarı Ersoy'un ölüm yıldönümünde "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy'un Dost Çevresi"adı altında bir sergi düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen sergide aralarında Akif'in seccadesinin, evinde kullandığı halının, köstekli saatinin de bulunduğu kişisel eşyaları sergileniyor. Sergilenecek 500 eser ve eşya arasında Mehmet Akif'i Akif yapan dost halkasından 44 kişiye ait belge, evrak, fotoğraf ve kitapları da yer alıyor. "Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy'un Dost Çevresi"projesi kapsamında paneller de düzenlenecek. Alanında usta isimler panelde Akif'in hayatını ve dost çevresini anlatacak.

Mehmet Akif'i anlatan 42 kitaplık külliyat

Pendik Belediyesi, milli şairi çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla"Göğe Yükselen Hilal: Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı" adını taşıyan bir de çizgi roman yayınladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği projede çizgi romanı Turgay Anar yazdı, Yavuz Selim Baş da çizgiye döktü. Mehmet Akif Ersoy'un hayatını, mücadelesini, hizmetlerini anlatan çizgi roman 48 sayfadan oluşuyor. İstiklal Marşı şairinin hayatı ve çevresinde bulunan dostlarını anlatan anlatan 42 kitaplık külliyat oluşturuldu.

"Akif, bu milletin kimliğinin oluşmasında mührü olan değerli bir şahsiyet"

Sergi açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, "Mehmet Akif Ersoy, hepimizin tanıması gereken önemli isimlerden birisidir. Hayat içerisinde farklı değerlendirmeler farklı yönlendirmeler olabiliyor. Milli şairimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında, bu milletin kimliğinin oluşmasında mührü olan değerli bir şahsiyet. Bu anlamda Mehmet Akif'i daha çok tanımak, anlamak elbette bu memleketin her evladı için lazım olan bir şey. 40 tane çok kıymetli isim, bize Mehmet Akif'i anlatmak için önemli bir gayretin içerisine girmişler. İşin özüyle güzel bir koleksiyonu ben de Pendik Belediye Başkanı olarak iftihar edeceğim Pendik Belediyesi Yayınlarından yayınlamak gibi çok güzel bir lütfa ortak oldum" ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy'un Kişiler Eşyaları Bu Sergide

Mehmet Akif Ersoy'un Kişiler Eşyaları Bu Sergide

Mehmet Akif Ersoy'un Kişiler Eşyaları Bu Sergide

İhlas Haber Ajansı - Kültür Sanat

Mehmet Akif Ersoy, Kenan Şahin, Pendik, Kültür Sanat, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title