Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm Planı Hayata Geçiyor

Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm Planı Hayata Geçiyor

Yenimahalle Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Vatandaşlara Sağlıklı Yaşam Alanları Oluşturmak İçin Başlattığı Projeleri Bir Bir Hayata Geçiriyor.

Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm Planı Hayata Geçiyor

Yenimahalle Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, vatandaşlara sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için başlattığı projeleri bir bir hayata geçiriyor.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde başlatılan çalışmalar ile şehrin gelişimine uygun olarak eskiyen bölgeler yeniden inşa edilecek teknoloji parkları ve sosyal donatılar oluşturulacak, deprem riskine karşı tedbirler alınacak. Sağlıklı yaşam alanları üreten, kentsel altyapı ve yapısal sorunları çözen proje sayesinde, bölge sakinleri huzurlu ve çağdaş bir yaşam alanına kavuşacak. 'Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi', yaklaşık 16 bin 200 kişi ve 360 konuttan oluşan alan üzerinde yaklaşık bin 30 gecekonduyu kapsıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından projenin onaylanmasının ardından ilk hazırlıklar da başladı. Arazi ve enkaz tespitlerinin yapıldığı alanda hak sahibi vatandaşlarımızla konut karşılığı anlaşmak üzere görüşmeler yapılması için irtibat bürosu oluşturulmuş olup bu kapsamda alana çağdaş konutların yapılması planlanıyor. Bölgeye kurulan irtibat bürosunda yapımı düşünülen proje, hak sahiplerinin durumları, ödeme koşulları, yaklaşık maliyetler, süreç, imar durumu, enkaz ve ağaç bedelleri ve benzeri konular ile tereddüt edilen husus ve sorular hakkında 'Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' uygulama esaslarına dayanılarak bilgi veriliyor. Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi ile vatandaşların haklarında hiçbir kayıp olmadan, yaşam standardı yüksek, çağdaş konutlarda yaşama imkanı sağlamak amaçlanıyor.

Çağdaş ve sağlıklı alanlarda yaşamanın bütün Yenimahalleli vatandaşların hakkı olduğunu söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, belediye olarak geçmişten bu yana uzanan gecekondulaşma sorununa süratle el koyduklarını söyledi. Başkan Duyar, 'İlçemizde acilen çözülmesi gereken sorunların başında plansız ve çarpık şehirleşme yatıyordu. Geçmiş dönemlerde belediyemiz sınırları içinde süratle çoğalan ve adeta bir kangren haline dönüşen gecekondulaşma sorunu konusunda uzun vadeli, kalıcı bir çalışma ne yazık ki yapılmamıştı. Biz göreve gelir gelmez öncelikle olarak bu konuyu ele aldık. Sağlıksız şartlardaki gecekondularda yaşayan vatandaşlarımızın çağdaş konutlara kavuşmasını sağladık. Önümüzde yeni projeler var. Bütün bu projeleri tamamlayarak, Yenimahalle'nin gerçekten çağdaş bir görüntüye kavuşmasını sağlamak bizim en büyük hedefimiz. Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirerek büyük bir başarı elde ettik. Demet-2 etap tapu dağıtımını gerçekleştirerek, buradaki kangrene neşter vurduk. Şimdi de Mehmet Akif Ersoy Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçiriyoruz. Bunun için tüm çalışmalarımız tamamlandı. 55 bin tapuyu hak sahiplerine verdik. 35 bin modern konutların yükseldiği bir Şentepe meydana getirdik Yenimahallemize hayırlı olsun" dedi.

(MÜG-NÇ-Y)