Sınav sırasında maske çıkarılmasını protesto eden kız öğrenci ALES'e girmeyip salonu terk etti - Haberler
Haberi Paylaş

Sınav sırasında maske çıkarılmasını protesto eden kız öğrenci ALES'e girmeyip salonu terk etti

Demirören Haber Ajansı / Murat Deliklitaş - Haberler | Güncel

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ilkbahar dönemi sınavı İstanbul'da başladı. Sınava girmek için Nişantaşı Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gelen bir kız öğrenci sınav sırasında maskelerin çıkarılacak olmasını protesto ederek ALES'e girmeden salonunu terk etti. Öğrenci, "Dört duvar kapalı alanda, belirli sayıda kişi iki buçuk saat bulunacağız. Birisi evinin konforunda sınav yapacak diye benim hayatımdan bir sene daha gidiyor" dedi.

2021 ALES ilkbahar dönemi sınavı, saat 10.15 itibarıyla başladı. İstanbul'un çeşitli yerlerinde yapılan sınava erkenden gelip okul önünde bekleyenlerin yanı sıra son dakikada koşarak yetişen öğrenciler de oldu. Bazı öğrenciler ise girişlerin sonlandığı saat 10.00'dan sonra gelmeleri nedeniyle sınava alınmadı. Birkaç dakikayla sınavı kaçıran öğrenciler görevlilerle konuşarak, kapıyı açmaları için dil döktü. Tüm ikna çabalarına rağmen içeri alınmadıkları için hayal kırıklığı yaşayan öğrenciler sınava giremeden geri dönmek zorunda kaldı.

Sınav sırasında maske çıkarılmasını protesto eden kız öğrenci ALES'e girmeyip salonu terk etti

"MADEM SINAV ERTELENMİYOR HİÇ DEĞİLSE MASKE ZORUNLULUĞU KALABİLİRDİ"

Sınava girmek için Nişantaşı Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gelen bir öğrenci ise sınav sırasında maskelerin çıkarılacak olmasını protesto ederek sınav salonunu terk etti.

İsmini vermek istemeyen kız öğrenci, sağlığının sınavdan daha önemli olduğunun altını çizerek "Sınav salonunda maske çıkarılmasına izin veriliyor. İstediği kadar havalandırılsın. Dört duvar kapalı alanda, belirli sayıda kişi iki buçuk saat bulunacağız. Birisi evinin konforunda sınav yapacak diye benim hayatımdan bir sene daha gidiyor. Bir sene gitmesin istiyorsam hayatım riske giriyor. Ben niye böyle bir seçim yapmak zorundayım. Madem sınav, on binlerce vaka varken ertelenmiyor, hiç değilse maske zorunluluğu kalabilir. Doktorlar saatlerce maskeyle yaşıyor, hepimiz saatlerce yaşıyoruz. Orada sınava giren her birinin, gün içinde saatlerce maske ile dolaştığını biliyoruz. Bunu yapmıyorum diyen sokakta maskesini takmıyor demektir ya da çok az bir kesim evden çıkmıyordur. Eczacılar sabah dükkana maske ile giriyor akşama kadar maske ile çalışıyor. Burada insanlar iki saat test mi çözemeyecek? Oturarak soru çözüyoruz. Bir zahmet bunu öğrenmiş olsalardı pratik yapsalardı. Ama yapacak bir şey yok" dedi.

Sınav sırasında maske çıkarılmasını protesto eden kız öğrenci ALES'e girmeyip salonu terk etti

"VAKALAR BU KADAR ARTINCA YÜRÜRLÜKTEN KALKMIŞTIR DİYE DÜŞÜNDÜM"

Sınav süresince maske çıkarmanın serbest olacağının kendilerine daha önceden gönderilen sınav belgesinde açıklandığını da hatırlatan öğrenci, "Sınav belgesinde yazıyor ama daha az vakalarda sınav ertelenmişti. Bu kadar vaka varken 'Herhalde bu yürürlükten kalkmıştır, tam kapanma olacak kadar kötü bir dönemdeyiz' diye düşündüm" dedi.

Sınav sırasında maske çıkarılmasını protesto eden kız öğrenci ALES'e girmeyip salonu terk etti
Demirören Haber Ajansı / Murat Deliklitaş - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (11)
Mehmet İsa Civan:Kızı tebrik ediyorum. İşte böyle saçma sapan kuralsız yönetiliyoruz. Yazıklar olsun. İnsanların bu yönetime zerre kadar güveni kalmadı. Sosyal mesafe dediler tarikatların cenazelerini hınca hınc doldurdular. Kongreler de aynı şekilde. Maske dediler işte buyurun maskeyi çıkartırıyor sınavda. diğer insanların bilim kurulunun uyarılarını hiçe sayarak. Deli olmamak mümkün değil. Bu pandemi ile nasıl birlik olup mücadele edeceğiz bu kafalarla
Samet Ucgan:Sorular zor mu geldi acaba??
Gökhan Kağnıcı:Doğru Söylemiş 2 saat kapalı ortamda Meskesiz Ya gerçekten Amacınız ne Vuris Yaymak mi Yoksa engellemek mi Ne demen Sınav da maskeyi Çıkarmak hemde böyle bir dönemde ilginç Kız kesinlikle Hakkı ve hakkı yenmiş sınavlar ertelenmemis olması da ayrı bir saçmalık gerçi bizim ülkemizde ne doğru ki
500
title