Haberler

Mardin'deki Süryaniler de Ana Dilde Eğitim İstiyor

Hükümetin Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararı ardından Süryaniler de kendi ana dillerinde eğitim görmek istediklerini söyledi.

Hükümetin Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması kararı ardından Süryaniler de kendi ana dillerinde eğitim görmek istediklerini söyledi. Süryaniler'in Diyarbakır- Mardin Metropoliti Saliba Özmen, "Kendi ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzem, önemlidir. 'Turabdin bölgesi' denilen Mardin'den Cizre'ye uzanan bu bölgede yaşayan Süryaniler'in ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerine göç etmiş 300 bine yakın Süryani kitlesinin yüzde 80'ini Süryaniceyi ana dil olarak kullanıyor" dedi.

Süryaniler'in Diyarbakır- Mardin Metropoliti Saliba Özmen, ana dilde konuşmanın herkes için doğal bir hak olduğunu ve hükümetin olumlu adımlar attığını söyledi. Türkiye'de farklı dili, dini ve kültürüyle yaşayan insanların, kendi ana dillerini öğrenme şansına sahip olmalarını önemsediklerini söyleyen Metropolit Özmen, herkesimin ana dilini, kültürünü ve dinini doyasıya yaşamasını arzu ettiklerini kaydetti.

Mardin- Midyat bölgesinde 5 bin yıla sahip geçmişe sahip Süryaniler,olarak ana dillerini, öğrenmelerinin önemli olduğunu belirten Özmen, şunları söyledi:

"Süryaniler olarak hükümet, hem de insanlar bazında olumlu bir adım olacağına inanıyoruz. Türkiye'nin önünün açılması açısından önemli adım olacak. Türkiye, Ortadoğu ve dünyada etkin bir rol oynaması için, kendi yurttaşlarını tatmin etmede çok iyi niyetli adımlar atıyor. Yeni bir sürece girdik. İnanıyorum ki, herkes mutlu olacak. Önümüzdeki süreçlere yayarak, çoğaltarak herkesin mutlu olması için, bu adımların devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Süryanice'de klasik ve konuşma dili var. Konuşma dilini özellikle Midyat ve çevresindekiler konuşuyor. Mardin, Diyarbakır ve çevresindeki Süryaniler de biraz Arapça ve Türkçe konuşur. Ancak, enteresandır. Süryanice bilmeyenler, yurt dışına çıktıktan sonra Süryanice öğreniyor. Süryaniler de ana dillerini öğrenme isteğinde bulunuyor. Bunun hangi yöntemlerle yapılacağı konusunda, yeni anayasayla birlikte bazı adımlar atılacak. Bakıp göreceğiz."

Mardin Artuklu Üniversitesi'ne bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü'nde, Kürtçe'nin yanında Süryanice Ana Bilimleri Dalı ve Edebiyatı adında bir kürsü kurulduğunu hatırlatan Özmen, akademik olarak Süryanice dilinin ve kültürünün öğretilmesini çok önemsediklerini anlattı.

Mardin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Florans Orundas ise, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasını önemsediklerini ifade ederek, Kürtçe'nin yanında Süryanice ve Mezopotamya'da konuşulan bütün diller için de geçerli olmasını istedi.

Dünya kültür mirasına aday Mardin'de konuşulan bütün dillerin yaşatılması, öğretilmesi ve eğitilmesi için ciddi adımlar atılmasını isteyen Orundas, "Bunun sağlanması halinde Mardin doğal bir kültür merkezi olacak. Burada konuşulan diller korunmadığı takdirde birçok dilimiz unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Halklar arasında diyalogun sağlanması ve devamı için önemli adımlar" dedi.

Mardin'de kuyumculuk yapan Murat Altınakar ise, Mardin doğumlu, Süryani bir ailenin çocuğu olarak, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulma imkanına sahip olmasını olumlu bulduklarını kaydederek, "Biz Süryaniler de Süryanice'nin de okullarda verilmesi taraftarıyız. Bizler de kendi anadilimizi çocuklarımıza öğretmek istiyoruz" dedi. - Mardin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Diyarbakır Türkiye Midyat Mardin Politika Güncel Haberler

Yerlikaya'nın hedefinde gündüz kuşağı programları var: O yayınlardan hoşlanmıyorum

Yerlikaya'nın hedefinde gündüz kuşağı programları var: O yayınlardan hoşlanmıyorum

Bahçeli'nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ''Aman ha'' diyerek uyardı

Bahçeli'nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ''Aman ha'' diyerek uyardı

Tahliye olan Sıla Doğu, 'Dilan' diye bağırarak ağladı

Tahliye olan Sıla Doğu, "Dilan" diye bağırarak ağladı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title