Mali Müşavirler Mesleki Sorunlarını Masaya Yatırdı
Advertisement

Mali Müşavirler Mesleki Sorunlarını Masaya Yatırdı

08.05.2014 13:28 | Son Güncelleme: 08.05.2014 13:28
Mali Müşavirler Mesleki Sorunlarını Masaya Yatırdı

Şanlıurfa'da mali müşavirler karşılaştıkları sorunları ve kurumlar arasındaki diyalogun geliştirilmesi için yapılması gerekenleri tartıştı.

Şanlıurfa Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ŞUTSO) birlikte düzenlediği 'Mali Müşavirlik Mesleği ve Bağımsız Denetim İlişkisi, Sorunlar ve Çözüm Önerileri' Panelinde Mali müşavirler açısından mesleğin geleceği, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, mali müşavirler ve ilgili kurumlar arasındaki diyalog, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, bağımsız denetimin mali müşavirlik mesleğiyle ilişkisi, geleceği ve mesleğe kazanımları konularında meslektaşa öngörü kazandırmak ve meslektaşı aydınlatıcı bilgiler sunuldu.

'MESLEK HAK ETTİĞİNİ BULAMIYOR'

ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen panelde "Gece gündüz konuşulan ancak bir türlü çözüm bulunmayan sorunlarımız gün geçtikçe büyümüş ve adeta bir kangren halini almıştır. Dernek olarak meslektaşlarımızın sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm sunmaya dikkat çekmek amacıyla bu paneli düzenledik" diyenŞanlıurfa Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği Yön. Kur. Bşk.Mustafa Halat, "Meslek örgütleri açısından iş niteliği açısından önemli sorumluluklar üstlenen mali müşavirlik mesleği hak ettiği saygınlığı ve değeri bulamamaktadır. Meslek yasasının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen yasa olduğu gibi durmakta ve maalesef mevcut şartlarımıza cevap verememektedir. Bu yüzden yasanın yeniden ele alınması kaçınılmaz bir durumdur. Bu panelin meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm aranması en büyük amaçlarımızdan biridir" dedi. Mali müşavirlerin bazı taleplerini de dile getiren Halat, "Mali müşavirler devletin harcama kalemlerini oluşturan vergilerin muntazam bir şekilde tahakkuk etmesine ve ödenmesine yardımcı olmaktadırlar. Meslektaşlarımız her gün yeni bir bildirim ve düzenleme ile işlerini yetiştiremez hale gelmişler. Meslektaşlarımızın en büyük yaralarından birisi olan tahsilat durumumuzun acilen çözülmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

'VERGİ BİLİNCİ GELİŞMİŞ BİR TOPLUM DEĞİLİZ'

Şanlıurfa SMMMO Başkanı Nihat Taş, ise Kamu Gözetim Kurumu'nun gerekliliğinin yıllardır tartışıldığını, birlikle kamu kurumu arasında soğuk rüzgarların estiğini söyledi. Taş, "Ben küçük bir adımla çok şeyin çözülebileceğini düşünüyorum. O iletişim, o ilişki aramızda kurulsun istiyorum. Bizler bu anlamda yapılması gereken her şeyi yapmaya hazırız" dedi. Türkiye'de vergiciye, muhasebeciye bakış anlamında çok olumsuzluklar olduğunu kaydeden Taş, "Genel olarak vergi vermeye seven bir toplum değiliz. Vergi bilinci gelişmiş bir toplum değiliz. Belki bunda vergi kanunlarımızın adaletsizliği, eşitsizliği, ağır vergi yükü çeşitli sebeplerdir. İşin adı vergi olunca insanlar biraz daha soğuk bakıyor" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından panele geçildi.

İki oturum halinde yapılan ve Şanlıurfa Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği Yön.Kur.Bşk. Yrd. Fehime Çoban Avcı'nın başkanlığını yaptığı panelde Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası (SMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı 'Meslektaş açısından mesleğin geleceği, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, Gelir İdaresi Kurucu Başkanı, Türkiye Mali Serbest Muhasebeciler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arıoğlu "Mali müşavirler ve ilgili kurumlar arasındaki diyalog, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) Başkanı Seyit Ahmet Baş 'Bağımsız denetimin mali müşavirlik mesleğiyle ilişkisi, geleceği ve mesleğe kazanımları konularında meslektaşa öngörü kazandırmak' adlı sunumlarını yaptı. Panele Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Halil Mutlu, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü Kaşif Kılıç, Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkan V. Cemal Demir ve çok sayıda mali müşavir ve muhasebeci katıldı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title