Malatya Uluslararası Film Festivali Sona Erdi

Malatya Uluslararası Film Festivali Sona Erdi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Malatya Uluslararası Film Festivali Sona Erdi

5. Malatya Uluslararası Film Festivali sona ererken, ödüller sahiplerini buldu.

5. Malatya Uluslararası Film Festivali sona ererken, ödüller sahiplerini buldu.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve festivalin onur konuğu Nastassja Kinski katıldı.

Uluslararası üne sahip tasarımcılarımızdan Erol Albayrak'ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle geceye katılan Nastassja Kinski, kırmızı halıda kendisine uzatılan mikrofonlara Malatya'da olmaktan büyük onur duyduğunu, Türk sinemasının 100. yılında Türkiye'de onur ödülü almış olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, sinemanın gücüne vurgu yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

"İnsanlara kimi zaman fikir kimi zaman ders veren; ama her zaman umut, neşe veren ve azim aşılayan, farklı düşünebilmenin yollarını arayan emsalsiz güçtür sinema. Onun meydana getirdiği bu etki başka hiçbir sanat dalında ortaya getirilemez. Sinema ile dünyanın hangi köşesindeki insanlara ulaştığımızın hesabını yapmak bile zordur. Sinema, aynı zamanda bir toplumun aynasıdır, o toplumda doğru-yanlış ne varsa o sinemasında da vardır. Dilerim bu anlamlı sanatı sizlerle buluşturan festivalimiz önümüzdeki yıllarda da artan bir coşkuyla devam eder."

Onur Ödülü'nün takdiminin ardından yarışmacı filmlerin ödülleri açıklanarak sahiplerine verildi.

İlk olarak Kısa Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Mansiyon Ödülüne değer görülen film 'Ne Topraktır Ne de Asfalt' olurken, görselliğindeki çekicilik ve Türkiye'de animasyon filminin desteklenmesi gerekçesiyle Jüri Özel Ödülü 'Kafa' filminin oldu. En İyi Kısa Film Ödülü öykü anlatımı ve dilindeki kararlılık nedeniyle 'Ukde'nin oldu.

Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü yoğun bir araştırma, arşiv ve müzik kullanımındaki başarısı nedeniyle 'Nail V' filminin olurken, En İyi Belgesel Film Ödülü Ahmet Uluçay'ı kendisi gibi bir sıcaklıkta anlattığı için 'Tepecik Hayal Okulu'nun oldu.

Düzenlendiği ilk yılından bu yıla kadar uluslararası seçkisi ile de iddialı olan Malatya Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Film Ödülü olmak üzere iki ödül de sahibine verildi. Jüri Özel Ödülü ana karakterin yaşadığı yolculuğu mükemmel bir dile yansıttığı için Ürkek filmine giderken, En İyi Film Ödülü kişiler arası değişimi gerçek bir dille anlattığı için 'Titli' filminin oldu.

Malatyalı usta oyuncu Kemal Sunal anısına düzenlenen ve halkın belirlediği Kemal Sunal Halk Ödülü, 'Gittiler: Sair ve Meçhul' filminin oldu. Filmin yönetmeni Kenan Korkmaz, "Ahmet Kaya'nın, Hrant Dink'in memleketinde memleketi olmayan insanları, Süryanileri anlattığım bu filmle ödül almak çok anlamlı" dedi.

SİYAD Jürisi tarafından iki ayrı ödül verildi. İçimdeki İnsan filmi SİYAD Jüri Özel Ödülü'ne değer görülürken estetik tutarlılıkları ve anlatımlarındaki ustalık gerekçesiyle Balık ve Annemin Şarkısı filmleri SİYAD Ödülü'ne değer görüldü.

Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde verilen Jüri Özel Ödülü 'Annemin Şarkısı' filmine katkısı nedeniyle Zübeyde Rohani'nin oldu. Bu yıl ilk defa verilen Fahri Kayhan Müzik Ödülü, filmin ruhuna eşlik ettiği gerekçesiyle ise 'Balık' filmi ile Marios Takoushis'ın oldu. Etnisite meselesini anlayışı, dilindeki gerçekçiliği gerekçesi ile de En İyi Senaryo Ödülü, 'Annemin Şarkısı'nın oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, içe dönük bir karakteri başarılı bir şekilde yorumlaması gerekçesiyle 'Toz Ruhu' filmindeki rolü ile Tansu Biçer'in oldu. En İyi Kadın Oyuncu ödülü iki isim arasında paylaştırıldı ve ödül, 'Karınca Kapanı' filmindeki rolü ile Neslihan Yeldan ve 'Beni Sen Anlat' filmindeki rolü ile de Nazlıcan Tuncalı'nın oldu. Toz Ruhu filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü'ne değer görülen Nesimi Yetik ödülünü jüri başkanı Erden Kıral'ın elinden aldı. Gecenin merakla beklenen ödülü ise başarılı anlatımı ve sembolik ifadeleriyle Toz Ruhu filminin oldu.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Toz Ruhu, En İyi Yönetmen: Nesimi Yetik (Toz Ruhu)

En İyi Kadın Oyuncu: Neslihan Yeldan (Karınca Kapanı) ve Nazlıcan Tuncalı (Beni Sen Anlat)

En İyi Erkek Oyuncu: Tansu Biçer (Toz Ruhu) En İyi Senaryo: Annemin Şarkısı, En İyi Müzik: Marios Takoushis (Balık)

Jüri Özel Ödülü: Zübeyde Rohani (Annemin Şarkısı), SİYAD Jüri Özel Ödülü: İçimdeki İnsan, SİYAD Ödülü: Balık ve Annemin Şarkısı

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Jüri Özel Ödülü: Ürkek

En İyi Film: Titli,

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Belgesel Film: Tepecik Hayal Okulu

Jüri Özel Ödülü: Nail V.

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Ukde, Jüri Özel Ödülü: Kafa, Mansiyon Ödülü: Ne Topraktır Ne de Asfalt. - MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title