Haberi Paylaş

GQ Ödül Törenine davet edilen Mabel Matiz, Karakol klibi yüzünden sansürlendi

Magazin Haberleri

Başarılı şarkıcı Mabel Matiz, Karakol klibi nedeniyle aldığı tepki ve sansürlerin ardından GQ Türkiye ödüllerine davet edilmesine rağmen ödül vermesi için sahneye çağrılmadığını söyledi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum" dedi.

Tarzı ve şarkılarıyla adından söz ettiren Mabel Matiz, temmuz ayında "Karakol" isimli şarkısının klibini yayınladı. Klibi kısa sürede sosyal medyada gündem olan şarkıcı, LGBTİ karşıtlarından tepki çekmişti. Tepkilerin ardından RTÜK'ün klibin yayınlanmaması için sansür uyguladığı ileri sürülmüştü. Kliple ilgili tepkiler devam ederken Gq Türkiye'nin ödül töreninde dikkat çeken bir olay yaşandı.

Aylar önce GQ ekibi tarafından aranarak gecede ödül vermesi istenen Mabel Matiz, törende sahneye çağrılmadı. Klibine uygulanan sansür nedeniyle sahneye çıkarılmadığını söyleyen Mabel Matiz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "Dün ilginç bir gece geçirdim, sizlerin paylaşmak istiyorum. 1-1.5 ay kadar önce GQ Türkiye ekibinden, Yılın İyileri ödül gecesinde ödüllerden birini takdim etmem yönünde bir rica ve teklif aldım. Kabul ettim ve katılabileceğimi kendilerine ilettim."

Kime ödül takdim edeceğim haftalar öncesinden bana ve ekibime bildirildi. İki gün önce bu bilgiler son kez teyit edildi. Dün gece ödül törenine katıldım. Bana bildirilen ve takdim edeceğim ödül sırasında, takdim için başka biri sahneye çağrıldı. Bütün ödüller takdim edildi. Tören aftera dönüştükten sonra ekibim aracılığıyla bu değişikliğin nedenini öğrenmek için GQ Türkiye ekibinden, konu hakkında bilgi sahibi bir kişiye ulaştım. Sonucunda öğrendiğim şey beni şaşırttı.

GQ Ödül Törenine davet edilen Mabel Matiz, Karakol klibi yüzünden sansürlendi

Yazın "Karakol" klibiyle ilgili yaşanan sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle GQ Türkiye ekibinin son gün benle ilgili takdimden vazgeçtiğini, gün boyu kendi içlerinde bunun görüşmelerinin / tartışmalarının yapıldığını birinci ağızdan öğrendim. Ne yazık ki bana son anda yapılan bu değişikliği bildirme nezaketi bile gösterilmemişti. Bu ilk hikaye değil. Derim kalın. Böyle şeyler ara ara oldu, bunlar beni yolumdan, oluşumdan döndürmedi. Döndürmez de. Büyütmemeyi ve yola devam etmeyi hep düstur edindim. Ödül takdim edip etmemek de zaten bir mesele değil."

Ancak ana teması "Co-exist" yani "bir aradalık" olan, uzun uzun "bir aradalık" konuşmalarının yapıldığı, sponsorlarla dolup taşmış bir gecede, şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim. Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum. GQ Türkiye ekibi ile gün boyu süren görüşmelerimizde kendileri elbette böyle bir sansürün asla konu olamayacağını, ekip içinden gelen bilginin gerçeği yansıtmadığını, bunun yalnızca "organizasyonel bir hata" olduğunu söylediler.

Mobbing üzerinden sansürün normalleştirildiği bir ortamda bunu itiraf etmelerini zaten beklemiyoruz. Zaten yoğun olan gündemi bu küçük meseleyle meşgul ettiğim için affınıza sığınıyorum. Ancak ortak bilincin gelişmesi ve büyük değişimin tam olarak gerçekleşmesi için, bu tür hikayelerin paylaşılmasını önemli buluyorum. Bizler ancak birbirimizin varlığını kabul ederek, birbirimizi anlamaya çalışarak, birbirimize el uzatarak bir arada olabileceğiz. Ancak o zaman güzel, ferah, daha aydınlık bir yere varabileceğiz. Birbirimizi yok sayarak, birbirimize haksızlık ederek değil. Hayatın her anında bu bilince ihtiyacımız var.

GQ Ödül Törenine davet edilen Mabel Matiz, Karakol klibi yüzünden sansürlendi

Mabel Matiz GQ Türkiye Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Mutlu Sutcu:

Küreselcilere hizmet eden den bu ülkeye birşey olmaz. Adam gibi şarkını söyle adam gibi paranı kazan gençliği bazı şeylere özendirme.

Cevap Yaz932Yayından Kaldır
O Z:

Nasıl Eşcinselliği normalleştirme lehine aktif çalışmalar var ise, bu görüşe karşı da aktif bir çalışma vardır sayın Mabel hanım. Senin bünyen neleri hazmediyor, bunu da hazmet.

Cevap Yaz629Yayından Kaldır
Adem Yıldırım:

lgbt yılandır görüldüğü yerde başı ezilmelidir

Cevap Yaz636Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title