Haberi Paylaş

Cem Yılmaz'a 'Hey On Beşli' Tepkisi

Magazin Haberleri

Tokatlılar, Cem Yılmaz'ın 'Son Umut' isimli sinema filminde, sanatçı Ömür Gedik'in ise albümünde 'Hey On Beşli' ağıtının türkü gibi seslendirilmesine tepki gösterdi.

Tokatlılar, Cem Yılmaz'ın 'Son Umut' isimli sinema filminde, 'Hey On Beşli' ağıtının türkü gibi seslendirilmesine tepki gösterdi.

"BU SAYGISIZLIĞI TOKAT HALKI OLARAK KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Tokat'ta, henüz 15 yaşında olan 1315'lilerin askere gidişini anlatan 'Hey On Beşli' ağıtının türkü olarak söylenmesine tepkiler, sosyal medya üzerinde çığ gibi büyüyor. Vatandaşlar, ' Tokat'a Dair' isimli sosyal medya sayfasında filme tepkilerini dile getiriyor. Sayfa yöneticisi Süleyman Üzümcü, ağıtın, Russell Crowe'un Son Umut filminde zillerle, kaşıklarla, alkışlarla ritm tutularak, ellerde şarap bardaklarıyla seslendirilmesini hassasiyetsizlik olarak değerlendirerek, "Cem Yılmaz, film gösterime girmeden önce bir televizyon programında On Beşli'lerin hikayesine olan hassasiyetlerine vurgu yapmıştı. Ama sinemayı izlediğimizde aynı hassasiyeti göremedik, bu ne tezattır, bu ne saygısızlıktır? Ayrıca Ömür Gedik'in rock tarzında Hey On Beşli'ye klip yaptığını gördük. Bu saygısızlığı kabul etmemiz Tokat halkı olarak mümkün değil" dedi.

"15 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN SAVAŞA GİTMESİNİ ANLATAN BİR AĞITTIR"

800 sayfalık belgeleri 1315'lilerin Dramı kitabında toparlayarak roman haline getiren Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Ulu ise On Beşli'lerin türkü olarak anıldığını gördükçe, yüreğinden vurulmuş gibi hissettiğini belirterek, "Ağıt denildiği halde eller kaldırılıp oyun oynanarak söylenmesi, On Beşli şehitlerinin hatırasına adeta ihanet edercesine tavra girilmiş olması bizleri son derece üzüyor. Hey On Beşli, 1. Dünya Savaşı'nda 15 yaşındaki genç çocuklarımızın ağlaya ağlaya anne ve babalarının kucaklarından alınarak, savaşa gidip orada şehit olmalarını anlatan bir ağıttır" dedi.

Ağıtın Cem Yılmaz'ın filminde türkü olarak söylenmesinin hayal kırıklığını yaşadığını ifade eden Ulu, Hey On Beşli'nin film senaryosu projesinin hazır olduğunun altını çizerek, "Hey On Beşli'yi ağıt olarak sahiplenecek insanlar, yönetim ve olanak bekliyor" diye konuştu.

"ONLARA BİR SAYGISIZLIK İFADESİDİR"

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi de filmde 'Hey On Beşli'nin oyun havası şeklinde seslendirmesine tepki göstererek şöyle konuştu:

"Çanakkale'de destan yaratan, çocuk yaşta vatan savunması için mücadele edenler için yapılan ağıtımızın, 'Son Umut' adlı filmde oyun havası gibi zillerle, sarhoş masalarında meze yapılmak istenmesini kınıyoruz. Bu filmdeki müzikten esinlenerek yeni klip çeken Ömür Gedik'in oynayan çıplak insanlara yer vermesini yakıştıramıyoruz. Onları rahmetle anmamız gerekirken, bir eğlence aracı yapmak gerçekten bizim yüreğimizi acıtmıştır. Onlara bir saygısızlık ifadesidir. Bu anlamda bu tür filmlerde ağıtın özellikle oyun havası niteliğinde yapılmaması konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Tarihimize, şehidimize, gazimize sahip çıkmamız gerekiyor."

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay da türküye açıklık getirerek, "Tokat türküsü 'Hey On Beşli On Beşli' henüz 15 yaşına gelmiş olan 1315'lilerin askere gidişidir. O aslında bir acıdır ama bunu düğünlerde çalarlar, kalkar çocuklar oynar" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Magazin

Russell Crowe Cem Yılmaz Ömür Gedik Tokat Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (81)

türkücü yar:

Yahu bu ne zırvalık!! Yıllar önce Kubat çıktı söyledi oyun havası ile caz karışımı bir tarz ile. Bundan haberiniz vardır muhakkak. Tepkini şimdi Cem Yılmaz''la duyduğunuz için mi ?

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
halemobilWeb@haberler.com:

Bu adamlara butun tokatlilar adina konusma hakkini kim vermis bizde tokatliyiz cok begendik uluslar arasi bir filmde memleketimizin turkusu daha ne olsun.Bizim dugunlerde sakir sakir oynuyolar hic kimse bisey demiyor

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
mirez:

Adam tanıtımını yapmış yok o yok bu uğraşacak başka bir şey yok dimi anlamak mümkün değil bu halkı tüm dünyada izleniyor işte daha ne istiyorsun

Cevap Yaz37Yayından Kaldır
Tüm 81 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title