Haberler

  Ağız yarası (Aft) neden olur? Ağız yarasına ne iyi gelir?

  Güncelleme:

  Aft olarak da adlandırılan ağız yaraları birbirinden çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

  Aft olarak da adlandırılan ağız yaraları birbirinden çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Çocuklarda görülme olasılığı yetişkinlere oranla yüzde altmış oranında daha fazladır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve B12 vitaminin eksik alındığı dönemlerde daha çok çıkar. Ağız yaralarını iyileştirmek için birçok farklı bitkisel çözüm mevcuttur. Aynı zamanda dişleri doğru fırçalamak ve damaklarda biriken pis kanları belirli dönemlerde akıtmak da etkili sonuçlar doğurur.

  Çocuklarda Aft Çıkmasının Ana Nedenleri Nelerdir?

  1- Yetersiz beslenme: Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere oranla henüz gelişme seviyesindedir. Bu nedenle birçok farklı etken başta aft olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Yetersiz beslenmenin yanı sıra fast-food ağırlıklı tüketim alışkanlığı, kola gibi asit içeren içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de ağız yaralarında önemli rol oynuyor.

  2- Grip ve nezle gibi hastalıklar: Kış aylarında grip ve nezle olan çocuklarda metabolizma yavaşlar ve bağışıklık sistemi fire verir. Böyle durumlarda en çok etkilenen bölgelerin başında ağız ve çevresi geliyor. İyileşme sürecine giren çocuklarda ağız yaraları da kendiliğinden iyileşebilir.

  3- Düzensiz uyku: Sağlıklı bir uyku düzeni, vücudun tüm sistemlerinin çok daha işler bir şekilde çalışmasını mümkün kılıyor. Geceleri saat 10 ile 2 arasında uykuda olan çocuklar gelişimlerini çok daha hızlı tamamlarlar. Bununla birlikte aft gibi ağız yaraları da çok ender görülür.

  Yetişkinlerde Ağız Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

  1- Behçet hastalığı: Behçet hastalığı, enfeksiyon düzeyi yüksek düzeyde olan bir doku hastalığıdır. Enfeksiyonun diğer bölümlere sıçraması son derece hızlı olabilir. Behçet hastalarının çoğunluğunda iltihaplı ağız yaraları çıkma ihtimali yüksektir.

  2- Gıdalar: Sağlıksız ortamlarda hazırlanan gıdalar, aynı gün içerisinde birden çok ağız yarasının çıkmasına neden olabilir. İleri uçlu gıda zehirlenmelerinde de aynı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Son derece büyük bir sağlık krizine yol açabileceği için uzman yardımı şarttır.

  3- Fiziksel travmalar: Yaşanan şiddetli kazalar ve bunların yol açtığı post-travmatik etkiler ağız yaralarına neden olabilir. Aynı zamanda görülen kabuslardan sonra da aft yaraları tek bir gecede tüm ağız bölgesini sarabilir.

  Alerjik Reaksiyonlar Ağız Yaralarına Neden Olur mu?

  Alerjisi olunan gıdaların tüketilmesi birçok farklı belirtinin kişiden kişiye değişmek üzere çıkmasına neden olabilir. Kızarıklıklar, şişlik ve cilt renginde değişiklikler yaygın olan semptomlar arasında gösteriliyor. Bununla birlikte özellikle bala ve polenlere karşı alerjisi olan kişilerde aft yaraları da çıkabilir.

  Psikolojik Faktörler Aft Yaralarına Neden Olur mu?

  Görülen kabuslar neticesinde birçok kişinin ağızlarında irili ufaklı yaralar çıkabilir. Bu da psikolojik nedenlerin bu türden yaralara yol açabileceğinin en büyük kanıtıdır. Aşırı düzeyde stres altında kalan kişilerle depresyon ve kaygı belirtileri gösteren insanlarda aft çıkma riski yüksektir.

  Aft Yaraları Nasıl Geçer?

  1- Ada çayı ile gargara yapılmalı: Organik ada çayı kökleri demlenerek hazırlanır. Sıcaklığı geçtikten sonra yaraların olduğu iç kısımlara dökülerek gargara yapılır. Parmak vasıtasıyla ağzın dış kısmında yer alan yaralara da sürülebilir.

  2- Asitli ve sıcak içeceklerden uzak durulmalı: Kola, çay ve kahve gibi içecekler ağız yaralarının şiddetli ağrılara yol açtığı dönemlerde tüketilmemelidir. Bu tür içecekler dişleri çürütmekte olduğu gibi, damaklar ve ağız içi yaraların ortaya çıkmasında etkin rol oynar.

  3- Sumak ile gargara: Tıpkı ada çayında olduğu gibi sumak ile gargara yapmak da mümkündür. Aynı şekilde hazırlanır. Gargara yapıldıktan sonra hissedilen ağrılar büyük oranda azalır. Sumak, aynı zamanda iltihap riskini önler ve aftların daha da büyümesine engel olur.

  Bunun dışında dişler günde üç kere fırçalanmalı, diş bakım ürünleri kullanılmalıdır.

  Kaynak: Hürriyet / Magazin

  Magazin Haberler

  Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

  Herkes onu konuşuyor! Halil Umut Meler, verdiği kararlarla maça damgasını vurdu

  Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

  Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

  Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

  Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

  CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

  CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title