8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivaline Coşkulu Kapanış - Haberler
Haberi Paylaş

8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivaline Coşkulu Kapanış

İhlas Haber Ajansı - Magazin
8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivaline Coşkulu Kapanış

Elazığ’da düzenlenen usta sanatçıların katıldığı festival boyunca açık hava sineması, imza törenleri gibi birçok etkinliğin düzenlendiği 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali, Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Elazığ'da düzenlenen usta sanatçıların katıldığı festival boyunca açık hava sineması, imza törenleri gibi birçok etkinliğin düzenlendiği 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali, Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali beş gün sürdü. Festivalin kapanış programı Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde yapıldı. Programa, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara'nın yanı sıra ünlü oyuncular Anta Toros, Devlet Devrim, Aydan Canbula, Aslı Omag, Meltem Miraloğlu, Tuğrul Meteer ve çok sayıda davetli katıldı.

"İRAN VE HİNDİSTAN FİLMLERİ ELAZIĞ'DA ÇEKİLECEK"

Film festivalinin kapanış programı, ünlü sanatçıların yer aldığı filmlerden kısa görüntü izlenmesiyle başladı. Çayda Çıra halk oyunu ile devam eden programda ilk olarak Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara konuştu. Geçmişte yapılan festivallerin en zorunun bu yıl ki olduğunu belirten Kara, "Tabii ki her şey yolunda gitmiyor, bazen sıkıntılar olabiliyor. Organizasyonda bugün de son güne geldik. Bugüne kadar güzel şeyler yaşadık. Sinema sanatçılarımıza, Sivrice, Keban ve Elazığ'ın neredeyse bütün noktalarında gezdirmedik yer kalmadı. Aynı zamanda yurt dışından gelen misafirlerimizle ilgilendik. Gerek belediye, gerek valiliğimizce girişimlerde bulunduk. Türk-İran yapımı ve Türk-Hindistan yapımı filmler artık Elazığ'da çekilecek. Bunun için önemli adımlar atıldı" dedi.

Park23 ailesi olarak, kuruluşlarının amacının halkın yalnızca alışveriş yapabileceği bir mekan olmadığını dile getiren Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yumakgil de, "Aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenleneceği bir mekan sunmak istedik. Kurulduğumuz günden beri, bu amaca uygun olarak birçok etkinlik ve faaliyet düzenledik. Bundan sonra da kurum ve sivil toplum kuruluşları ile beraber sanatsal ve kültürel etkinlikleri gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"SİNEMA İLE YÜRÜMEK BİZE ONUR VERMEKTEDİR"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk de, Elazığ'ın bilindiği gibi tarihi Harput'un bir devamı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Harput tarihte bir kültür ve sanat şehri olarak bilinmekteydi. Elazığ'da, bunun devamıdır. Böyle bir iddiası var. Bu amaçla önemli çalışmalar yürütülmekte. Bizim Uluslararası Hazar Şiir Akşamları var. Yine 3. Tiyatro Şenliğini yaptık. Tabiatıyla kültür şehri olma iddiasını sürdürürken, sanatın en etkili iddialarından biri olan sinemayla da yürümek bize onur vermektedir."

Sinevizyon gösteriminin ardından ünlü oyunculara ve festivale katkıda bulunan sponsor firmalara ödül ve plaket veridi. Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Devlet Devrim'e ödülünü verirken bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Ben inanıyorum ki sanatçılarımızın Türkiye'de bırakmış olduğu iz, mermerin üzerine yazılmış iz gibidir ve hiç kaybolmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kürsübaşı'nın ardından katılımcılara çiğ köfte ikram edilmesiyle 8. Uluslararası Film Festivali sona erdi. - ELAZIĞ

İhlas Haber Ajansı / Magazin

Mücahit Yanılmaz, Emek Sineması, Serdar Kara, Elazığ, Magazin, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title