Madımak'ta Hayatını Kaybedenler İçin Berlin'de Anma

Madımak'ta Hayatını Kaybedenler İçin Berlin'de Anma

01.07.2018 17:49 | Son Güncelleme: 01.07.2018 17:49
Madımak'ta Hayatını Kaybedenler İçin Berlin'de Anma

BERLİN Alevi Toplumu Cemevi'nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve etkinliklere çok sayıdaki dernek, kurum, kuruluş ve girişim destek verdi.

BERLİN Alevi Toplumu Cemevi'nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve etkinliklere çok sayıdaki dernek, kurum, kuruluş ve girişim destek verdi. Katliamın 25'inci yılında, aralarında Yeşiller Federal Meclis milletvekili Canan Bayram, Sol Parti Federal Meclis milletvekili Paskal Meiser ile Sol Parti Berlin Eyalet Meclis milletvekili Hakan Taş'ın da bulunduğu kalabalık Hermannplatz'da toplandı. Önce dualar edildi, sema dönüldü. Ardından konuşmalar yapıldı.

'ALMANYA'DA DOLAŞIYORLAR'

Berlin Alevi Toplumu Cemevi Başkanı Numan Emre, Sivas'ta yaşanan ölümlerde devletin rolüne dikkati çekerken, Canan Bayram, Paskal Meiser ve Hakan Taş ise sorumluların yargılanmadıklarını söylediler. Sivas'taki katliamda yaşamını yitirenler arasında bulunan sanatçı Hasret Gültekin'in eşi Yeter Gültekin de kalabalığa hitap etti. Gültekin, katliamın sorumlularının Almanya'da olduklarını ve burada serbestçe dolaşıp yaşadıklarını, hatta kimilerinin de işadamı olduğunu hatırlattı. Gültekin, sorumluların iade edilememelerini eleştirdi. Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kalabalık, katliamda hayatını kaybeden 33 kişinin fotoğrafları taşıyarak Kreuzberg semtinde bulunan cemevine gitti.

37 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişi ölmüştü. Ölenler arasında Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci ve Muhlis Akarsu gibi kamuoyunun yakından kişiler vardı.

Kaynak: Hürriyet

Manşet Haberler

title