Çanakkale Lapseki Kirazı Markalaşıyor

Çanakkale Lapseki Kirazı Markalaşıyor

Çanakkale Lapseki Kirazı Markalaşıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Çanakkale Lapseki kaymakamı Tavlı, "Lapseki kirazının markalaşması tamamlandığında pazar payı yüzde 20-30 dolayında artacak." dedi.

Lapseki Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, "Lapseki Kirazı Markalaşma Projesi"nin tamamlanmasıyla ürünün pazar payında yüzde 20-30 dolayında artış olacağını söyledi.

Kaymakam Tavlı, proje ortaklarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen projenin bedelinin 34 bin lira olduğunu, bunun 27 bin lirasının ajans, 7 bin lirasının ise Lapseki Belediyesi tarafından karşılanacağını, patent alımında ise ödenecek 11 bin liranın yine belediye tarafından verileceğini söyledi.

Lapseki'nin coğrafi konumunun meyvecilik açısından önemli ekolojik ve iklimsel özellikleri bir arada bulundurduğuna işaret eden Tavlı, "Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden biri olan Lapseki'de, kurum ve kuruluşlarla üreticiler arasında iş birliğinin sağlanıp, Ar-Ge faaliyetlerinin hız kazandırılmasını, böylelikle yüksek ve kaliteli verim alınmasını hedefliyoruz" dedi.

Tavlı, Lapseki kirazının, hak ettiği marka değerini kazanmasıyla pazar payının yüzde 20-30 dolayında artacağını bildirdi.

Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim de ilçede yetiştirilen şeftali, kiraz, elma, erik ve domateslerin oldukça kaliteli olduğunu, projeye ellerinden gelen desteği verdiklerini ifade etti.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus ise projenin hayırlı olmasını diledi.

Lapseki'de, 2012 yılı çiftçi kayıt sistemi verilerine göre 31 köy ve 2 beldede 8 bin 90 dekarlık alan kiraz yetiştiriciliği yapılıyor. - Çanakkale

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title