Lance Armstrong ve Eski Kulübü 10 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Lance Armstrong ve Eski Kulübü 10 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

16.02.2015 23:58 | Son Güncelleme: 17.02.2015 00:10

Doping yaptığı için ömür boyu pistlerden men edilen eski bisikletçi Armstrong ve eski kulübü, sponsoruyla arasındaki davayı kaybettiği için 10 milyon dolar ceza ödeyecek.

Doping yaptığı gerekçesiyle ömür boyu pistlerden men edilen ABD'li eski bisikletçi Lance Armstrong ve Fransa Bisiklet Turu şampiyonluklarını kazandığı takımın sahibi Tailwind Sports şirketi, bir tanıtım firmasıyla aralarındaki davanın sonucunda suçlu bulunarak, 10 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

Merkezi, ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan SCA Promotions firması, şikayetçi oldukları Armstrong ile aralarındaki anlaşmazlığın çözümü için talep ettikleri arabulucu heyetinin kendilerini haklı bulduğunu açıkladı.

10 MİLYON DOLARLIK TAZMİNAT

Dallas kentindeki Teksas 116. Bölge Mahkemesi'nin onadığı karar doğrultusunda, 43 yaşındaki eski sporcu ve Fransa Bisiklet Turu'nu 7 kez kazandığı US Postal Service (1999-2004) ve Discovery Channel (2005) takımlarının sahibi Tailwind Sports şirketi, SCA Promotions'a 10 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

ABD'li eski bisikletçiye, Fransa Turu'ndaki şampiyonlukları sonrası 2006'da 7,5 milyon dolar ödeyen firma, savunmasında, Armstrong'un doping maddesi kullandığını gizlediği belirtmişti.

"KANITLAR EN İYİ BAŞARILI DOPİNG PROGRAMINI UYGULADIĞINI GÖSTERİYOR"

ABD Dopingle Mücadele Ajansı, Armstrong dosyasıyla ilgili gerekçeli kararını duyurduğu 2012 yılının ekim ayında yayımladığı açıklamada, "Kanıtlar, US Postal Service Pro Cycling takımının, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde spor tarihinin 'en sofistike, en profesyonel ve en başarılı' doping programını uyguladığını göstermektedir'' değerlendirmesini yapmıştı.

Armstrong da 2013 yılının ocak ayında, ABD'li televizyon programcısı Oprah Winfrey'e verdiği mülakatta suçunu itiraf etmişti.

Lance Armstrong ve Eski Kulübü 10 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek
Lance Armstrong ve Eski Kulübü 10 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Kaynak: EuroSport.com

Haber Yorumları (1)
CSF: konusmayiniz sayin mal efe
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title