Kuzey Avrupa Haberleri

Kuzey Avrupa haber, Kuzey Avrupa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kuzey Avrupa - 20.09.2021
İtalyan gazetesi, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde düzensiz göçmenleri geri itmesini işledi
Haberde, göçmenler arasında Suriyeli, Somalili, Eritreli ve Cibutililer olduğu belirtilirken, Kuzey Avrupa'ya kaçma niyeti olan bu göçmenlerin planının "Yunan duvarı" karşısında çöktüğü, buna karşın göçmenlerin bir kez daha deneme niyetinde olduğu yazıldı.
Kuzey Avrupa - 13.09.2021
Son dakika haberi: Hollanda Mahkemesi Uber'in sürücülerini "çalışan" olarak göstermesi gerektiğine karar verdi
Öte yandan Uber Kuzey Avrupa Direktörü Maurits Schönfeld'in "Karara üzüldük, biliyoruz ki Uber sürücülerinin çoğu serbest çalışan olarak kalmak istiyor.
Kuzey Avrupa - 10.09.2021
Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının inşaatı tamamlandı
Rus gazının Kuzey Avrupa üzerinden Almanya'ya taşınması projesi olan Kuzey Akım 2 boru hattının inşaatının tamamlandığı açıklandı.
Kuzey Avrupa - 09.08.2021
Limancılık sektöründen 2018 yılında 228 bin kişilik istihdam, 96,3 milyar TL'lik ekonomik etki
Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Genç Türkiye'de limancılığın gelişmesi için pek çok çalışma yaptıklarını belirtti. Genç, hazırlanan rapora ilişkin olarak şunları aktardı: "Coğrafi konumu sayesinde Türkiye, kilit bir transit ticaret merkezi olup Avrupa ile Asya arasında bir köprü ve Akdeniz'e açılan ana çıkış noktası konumunda yer alıyor. Dolayısıyla limanlarımız ülkemizin gelişimi adına büyük önem taşıyor. Bu amaçla ihtiyaçların, fırsatların, tehditlerin detaylı bir şekilde ele alındığı bu rapor, dış ticaretimiz için olduğu kadar sektörümüzün de geleceğine ışık tutuyor. Limancılık o kadar önemli bir sektör ki rapora bakınca bu durumun rakamlara da yansıdığını açıkça görebiliyorsunuz. Örneğin, deniz yoluyla yapılan dış ticaretin Türkiye'nin toplam dış ticaretindeki payı yüzde 61. Sektörün 2018 yılında GSYH'ye doğrudan katkısı yaklaşık 10,96 milyar TL, doğrudan, dolaylı ve indirgenmiş ekonomik kanallar göz önüne alındığında ise ciro olarak toplam 96,3 milyar TL'lik ekonomik etkisi olmuştur. Sektör ayrıca aynı yıl doğrudan 71 bin kişilik, dolaylı olarak 228 bin 223 kişilik bir istihdam oluşturdu." Koronavirüs döneminde önemli lojistik merkezi oldu Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ekonomilerde uluslararası ticaretin, ağırlıklı olarak deniz yolu taşımacılığı üzerinden gerçekleştirildiğini ifade eden Genç, raporun, dijitalleşmenin sektör üzerindeki faydalarını açıkça ortaya koyduğunu, deniz salyası nedeniyle gündemde olan denizcilik sektöründe çevresel sürdürülebilirliğin raporda örnekleriyle ele alındığını belirtti. Genç, "Salgın sonrası gemilere yönelik kısıtlamalar özellikle nisan ayında artış göstermişti, bu durum liman operasyon süreçlerinin uzamasına neden oldu. Özellikle ABD'nin pasifik sahilindeki limanlar, Çin limanları, Kuzey Avrupa limanlarında gemi beklemeleri arttı, operasyon süreçleri uzadı.
Kuzey Avrupa - 26.07.2021
AB'de "kendini yalnız hissedenlerin" sayısı Kovid-19 salgını nedeniyle ikiye katlandı
Salgından önce yalnızlık hissi, Kuzey Avrupa'da yüzde 6 civarında, diğer üç bölgede yüzde 11-13'te seyrediyordu.
Kuzey Avrupa - 21.07.2021
Türk Nöroloji Derneği "Dünya Beyin Günü"nde MS hastalığına dikkat çekti
"MS hastalığı Türkiye'de tahminen 70-80 bin kişiyi etkilemekte" Prof. Dr. Hüsnü Efendi ise açıklamada, MS hastalığına ilişkin şu bilgileri paylaştı: "MS hastalığı, dünyada yaklaşık 4-5 milyon, Türkiye'de ise tahminen 70-80 bin kişiyi etkilemektedir. Hastalık genellikle genç erişkin yaşlarda, 20- 40 yaşları arasında ortaya çıkar. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 2-2,5 kat daha fazladır. Hastalık dünyada Kuzey Avrupa, Amerika ve Kanada'nın kuzeyinde yüksek sıklıkta, ekvator bölgesinde düşük oranda görülmektedir.
Kuzey Avrupa - 20.07.2021
Dünyada yaşanan her 1 derecelik sıcaklık artışı, atmosferde tutulan su buharı miktarını yüzde 7 artırıyor
Almanya'da "yüz yıllık" sel yaşandı Kuzey Atlantik Bölgesi, Kuzey Avrupa'da okyanus kıyısına 300 kilometre uzaklıkta bulunan tüm bölgeleri kapsıyor.
Kuzey Avrupa - 03.07.2021
Son dakika... Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: "Kanal İstanbul ile birlikte 3 yeni baraj yapılacak"
"Dünyada ihtiyaç olan her yerde böyle kanallar var" Kanal İstanbul'un önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul gibi kanalı ilk defa Türkiye yapmıyor. Dünyada ihtiyacı olan her yerde böyle ulaşım yolları dizayn ediliyor ve de yapılıyor. Özellikle Kuzey Avrupa kanallar ülkesidir.
Kuzey Avrupa - 25.06.2021
Avrupa'da uyuşturucu tüketiminde Hollanda ve İsviçre başı çekiyor
Buna karşılık, genel olarak düşük ve tarihsel olarak Çekya ve Slovakya'da yoğunlaşan metamfetamin kullanımının, şimdilerde Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya'nın doğusu, İspanya ve Kuzey Avrupa'da (Danimarka, Finlandiya, Litvanya ve Norveç) da mevcut olduğu görüldü.
Kuzey Avrupa - 10.06.2021
Mustafa Denizli: Şartlar oluşursa kalırım
18 yıl formasını giydiği Altay'ın 18 yıllık Süper Lig özlemini sonlandıran teknik direktör Mustafa Denizli, katıldığı bir televizyon programında gerekli şartların oluşması halinde göreve devam edeceğini dile getirdi. Başkan Özgür Ekmekçioğlu'na durumu anlatacağını dile getiren teknik direktör Mustafa Denizli, "Vakitsizlik ve durumu anlatacağım. 'Hocam problem değil' derse bu hizmete devam edeceğiz. Nisan ayının 26'sında final maçı oynadık, 27'sinden itibaren özellikle yurtdışından Altay için olabilecek, Avrupa, Kuzey Avrupa, Güney Amerika ve çeşitli liglerinden bir sürü futbolcuyu takip ediyorum" dedi.
Kuzey Avrupa - 31.05.2021
Dardanel'den Yunanistan'da satın alma
Satın almanın tamamlanmasının ardından Kallimanis tesislerinin tam kapasite üretime geçeceğini ve bununla birlikte bölgenin istihdamına da önemli bir katkı sağlanacağını aktaran Önen, "Dardanel'in bilgi birikimi, üretim ve pazarlamadaki deneyimi komşu marka Kallimanis ile birleşiyor. Bunun her iki şirkete olduğu gibi sektörümüze ve iki ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak. Kallimanis Kuzey Avrupa, Akdeniz ve Balkanlara önemli bir ihracat potansiyeline sahip.
Kuzey Avrupa - 27.05.2021
Vali Yazıcı: " Antalya pandemi sürecinde de en çok tercih edilen ve en güvenli şehir "
Antalya'nın; denizi, güneşi, plajları, kumsalları ve sahilleriyle eşsiz bir turizm şehri olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Danimarka'dan önceki yıllarda iki yüz bin civarı misafir ağırlamışız. Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Danimarka, ülkemiz kadar güneş görmüyor.
Kuzey Avrupa - 18.05.2021
Edenred Kuzey Avrupa bölgesine Türk yönetici
Edenred Türkiye'de 2019 yılından bu yana Chief Information Officer (CIO) olarak görev yapan Göksel Marangoz, Edenred Kuzey Avrupa bölgesine altyapı ve operasyonlarından sorumlu lider olarak atandı.
Kuzey Avrupa - 11.05.2021
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İkizdere'deki taş ocağına ilişkin açıklama yaptı: (2)
Türkiye'nin, dünyanın en önemli ticaret yollarının kavşak noktasında bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu nedenle tarihi fırsatlarla karşı karşıyayız. Bu fırsatları aşa, işe, üretime dönüştürmek üzere son derece kapsamlı bir Lojistik Master Planı yaptık. Bu plan doğrultusunda yaptığımız tüm projelerimiz ulaşımın her modunda dünyanın ticari koridorlarında oyun kurucu ülke olmak içindir. Projelerimiz, yapımları sırasında 2 yıl minimum düzeyde sıkıntı verebilir. Fakat projelerimiz en az 200 yıl ülkemize hizmet edecektir. Anadolu, Avrupa'dan uzak Asya'ya, Afrika'dan Kuzey Avrupa ve Rusya'ya, Akdeniz'den Basra Körfezi'ne ve oradan Hint Okyanusu'na bütün yolların hem deniz hem de kara köprüsüdür.
Kuzey Avrupa - 03.05.2021
Son dakika haber... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, AB'deki aşı belgesi tartışmalarını değerlendirdi Açıklaması
Kaymakcı, Batı ve Kuzey Avrupa'ya ulaşım yolunda Balkanlar'ın Türkiye için stratejik bir bölge olduğunu vurguladı.
Kuzey Avrupa - 20.04.2021
"Ramazan, hayatın anlamını kavramak için önemli bir fırsattır"
Krizler, hayatı iyiye dönüştürmede bir fırsat… Covid-19 pandemisinin hayatın anlamı sorgulamada bir aracı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Bir yakınımız Covid'e yakalandı, şu an tedavi görüyor. Yoğun bakımdan döndü. 'Bundan sonra nefes almanın değerini anladım. Aşırı isteklerimin hepsini bir kenara atacağım. Bundan sonra Covid öncesi ve Covid sonrası olacak hayatımda' diye mesaj atmış. Bu tür krizler, hayatı iyiye doğru dönüştürmemiz için fırsat oluyor ama bunu heybesinde maneviyat seçeneği olanlar başarabiliyor. Bunu yapamayanlar ne oluyor, entelektüel bunalıma giriyor ve intihar ediyorlar. Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya geçtiğimiz günlerde açıkladı.
Kuzey Avrupa - 23.03.2021
Medipol'e "Yılın Sağlık Turizmi Projesi" ödülü
"Uluslararası Hasta Hizmetleri Departmanı, 30 dilde hizmet sunuyor" Açıklamada görüşlerine yer verilen Medipol Eğitim ve Sağlık Grubu Kurumsal Pazarlama ve Uluslararası Hasta Hizmetleri Koordinatörü Uygar Üstün, şunları kaydetti: "Medipol Mega Üniversite Hastanesi, başta ABD ve Avrupa olmak üzere Balkan bölgesi, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetler, Orta Doğu, Afrika ve Kuzey Avrupa olmak üzere yılda 115 ülkeden 25 binin üzerinde hastaya hizmet sunuyor.
Kuzey Avrupa - 07.03.2021
İDDMİB yönetiminde yer alan kadın üyeler bir araya geldi
"Bakır sektörü olarak 2021'de 1,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" İDDMİB Denetim Kurulu Üyesi Nilay Denizli ise bakır sektörü olarak 2021'de 1,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti: "2020'de bakır sektöründe ihracat, pandeminin etkisiyle şubat-mayıs döneminde önceki yıla oranla azalmış olsa da haziran ayı ve sonrasında görülen üretim ve talep artışıyla yükselerek 2020'yi önceki yıla göre değerde yüzde 6 ve miktarda yüzde 6,13 artış ile tamamladı. 2020 yılında 1,38 milyar dolar değerinde 208 bin ton bakır ihraç edilmiştir. Bakır sektöründe en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla İtalya, Bulgaristan ve Almanya oldu. Bu ülkelerin toplam bakır ihracatından aldıkları pay yüzde 32'dir. Sektörümüzün ihracatını artırmak istediği pazarlar arasında Kuzey Avrupa ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri, Kanada ve ABD ön plana çıkmaktadır.
title