Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri
Haberler » Yerel » Haber

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Nazilli İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarafından Düzenlenen Organizasyonla Peygamberimiz Hz. Muhamed'in Doğumunun 1436. Yıl Dönümü Kutlandı. Belediye Kültür Sarayı'nda Gerçekleştirilen Törende Yoğun Katılım Nedeniyle İzdiham Yaşandı. Daha Çok Bayanların İlgi Gösterdiği "Kutlu Doğum Gecesi" Hazırlanışı ve Sunumuyla İzleyicilerden Tam Not Aldı.

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Nazilli İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen organizasyonla Peygamberimiz Hz. Muhamed'in doğumunun 1436. yıl dönümü kutlandı. Belediye Kültür Sarayı'nda gerçekleştirilen törende yoğun katılım nedeniyle izdiham yaşandı. Daha çok bayanların ilgi gösterdiği "Kutlu Doğum Gecesi" hazırlanışı ve sunumuyla izleyicilerden tam not aldı.

Okul Müdürü Burhanettin Yalçın'ın organize ettiği geceye Nazilli Müftüsü Halit Sezgin, Aydın İl Milli Eğitim şube Müdürü Süleyman Karakaya, Nazilli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sezai Selçuk, Büyük Birlik Partisi Nazilli İlçe Başkanı Ahmet Atay ve yüzlerce kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören öncesi Peygamberimiz Hz. Muhammed ve şehitlerin ruhuna Kur'an-ı Kerim okundu.

Programın açılışında konuşan Nazilli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Lisesi Müdürü Burhanettin Yalçın Türk Milleti'nin tarihi geçmişinde uzun yıllardan bu yana Peygamberimizin doğumunu büyük bir coşku ile kutladığını belirterek "Bütün bu kutlamalarda peygamberimiz anılmış ve onun her yönüyle anlatılmasına gayret gösterilmiştir.

Bizler; iyiyi kötüden ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, dürüstlüğü, doğruluğu, erdemli bir davranışı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutunu, adaletin en güzel tatbikatını, kısaca her şeyin en iyisini ve en güzelini, O Rahmet Peygamberinin tebliğ, tavsiye ve uygulamalarından öğrendik. Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, dünya ve ahret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını bizlere hep o gösterdi" dedi.

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in birbirine düşman olan kabileleri kardeş yaptığını, yüreklere çöreklenmiş kin ve nefret tohumlarının yerine sevgi ve hoşgörü duygularını ektiğini belirten Yalçın, Kainatın Efendisi "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız" buyurarak imanı toplumsal barışın temel taşı yaptı. o, insanı insan yapan erdemlerin, değerlerin odaklandığı bir şahsiyetti. İnsanlık, artık iyi ile doğruyu, güzel ile çirkini onun penceresinden bakarak daha berrak görme şansına sahip oldu. Hz. Peygamberi örnek almak demek tarihe gitmek ve gömülmek değil, O büyük şahsiyeti tanımak ve sevmek, onun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirerek hayatımıza yansıtmak, onun ahlakını ve çizgisini davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapabilmek demektir" ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından Öğretmen Necdet Şaşkan'ın hazırladığı, öğrencilerin okuduğu Hz. Muhammed'i anlatan müzikli, klipli şiirler okundu. Öğretmen Sema Çakaloğlu'nun iki ay süre zarfında hazırladığı üç ayrı skeç öğrenciler tarafından oynandı ve izleyiciden büyük alkış aldı. Erkan Yeltan yönetimindeki İlahi korosu'nun ilahileri de huşu içinde dinlendi.

Okul Müdürü Burhanettin Yalçın, gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek bu etkinliğin bundan sonra geleneksel olarak devam edeceğini belirtti.

(AS-İK-YK)

17.04.2007 16:16 TSİ