Kurban için vekalet verme! Kurban vekaleti verilirken ne denir? Kurbanda vekalet nasıl verilir?

Kurban için vekalet verme! Kurban vekaleti verilirken ne denir? Kurbanda vekalet nasıl verilir?

Kurban için vekalet verme! Kurban vekaleti verilirken ne denir? Kurbanda vekalet nasıl verilir?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Kurban Bayramı'nda ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar, vekaleten kurban kesme durumuna detayları araştırıyor. Kurban için vekalet verme bu konular arasında sıklıkla aratılanlar arasında yer alıyor. Kurban, vekalet yoluyla başka birine de kestirilebildiği için Kurban için vekalet verme için ne söylenir? Kurbanda vekalet nasıl verilir? sorularının yanıtları aratılıyor. Diyanet vekaletle kurban kesme durumu hakkında yapılması gerekenleri açıkladı. Peki, kurban vekaletle nasıl kesilir?

Kurban için vekalet verme için ne söylenir? Kurban vekaletle nasıl kesilir? soruları Kurban Bayramı kapsamında en çok aratılan başlıklar arasında yer alıyor. Diyanet, Kurban Bayramı'nda ibadetlerini yerine getirmek isteyen ancak bizzat kesime ya da kurban alımına gidemeyecek Müslüman vatandaşlar 'Kurban vekaleti verilirken ne denir?' sorusunu yanıtladı!

KURBAN İÇİN VEKALET VERMENEDİR?

Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi', V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü'l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali'nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve 'kasap ücretini biz kendimiz veririz' buyurdu." (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)

KURBANDA VEKALET NASIL VERİLİR?

Kurban kesmeyi bilmeyen kişilerin de kurbanı başkasına kestirirken vekâlet vermesi şarttır. Bunun için kurbanı kesecek olan kişiye "Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim" demesi yeterlidir. Eğer kurbanı başkası satın alacaksa yine vekâlet vermek gerekir.

Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Kurbanı başkasına kestirirken, kalben niyet ettikten sonra sözlü olarak "Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim." Demek yeterlidir. Ayrıca kurbanı başkası alıp başkası kesecekse, "Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim" Ya da kısaca "Kurban işimi hâlletmek için seni umumi vekil ettim" diyerek vekalet verilebilir.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title