Haberler

Talas Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi

Güncelleme:

Talas Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilk kez düzenlenen belgesel film yarışması, galayla sona erdi.

Gecede yönetmenliğini Halil Aygün'ün yaptığı 'Dom' en iyi film seçildi. Ünlü konukların yer aldığı gecede Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki bombalı saldırı kınanırken, sinemanın birleştirici özelliği vurgulandı.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'ndeki gala gecesine sinema ve tiyatronun ünlü yönetmen ve oyuncuları katıldı. Gece, Talas'ın tanıtıldığı kısa film ile başladı. Galanın açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, 3 gün süren Talas Kültür ve Sanat Festivali'nin dolu dolu geçtiğini belirterek, "Kültürümüzü, sanatımızı, tarihimizi, medeniyetimizi, bizim ne değerimiz varsa ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.

Başkan Yıldırım, Hatay'daki hain saldırıyı kınayarak millet olarak birlik ve beraberliği kimsenin bozamayacağını söyledi. Talas'ın 2 bin yıllık medeniyet kenti olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Öyle bir tabiat ve kültür zenginliğimiz var ki 2 bin yıllık medeniyetin bütün eserlerine sahibiz. O zaman çalışmalarımızı turizm odaklı yapmaya başladık. Kültür sanat insanın en mutlu anıdır. İşte bu yüzden bu festival gerekliydi. Film atölyesinden başlayarak sinemanın değerli üstatlarının katkısıyla bu yürüyüş Anadolu'dan başlıyor."

"Onlar yıkacak biz inşa edeceğiz. Onlar öldürüyorlar biz yaşatacağız. Onlar tahrip ediyor biz restore edeceğiz" şeklinde konuştu. Festivalin Talas'ın bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Bakır, "Uluslararası arenada film endüstrisinin bulunduğu önemli şehirler var. Ben Talas'ın önümüzdeki yıllarda Cannes gibi önemli film festivaliyle anılacağına inanıyorum."

Belgesel film yarışması jüri başkanı Prof. Dr. Sezer Akarcalı ise, 'Türk'ün ateşle imtihanının hiç bitmeyeceğini' ifade ederken, "Türk Milleti ateşle imtihandan hep galip çıktı" dedi. Umudu yitirmeden barışı korumanın, hoşgörü üzerinden sanatın onarma gücünü kullanarak dünyaya her şeyi açıklamanın zamanının geldiğini belirten Prof. Akarcalı, şunları söyledi:

"Sinemanın etiğini çok uzun tartıştıktan sonra emeğe saygı göstererek, her film üzerinde sinemasal ilkeleri masaya yatırarak, adil bir oylama yaparak bu sonuca vardık. Festivalin galibi yarışmaya katılan bütün filmlerdir."

Konuşmaların ardından 82 film arasından finale kalan 13 belgeselin kısa tanıtımı izlendikten sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Gecede en iyi film, yönetmenliğini Halil Aygün'ün yaptığı 'Dom' olurken, jüri özel ödülüne Sevgi Çoban'ın yönettiği 'Kefenin Cebi', Talas Belediyesi özel ödülüne Caner Özdemir'in yönettiği 'Termik İstemeyük', en iyi görüntü ödülüne Mehmet Emre Gül'ün yönettiği 'Gölün Kıyısında' ve en iyi konsept ödülüne Halit Cihan Şengezer'in yönettiği 'Siyah' filmi layık görüldü. Ödülleri usta sinemacı ve oyuncuların verdiği gala gecesi en iyi film seçilen 'Dom'un izlenmesinden ardından sona erdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Rifat Yıldırım Reyhanlı Talas Kültür Sanat Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

Bakmadan Geçme

13-14 Temmuz'da Ankara'da Elektrik Kesintisi Yaşanıyor: İşte Güncel Kesintiler ve Elektriklerin Ne Zaman Geleceği 13-14 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Temmuz AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Temmuz Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA-İNGİLTERE CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! 13 Temmuz 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 15 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 15 Temmuz burç yorumları nedir? 13 Temmuz 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Temmuz Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! EURO 2024 şampiyonu kaç para alıyor? EURO 2024 şampiyonu İngiltere-İspanya ne kazandı, para ödülü ne kadar? MasterChef Bera kimdir? 2024 MasterChef Bera Altaş kaç yaşında, nereli? Bera Erkek ismi mi? MasterChef Enes kimdir? 2024 MasterChef Enes kaç yaşında, nereli? MasterChef Şehmus kimdir? 2024 MasterChef Şehmus Uluğ kaç yaşında, nereli? MasterChef Zeynep kimdir? 2024 MasterChef Zeynep kaç yaşında, nereli? MasterChef Hakan kimdir? 2024 Masterchef Hakan kaç yaşında, nereli? Van'da deprem mi oldu? Van'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Güneş yanığına diş macunu sürülür mü?
Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title