Haberler

Son Dakika | Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor

Güncelleme:

Son dakika haberi: Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor Kars'ta 110 yıl önce Ruslar tarafından yapılan Konserve Fabrikası ve üzerindeki devasa soğuk hava depoları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor

KARS - Kars'ta 110 yıl önce Ruslar tarafından yapılan Konserve Fabrikası ve üzerindeki devasa soğuk hava depoları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

1877-1878 Osmanlı Rus savaşından sonra Kars'ın Rus hakimiyetine geçmesi ve 40 yıllık Rus ilhakı döneminde Kars'ın hayvancılığın özdeşleştiğini gören Ruslar 1. Dünya savaşında ordunun iaşesini sağlamak için bölgede kurduğu konserve fabrikası son durumu ise içler acısı vaziyette bulunuyor.

Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kars'ta Dereiçi bölgesinde bulunan ve Rus mimarisinin izlerini taşıyan Konserve Fabrika ile soğuk hava depolarının gerekli restorasyonlarının yapılarak sanat merkezine dönüştürülmesi bekleniyor.

Kültürel Miras Uzmanı ve Tarihçi Faruk Torunoğlu, Konserve Fabrikası ve soğuk hava depolarının biran evvel restorasyonun yapılması gerektiğini belirtti.

"Fabrika 1. Dünya Savaşı'nda Rus ordusunun ihtiyacını karşıladı"

Torunoğlu, "1877-1878 Osmanlı Rus harbinden 40 yıl boyunca Rus ilhakın da kalan Kars'ta Ruslar çeşitli mimari faaliyetlerde bulunmuşlar. Şehir merkezinde gördüğümüz sivil mimarinin yanında, bir çokta askeri mimar bulunmaktadır. Rusların 1. Dünya Savaşı'nda ordunun ihtiyacını karşılamak için Konserve Fabrikası'nın önündeyiz. Kars'ın hayvancılıkla olan ilgisini değerlendirmek için yapılan konserve fabrikasının yanı sıra yukarıda devasa soğuk hava depoları bulunmaktadır" dedi.

"Biran evvel turizme kazandırılması gerekiyor"

Torunoğlu, "2 binli yıllardan sonra askeriyenin boşalttığı bölge tamamıyla terk edilmiş ve atıl durumda kalmıştı. Şuan da tahribe uğrayan bölgenin biran evvel turizmi kazandırılması gerekmektedir. Çünkü devasa binaların olduğu tarihsel ve sanatsal açıdan güzel yapılarla kaplı bir alandır" diye konuştu.

Albay Georgy Pavlovich Zakharian tarafından planlarının çizilen fabrika binasının yanı sıra yapının üst kısmında da devasa soğuk hava depoları bulunuyor.

Günümüze kadar gelen 110 yıllık fabrika, atıl vaziyetten kurtarılarak turizme kazandırılmayı bekliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Osmanlı Kars Haberler Son Dakika

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title