Haberi Paylaş

Son Dakika | Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor

Kültür Sanat Haberleri

Son dakika haberi: Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor Kars'ta 110 yıl önce Ruslar tarafından yapılan Konserve Fabrikası ve üzerindeki devasa soğuk hava depoları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Rusların 110 yıllık konserve fabrikası turizme kazandırılmayı bekliyor

KARS - Kars'ta 110 yıl önce Ruslar tarafından yapılan Konserve Fabrikası ve üzerindeki devasa soğuk hava depoları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

1877-1878 Osmanlı Rus savaşından sonra Kars'ın Rus hakimiyetine geçmesi ve 40 yıllık Rus ilhakı döneminde Kars'ın hayvancılığın özdeşleştiğini gören Ruslar 1. Dünya savaşında ordunun iaşesini sağlamak için bölgede kurduğu konserve fabrikası son durumu ise içler acısı vaziyette bulunuyor.

Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kars'ta Dereiçi bölgesinde bulunan ve Rus mimarisinin izlerini taşıyan Konserve Fabrika ile soğuk hava depolarının gerekli restorasyonlarının yapılarak sanat merkezine dönüştürülmesi bekleniyor.

Kültürel Miras Uzmanı ve Tarihçi Faruk Torunoğlu, Konserve Fabrikası ve soğuk hava depolarının biran evvel restorasyonun yapılması gerektiğini belirtti.

"Fabrika 1. Dünya Savaşı'nda Rus ordusunun ihtiyacını karşıladı"

Torunoğlu, "1877-1878 Osmanlı Rus harbinden 40 yıl boyunca Rus ilhakın da kalan Kars'ta Ruslar çeşitli mimari faaliyetlerde bulunmuşlar. Şehir merkezinde gördüğümüz sivil mimarinin yanında, bir çokta askeri mimar bulunmaktadır. Rusların 1. Dünya Savaşı'nda ordunun ihtiyacını karşılamak için Konserve Fabrikası'nın önündeyiz. Kars'ın hayvancılıkla olan ilgisini değerlendirmek için yapılan konserve fabrikasının yanı sıra yukarıda devasa soğuk hava depoları bulunmaktadır" dedi.

"Biran evvel turizme kazandırılması gerekiyor"

Torunoğlu, "2 binli yıllardan sonra askeriyenin boşalttığı bölge tamamıyla terk edilmiş ve atıl durumda kalmıştı. Şuan da tahribe uğrayan bölgenin biran evvel turizmi kazandırılması gerekmektedir. Çünkü devasa binaların olduğu tarihsel ve sanatsal açıdan güzel yapılarla kaplı bir alandır" diye konuştu.

Albay Georgy Pavlovich Zakharian tarafından planlarının çizilen fabrika binasının yanı sıra yapının üst kısmında da devasa soğuk hava depoları bulunuyor.

Günümüze kadar gelen 110 yıllık fabrika, atıl vaziyetten kurtarılarak turizme kazandırılmayı bekliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Işık Çapanoğlu - Kültür Sanat

Kars Kültür Sanat Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title