Haberler

Osman Sınav 35 Yıl Sonra Mezun Oldu

Abone Ol

Osman Sınav, "Uzun Hikaye" ile 35 yıl sonra üniversiteden mezun oldu!

Türkiye'nin en önemli yönetmenlerinden Osman Sınav, sinematografisinde çok önemli bir yere sahip olan yeni filmi "Uzun Hikaye" ile; 1978 yılında kaydolduğu ve Af Kanunu ile döndüğü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu!

Osman Sınav ; temelleri Prof. Sami Şekeroğlu tarafından atılan ve Türkiye'nin ilk sinema okulu olan, o günkü adıyla Sinema-TV Enstitüsü'ne 1978 yılında, okula giren 3. öğrenci grubuyla birlikte kayıt oldu. Prof. Şekeroğlu'nun "Eğitim İçinde Üretim, Üretim İçinde Eğitim" ilkesi doğrultusunda, yine Prof. Şekeroğlu başkanlığındaki profesyonel sinemacılarla yürütülen uygulamalı sinema sanatı eğitimini alan Osman Sınav ; öğrenimi sırasında Lütfi Akad, Metin Erksan, İlhan Arakon, Halit Refiğ ve Nedim Otyam gibi Türk sinemasının önemli ustalarının da derslerine katıldı.

Gani Müjde, İsmet Arasan, Eyüp Halit Türkyazıcı, Atay Sözer, Halit Sarayoğlu, Hamza Özbal, Zeynel Abidin Elçioğlu gibi isimlerle sınıf arkadaşı olan Sınav; üç yıl sonra öğrenimine ara verdi. Aynı dönemde, birçok sinemacının yetiştiği bir sinema merkezi olan akademinin adı da, 1982 yılında YÖK Kanunu ile Mimar Sinan Üniversitesi olarak değiştirildi.

Öğrenimine ara verdiği dönemde önce reklam sektöründe, ardından TRT'de ve sinema sektöründe önemli ürünler veren başarılı yönetmen Osman Sınav ; Af Kanunu ile yeniden eğitimine döndü ve Prof. Sami Şekeroğlu danışmanlığında çektiği "Uzun Hikaye" ile 2012 yaz döneminde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu.

Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu ile Tuğçe Kazaz'ın yer aldığı "Uzun Hikaye" filmiyle mezun olan Sınav; sinemadaki akademik eğitimin önemini vurgulamak için okulu 35 yıl sonra bile olsa tamamladığını belirtiyor.

Yapımcılığını Osman Sınav'a ait Sinegraf'ın, dağıtımını UIP'nin üstlendiği "Uzun Hikaye"; 12 Ekim 2012 tarihinde gösterime girdi.

Kaynak: Bültenler / Kültür Sanat

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Emek Sineması Osman Sınav Türkiye Eğitim Magazin Kültür Sanat Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title