Haber : Onur Ödülü Başbakan Erdoğan'a - Haberler

Haberi Paylaş

Onur Ödülü Başbakan Erdoğan'a

Onur Ödülü Başbakan Erdoğan'a

Şiir Festivali'nin Onur Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi.

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Şiir Festivali'nin Onur Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, yurdun dört bir yanından gelen şairlerin katılımı ile gerçekleştirilen Şiir Festivali'nin bu yıl ki temasının Necip Fazıl Kısakürek olduğunu belirtti.

Başkan Poyraz yaptığı konuşmada: "Merhum Üstad Necip Fazıl 26 Mayıs doğum günü 25 Mayıs ise ölüm yıldönümüdür. Şiir Festivalimizin ilkini bu tarihlere denk getirerek Üstad'ı anmak istedik. Bugün Şairler ve Yazarlar Evi'mizi hizmete açtık. Aynı zamanda yarın da Üstadımızın anılacak sempozyumumuz var. 23 Mayıs'ta start verdiğimiz Şiir Festivalimiz 28 Mayıs'a kadar devam edecek. Festivali kapsamında bugün Çat Kapı Şair Buluşması etkinliği ile şairlerimizle okulları gezerek öğrencilerle şairlerimizi buluşturduk.

Kahramanmaraş'ı Dünya Edebiyat Kenti yapmak adına çıktığımız bu yolda attığımız ilk adımdır. Hepinizin de bildiği gibi Şairlerin Başkenti Kahramanmaraş'tır. Bağrından yüzlerce şair, fikir adamı, yazar çıkaran şehrimizi edebiyat alanında hak ettiği konuma getirmek için çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi sesiyle okuduğu şiirin slayt olarak gösterilmesinin ardından Belediye Başkanı Mustafa Poyraz Şiir Festivali Onur Ödülü'nü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına Adalet Bakan Yardımcısı Av. Veysi Kaynak'a verdi.

Bakan Yardımcısı Kaynak yaptığı açıklamada, Başbakan adına aldığı ödülden duyduğu onuru ifade ederek, ödülü Sayın Başbakan'a bizzat elleriyle teslim edeceğini söyledi.

Daha sonra törene katılan şairlerin bir kısmı sırasıyla şiirlerini okudular. Şehir genelinde hazırlanan vtr'lerin izlenmesinin ardından Kenan Işık sahne alarak şiirlerini okudu. Yoğun bir katılımın olduğu programın sonunda Başkan Poyraz, Kenan Işık'a Madalya Beratlı Paket takdim etti.

Ödül törenine Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti Milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Vali Yardımcıları Mustafa Anteplioğlu, Servet Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, AK Parti İl Başkanı Fatih Erkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan ile diğer protokol mensupları, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DOĞUM GÜNÜNDE NECİP FAZIL SEMPOZYUMU

Kahramanmaraş Belediyesi Şiir Festivali kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu düzenledi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı ve Prof. Dr. Himmet Uç yaparken, Öğretmen Asuman Alaca ise Prof. Dr. Turan Karataş'ın kaleme aldığı 'ÜSTADA MEKTUP' adlı şiiri okudu.

Daha sonra sempozyuma geçildi. Oturum Başkanlığını Dr. Lütfi Şahsuvaroğlu'nun yaptığı sempozyumda; Prof. Dr. Fazıl Gökçek: 'Bab-ı Ali Çevresi ve Necip Fazıl', Prof. Dr. Yunus Balcı: 'Büyük Doğu ve Büyük Doğu Çevresi', Doç. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu: 'Cumhuriyet Dönemi Türk Şiir'inde Metafizik Bilgiler Açısından Necip Fazıl'ın Şiiri ve Etkisi' ve Yrd. Doç. Dr. Zeynep Kevser Şerefoğlu: 'Bir Arayış'ın Adresi olarak Tohuma Gitmek' konularında tebliğlerini sundular.

Bültenler / Kültür Sanat

Necip Fazıl Kısakürek Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Poyraz Kahramanmaraş Kültür Sanat Haberler

Son Dakika Haberleri

title