Haberler

Mardinli Ressam ve Heykeltıraş Çevre Kirliliğine Dikkat Çekiyor

Güncelleme:

Mardin'in merkez Artuklu ilçesindeki ressam ve heykeltıraş Nurettin Çakmak, metal geri dönüşüm atıklarından hazırladığı şahmeran heykeliyle çevre kirliliğine dikkati çekiyor. Çakmak'ın 22'nci eseri olan heykel, Midyat ilçesindeki atık müzesine bağışlandı.

Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde ressam ve heykeltıraş Nurettin Çakmak, metal geri dönüşüm atıklarından hazırladığı şahmeran heykeliyle çevre kirliliğine dikkati çekiyor.

2 çocuk babası Nurettin Çakmak, eşi Agrin Çakmak'ın da desteğiyle "Mardin Sanat Merkezi" adını verdikleri evinin alt katındaki atölyede çevre kirliliğine ve geri dönüşüme dikkati çekmek için bugüne kadar 21 eser hazırladı.

Bu eserleri özel şirketler ile müze ve kurumlara hediye eden Çakmak'ın 22'nci eseri ise ilk kez metal geri dönüşüm atıklarından ve yemek kaşıklarından hazırladığı şahmeran (başı insan, gövdesi yılan biçiminde olduğuna inanılan efsanevi yaratık) figüründeki heykel oldu.

Çakmak, 3 ay süren çalışma ile 700 yemek kaşığı ve topladığı metal geri dönüşüm atıklarından hazırladığı 250 kilogram ağırlığındaki heykeli, Midyat ilçesinde Haşimoğlu Atık Entegre AŞ bünyesindeki atık müzesine bağışladı.

"Doğaya ihanet etmeyelim"

Nurettin Çakmak, AA muhabirine, Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nden mezun olduğunu, uzun bir süre resim üzerine farklı çalışmalar yaptığını, 2010'dan sonra da atıklardan heykel yapmaya başladığını söyledi.

Evinin alt katını sanat atölyesine dönüştürdüğünü, kendisine destek veren mühendis eşiyle sanatla iç içe bir yaşam sürdüklerini dile getiren Çakmak, yapıp sattığı sanat eserlerinin yanı sıra bugüne kadar çevre kirliliğine dikkati çekmek için atıklardan 21 eser hazırladığını ifade etti.

Egzozdan teleskop, çöp adam gibi çevre ile iklim krizine dikkati çeken farklı eserler tasarladığını anlatan Çakmak, "Atık ve hurda malzemeleri kullanıyorum. Çevre ve geri dönüşümle ilgili insanlarda bir bilinç oluşması adına çalışıyorum." dedi.

Atıklardan tasarladığı 22'nci eserinin şahmeran figürü olduğunu belirten Çakmak, yaklaşık 3 ay süren çalışmaları sonucu pulları için 700 yemek kaşığı ile metal geri dönüşüm atıklarını kullanarak eserini tamamladığını kaydetti.

Çakmak, eserinde bisiklet zinciri, bilye ve bazı metal parçalar da kullandığını anlatarak, "Yaptığım çalışma benim için çok önemli. İleride bunun çok daha büyük boyutlusunu çalışmak isterim." ifadelerini kullandı.

Pullarını yaparken önce evdeki daha sonra komşularından temin ettiği kaşıkları kullandığını dile getiren Çakmak, bağışladığı eserinin Midyat'taki atık müzesinde ilgi görmesini beklediğini aktardı.

Çakmak, "Dünyada çevre her geçen gün atıklardan dolayı daha da kirleniyor. Herkesin bu konuda çalışma yapması gerekir. Plastik şişeler, çevreye büyük zarar veriyor ve bu beni çok üzüyor. Şahmeran figürlü eserle çevresel bir mesaj vermek istiyorum. Çevremizi temiz tutmamız gerekiyor. İnsan yaşadığı yeri kirletmez. Bu mesajı insanlarımıza vermek için çok çaba sarf ettim. Bilindiği üzere şahmeran, efsaneye göre çok sevdiği bir insan tarafından ihanete uğramıştır. Bu beni çok etkiledi. Biz de yaşadığımız doğaya ihanet etmeyelim. Doğaya sadık olmamız lazım." diye konuştu.

Agrin Çakmak ise eşiyle son dönemde atıklardan heykel yapmaya başladıklarını, güzel eserler ortaya çıktığında bu alana ilgilerinin daha da arttığını belirtti.

Atıklardan hazırladıkları şahmeran figüründeki heykelin, çevre konusunda mesaj verdiğine işaret eden Çakmak, "Çevreye atık atmayalım, bu konuda dikkat edelim. Bu duyarlılığı çocuklarımıza da öğrettik. Şimdi çevremize öğretmeye çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Artuklu Ressam Midyat Mardin Kültür Sanat Haberler

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Ev sahiplerini üzecek iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

Ev sahiplerini üzecek iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title