Haberler

Hiroşima'da Origami Etkinliği: Çocuklar Sadako Sasaki'nin Anısına Turna Kuşu Yaptı

Abone Ol

Japonya'nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının etkisiyle kansere yakalanan Sadako Sasaki'nin anısına düzenlenen etkinlikte, İstanbul Oyuncak Müzesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklar origamiden turna kuşu yaptı. Etkinlikte, Hiroşima'ya atılan bombalar ve Sadako Sasaki'nin hikayesi anlatıldı.

Japonya'nın Hiroşima kentine 78 yıl önce atılan atom bombasının etkisiyle kansere yakalanarak, 12 yaşında yaşamını yitiren Sadako Sasaki'nin anısına düzenlenen etkinliğe katılan çocuklar, origamiden turna kuşu yaptı.

İstanbul Oyuncak Müzesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD'nin 6 Ağustos'ta Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atmasının 78. yılı dolayısıyla Artİstanbul Feshane'de etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe video gönderen Oyuncak Müzesi Kurucusu ve yazar Sunay Akın, Hiroşima'ya atılan bombaları ve Sadako Sasaki'nin hikayesini anlattı.

Etkinliğe katılan 5-9 yaşlarındaki çocuklar, bir öğretmenin yönlendirmeleri ve etkinlik görevlilerinin rehberliğinde, kağıtları origami tekniğiyle katladı.

Çocuklar, Japon kültürüne göre kağıttan 1000 turna kuşu yaparsa iyileşeceğine inanan, ancak bu sayıyı tamamlayamadan 12 yaşında hayatını kaybeden Sadako Sasaki için turna kuşu yaptı.

Etkinliğe katılan, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu görevlilerinden Nomura Takeshi, AA muhabirine, Hiroşima'da büyük bir acının yaşandığını söyledi.

Japonlar olarak bu günü hiç unutmadıklarını ifade eden Nomura Takeshi, "Tekrarlanmasın diye herkes bunu öğreniyor. Bilgiyi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Uzun zaman barış devam etsin diye origami yapıyoruz." dedi.

Japon Hachisuka Rina ise Hiroşima'ya bomba atılmasının, dünyanın çok üzücü bir olayı olduğunu belirterek, "Türkiye, Japonya'dan çok uzak, ama etkinlik düzenlenip turna kuşundan origami yapılması bizim için çok önemli." diye konuştu.

Etkinliğe katılan 9 yaşındaki Kerem Ali Erkuş da tek başına kağıttan uçak yaptığını kaydetti.

"Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" kitabını da okuduğunu anlatan Erkuş, "Bu kitap Sasaki'nin hayatını anlatıyor. Daha bitirmedim. Fakat orada bir tane arkadaşı varmış. Origamiyle turna kuşu yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Hiroşima İstanbul Japonya Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? En İyi Kadın Sanatçı ödülü kime gitti, kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Sanatçı ödülü kime gitti, kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title