Haberler

"Bir Fotoğraf Camı" Sergisi

Kültür Sanat Haberleri

Sergide, Sabahattin Ali'nin yaşamında önemli yeri olan insanlar, gezdiği, gördüğü yerler, görüntülediği fotoğraflar yer alıyor.

"Bir Fotoğraf Camı" Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla bir SABAHATTİN ALİ sergisi

"Bir Fotoğraf Camı" sergisinde, Sabahattin Ali'nin yaşamında önemli yeri olan insanlar, gezdiği, gördüğü yerler, görüntülediği fotoğraflar yer alıyor. Başta Ankara olmak üzere 1930'lu yılların Anadolu sokaklarının ve insanlarının yer aldığı bu fotoğraflar, usta yazarın edebi kimliğine de ışık tutuyor. "Bir Fotoğraf Camı" Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali Sergisi, 3 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliği ile düzenlediği "Bir Fotoğraf Camı" sergisinde, 41 yıllık kısa yaşamına çok sayıda eser ve tercüme sığdıran, Türkiye'nin farklı yerlerinde öğretmenlik yaparken öğrencileri üzerinde derin izler bırakan, Ankara'da Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşunda ve ilk öğrencilerinin yetişmesinde büyük emeği olan Sabahattin Ali'nin en büyük tutkularından biri olan fotoğrafları, kişisel evrakı ve bazı özel eşyaları sergileniyor.

Sergi, Sabahattin Ali'nin yaşamöyküsünün fotoğraflarla anlatıldığı ilk bölümün ardından, yazarın yaşamından seçilmiş temalarla devam ediyor. Serginin yazarın ailesi, çocukluğu, gençliği, Almanya'da yaşadığı yıllar, öğretmenlik, askerlik, evlilik ve babalık dönemleri gibi başlıklı bölümlerinde ise yazarın fotoğraflarına kişisel evrakı ve eşyaları da eşlik ediyor.

Nâzım Hikmet'in Bursa Hapishanesi'nden gönderdiği mektup ve ilk kez bu sergide görülecek bir fotoğrafı, Orhan Veli Kanık'ın imzalı kitabı, Sabahattin Ali'nin gözlüğü ve Paşakapısı Cezaevi'ndeyken üzerinde olan takım elbisesi de serginin önemli parçalarından… Sabahattin Ali'nin Objektifinden başlıklı bölümde de ilk kez bu sergide görülebilecek fotoğraflar var. Ayrıca sergide yer alan ve Sabahattin Ali'nin 1939 yılında Sivas yolunda çektiği fotoğrafları ile eşi ve kızı Filiz Ali'ye ait fotoğraflar da sanatsal olarak dikkate değer.

Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali'nin annesinin sakladığı evrak ve eşyalar içinden çıkardıklarıyla oluşan bu sergi, usta yazara bir kez daha yakından bakmamızı sağlıyor. Ve bir kez daha faili meçhul cinayetlerle yok olup giden onca insandan biri olarak Sabahattin Ali karşısında bizi suskunluğa davet ediyor.

3 Şubat – 3 Mart 2012 tarihlerinde görülebilecek sergi kapsamında, 18 Şubat tarihinde ise yazarın kızı Filiz Ali kitaplarını imzalarken, serginin küratörü Sevengül Sönmez de katılımcılara sergiyi gezdirecek.

SERGİ, SERGİ GEZİSİ, SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ TARİHLERİ:

"Bir Fotoğraf Camı" Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali sergisi: 3 Şubat – 3 Mart 2012

Sergi gezisi: 18 Şubat 2012, saat: 13.00 – 14.30

Söyleşi: 18 Şubat 2012, saat: 15.00 – 16.30

Konuşmacılar: Filiz Ali, Sevengül Sönmez

İmza günü (Filiz Ali): 18 Şubat 2012, saat: 17.00 – 18.00

Kaynak: Bültenler / Kültür Sanat

Sabahattin Ali Caddebostan Filiz Ali Kültür Sanat Güncel Haberler

title