Haberler

Atatürk'ün Çanakkale Savaşları'nda verdiği emirlerin ıslak imzalı dokümanları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı envanterinde

Abone Ol

Atatürk'ün Çanakkale Savaşları'nda verdiği emirlerin ıslak imzalı dokümanları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı envanterinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyoncudan aldığı belgeleri kendi envanterine kazandırdı.

Atatürk'ün Çanakkale Savaşları'nda verdiği emirlerin ıslak imzalı dokümanları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı envanterinde

ÇANAKKALE - Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyoncudan aldığı belgeleri kendi envanterine kazandırdı. Arşivlerde, Çanakkale Savaşları'nda askerlerin ailelerine gönderdiği mektuplardan, Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş sırasında verdiği ıslak imzalı emir kağıtlarına kadar birçok içerik yer alıyor.

İstanbul'daki bir koleksiyonerden temin edilen 360 mektup, harita ve fotoğraflardan oluşan belgeler Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı envanterine eklendi.

Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 3 yıl önce başlatılan 'Sahip Çıkalım' isimli kampanya ile askeri kültür varlıkları koruma altına alındı. Aynı zamanda bağışların yanı sıra koleksiyonerlerin ellerinde bulunan Çanakkale Savaşları'na ait objeler de satın alınarak envantere ekleniyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, "Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı'nın envanterleri her geçen gün daha da zengin hale geliyor. Tarihi Alan Başkanlığı kurulduğu günden bu yana Çanakkale Savaşlarıyla alakalı orijinal belgeler, savaş malzemeleri gelmeye devam ediyor. En son yapmış olduğumuz çalışmada Çanakkale savaşlarıyla alakalı gördüğümüz belgeler, Tarihi alan başkanlığının envanterine yazılmış oldu. Bunların içerisinde en önemlilerinden bazıları Çanakkale'nin kahraman ve muzaffer komutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale savaşlarının en önemli yıllarında vermiş olduğu emirleri ve imzasını içeren belgelerde elimizde şu anda. Yine aynı şekilde Enver Paşa imzalı belgeler de elimize ulaştı. Çanakkale savaşlarıyla ilgili bütün araştırmacılara cevap verecek orijinal, özgün ve içeriği çok geniş belgeler şu anda bizim envanterimizde yerini almaya başladı. Belgelerin aslı mevcut, biz hemen hemen bütün belgelerimizi dijital ortama aktararak, dijital ortamdan da ulaşmış olabilecekler. Bütün araştırmacıları, Çanakkale savaşlıları meraklılarını Tarihi Alan Başkanlığımızda ağırlamak istiyoruz. Bu envanter ve koleksiyonlar içerisinde bizim çok önemli gördüğümüz özellikle 3 tane Mustafa Kemal'in, Çanakkale savaşlarının en önemli anlarında emirlerini içeren belgeler elimizde, orijinal imzalı bunlar bizim için çok kıymetli" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Gelibolu Savaş Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2023? Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? CAN GÜRZAP NEDEN ÖLDÜ, ne zaman öldü? Can Gürzap kimdir, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi? 3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title