Haberi Paylaş
Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan Samsun Çıkarması

Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan Samsun Çıkarması

Kültür Sanat Haberleri

Ankara Devlet Tiyatrosu, Nisan Ayı Boyunca 8 Değişik İlde 8 Değişik Oyunla 31 Temsil Verecek. Ankara Devlet Tiyatrosu, "Eşik", "Kanlı Nigar", "Uçurtmanın Kuyruğu, "Tek Kişilik Şehir", "Işık Öğretmen", "Kırmızı Başlıklı Kız", "Şahane Düğün" ve "Pinti Hamit" Adlı Oyunlarıyla Turneye Çıkacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Nisan ayı boyunca 8 değişik ilde 8 değişik oyunla 31 temsil verecek. Ankara Devlet Tiyatrosu, "Eşik", "Kanlı Nigar", "Uçurtmanın Kuyruğu, "Tek Kişilik Şehir", "Işık Öğretmen", "Kırmızı Başlıklı Kız", "Şahane Düğün" ve "Pinti Hamit" adlı oyunlarıyla turneye çıkacak. Ankara'nın oyunlarını en çok ağırlayan şehir ise yeni hizmet vermeye başlayan sahnesiyle Samsun olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun belirlenen Nisan 2009 turne programına göre, Hasan Erkek'in yazdığı, Vacide Öksüzcü'nün yönettiği "Eşik" 3 Nisan'da Bartın'da, 4 Nisan'da Zonguldak'ta izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar'a, giysi tasarımı Funda Karasaç'a, ışık tasarımı Osman Uzgören'e, müziği Nedim Yıldız'a ait olan oyunda; Osman Nuri Ercan, Meliha Savaş, Deniz Gökçe Kayhan, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Gönül Döğüşçü, Cüneyt Arif Soysalan, Ayşe Meral Ülkü, Dilek Bozkurt, Barış Onan ve Orhun Üstüner rol alıyor. Müziklerin Fatih Koçer, Mustafa Onur Ergül, Cafer Ozan Türkyılmaz tarafından hazırlandığı oyunda, solist olarak ise Nuray Tinel sahneye çıkıyor.

-SAMSUN'DA TİYATRO ŞENLİĞİ-

Yeni hizmet vermeye başlayan Samsun Devlet Tiyatrosu, Başkent'ten Nisan ayı boyunca 4 oyunu misafir edecek.

Sadık Şendil'in yazdığı, Kazım Akşar'ın yönettiği "Kanlı Nigar" 7 Nisan'da Samsun'da olacak. Dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, giysi tasarımı Sevgi Türkay'a, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan'a, müziği Cem İdiz'e, koreografisi Yener Turan'a ait oyunda, Ünsal Coşar, Adviye Öztürk, Erkan Alpago, Mert Tanık, Filiz Yiğitbaşı, Mehtap Öztepe, Yavuz Köken, Ali Fuat Davutoğlu/Halil Akarsu, Mehmet Ali Toklu, Simgem Baykara rol alıyor. Orkestra'da ise, Ahmet Yaldız, Fethi Günçer, Adnan Yıldırım, Fuat Turan, Osman Kurtuluş, Şener Dirik, Umut Osman Gündüz bulunuyor. Sanat Kurumu'nun Övgüye Değer Erkek Oyuncu ve En İyi Giysi Tasarımı ödüllerini alan oyunda; "Geçmiş masal zamanı dışında, kadın-erkek ilişkisini, kadının fendinin, kadınca intikamı, kadınların yeri geldiğinde birbirlerine karşıt duruşlarını, ancak aynı amaç söz konusu olduğunda nasıl birleşebildiklerini bütün zamanlara atfederek eğlenceli bir dille" anlatılıyor. Oyun, 9, 10 Nisan'da da Çorum'da izlenebilecek.

Behiç Ak'ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu'nun yönettiği "Tek Kişilik Şehir" ise 14, 15 Nisan'a Samsun Devlet Tiyatrosu'nun konuğu olacak. Dekor ve giysi tasarımı Işın Mumcu'ya, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu'na ait olan oyunda; Cüneyt Mete, Devrim Yakut, Benian Dönmez, Merve Gül, Ercan Uğur ve Melih Duran rol alıyor. Teknolojinin ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyaların eleştirisini yapan oyun, 17, 18 Nisan'da Çorum'a uğrayacak.

Ulviye Karaca'nın yazıp yönettiği "Kırmızı Başlıklı Kız" adlı çocuk oyunu da 21, 22 Nisan'da Samsunlu miniklerle buluşacak. Müziği Can Atilla, dansları Yener Turan, kukla tasarımı Ulviye Karaca tarafından hazırlanan oyun, 24, 25 Nisan'da ise yine Çorum'da küçüklerle buluşacak.

Robin Hawdon'ın yazdığı, Özcan Özer'in çevirdiği, Hakan Çimenser'in yönettiği "Şahane Düğün" de 28, 29 Nisan'da Samsun'da seyirciyle buluşacak. Dekor tasarımı Işın Mumcu'ya, giysi tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu'na ait olan oyunda, Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak ve Pervin Ünalp rol alıyor.

-"IŞIK ÖĞRETMEN" ÜÇ ŞEHİRDE PARLAYACAK-

Savaş Dinçel'in yazdığı, Hakan Çimenser'in yönettiği "Uçurtmanın Kuyruğu" 8, 9 Nisan'da Elazığ'da; 10, 11 Nisan'da Malatya'da sahnelenecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu'na, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu'na, müziği Can Atilla'ya ait olan oyunda; Olcay Kavuzlu ve Mithat Erdemli rol alıyor. İntiharın eşiğindeki bir adamın çocukluğu ve yetişkinliği arasındaki bölünmüşlük ile yüzleşmesini anlatan oyun, çocukluk zamanında yitirilen bir uçurtmanın geride bıraktığı umudu gözler önüne seriyor.

Sezonun yeni oyunlarından, emektar eğitimci Hüseyin Hüsnü Tekışık anısına hazırlanan "Işık Öğretmen" ise 15, 16 Nisan'da Elazığ'da; 17, 18 Nisan'da Malatya'da; 30 Nisan'da Gaziantep'te sanatseverlerle buluşacak. Yazarı Tülay Güngör, yönetmeni Ensar Kılıç olan oyunun dekor tasarımı Onur Ayaz'a, giysi tasarımı Fatma Görgü'ye, ışık tasarımı Ahmet Karademir'e, müziği Can Atilla'ya, dansları Alparslan Karaduman'a ait. Erdinç Doğan, Mesude Yılmaz, Ümit Hasret Aslan, Necmi Çavdarlı rol aldığı müzikli belgesel niteliğindeki oyun, 1848'de başlayan muallim mekteplerinin yeni eğitim anlayışını genç Cumhuriyet'le kurulan köy enstitüleri ve öğretmen okullarıyla devam eden çağdaş eğitim yolunda, öğretmenlerin karşılaştığı zorlukları ve Cumhuriyet'in kuruluşundaki önemli rollerini, yaparak, yaşayarak üreten eğitimi, sahneye aktarıyor.

Teodor Kasap'ın yazdığı, Doç. Dr. Mustafa Özcan'ın uyarladığı ve yönetmenliğini Münir Canar'ın yaptığı, "Pinti Hamit" ise 29, 30 Nisan'da Elazığ'da sahnelenecek. Müziği Kemal Günüç'e, dans düzeni Hakan Odabaşı'na ait oyunda; Buğra Koçtepe, Koray Karaca, Aylin Gürsoy Arıöz, Mümtaz Aydoğan Mengi, Bahadır Karasu, Hicran Yavuz, Gerçek Özkök Akdemir, Cem Balcı, Müjde Hayat, Acan Ağır Aksoy, Orhan Kocabıyık, Turgut Alkaçır, Celal Murat Usanmaz, Bülent Türkmen, Melek Ateş ve Hüseyin Yunus Çakıroğlu rol alıyor. (ANKA)

(GO/BÜN)

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title