"27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü" - Haberler
Haberi Paylaş

"27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü"

AA - Kültür Sanat
'27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'

"Dünya Tiyatrolar Günü" olarak kabul edilen 27 Mart'ta İstanbul'da Devlet ve Şehir Tiyatrolarındaki tüm oyunlar ücretsiz olarak seyircinin karşısına çıkacak.

"Dünya Tiyatrolar Günü" olarak kabul edilen 27 Mart'ta İstanbul'da Devlet ve Şehir Tiyatrolarındaki tüm oyunlar ücretsiz olarak seyircinin karşısına çıkacak.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsünün, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü "Dünya Tiyatrolar Günü" olarak kabul etmesinin üzerinden 51 yıl geçti. 27 Mart'ta İstanbul'da Devlet ve Şehir Tiyatrolarındaki tüm oyunlar ücretsiz olarak seyircinin karşısına çıkacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti.

"27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü" dolayısıyla, İstanbul Devlet Tiyatrosunda 5 sahnede, 5 oyun ücretsiz olarak izlenebilecek.

Küçük Sahne'de Cezmi Ersöz'ün yazdığı Serap Eyüboğlu'nun yönettiği Kürşat Alnıaçık ile İsmail Kavrakoğlu'nun rol aldığı "Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk", Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde Vedat Demirci'nin yazdığı, yönetmenliğini Levent Niş'in yaptığı çocuk oyunu "Çocuktan Al Haberi", Cevahir Salon 1'de Wajdi Mouawad'ın yazdığı, Cem Emüler'in yönettiği ve Emel Göksu Keleş, Fatma Öney ile Iraz Yöntem'in rol aldığı "Yanık", Cevahir Salon 2'de Savyon Liebrech'ın yazdığı, Tarık Günersel'in çevirdiği ve Özgür Yalım'ın yönettiği

"Aşkın Sıradanlığı" ile Üsküdar Tekel Sahnesinde Sophokles'den Sabahattin Ali'nin çevirdiği, Kenan Işık'ın uyarlayarak yönettiği ve Ali Sürmeli ile Attila Olgaç'ın rol aldığı "Antigone"sahnelenecek.

-İBBŞT 9 sahnede 9 oyun-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da 27 Mart'ta 9 sahnede 9 oyunla seyirciyle buluşacak.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde Stanislav Stratiev'in yazdığı, Arif Akkaya'nın yönettiği Ahmet Özaslan, Barış Çağatay Çakıroğlu'nun rol aldığı

"Otobüs", Fatih Reşat Nuri Sahnesinde Nezihe Meriç'in yazdığı Hülya Karakaş'ın uyarladığı ve yönettiği Burcu Çoban, Caner Bilginer'in oynadığı "Aşk Halleri", Kağıthane Sadabad Sahnesinde Bilgesu Erenus'un yazdığı ve Berk Samur ve Deniz Evrenol'un rol aldığı "Arka Bahçe", Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi "Karagöz Balıkçı", Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesinde "Pırtlatan Bal", Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, yönetmenliğini Nurullah Tuncer'in yaptığı Bennu Yıldırımlar ve Bora Seçkin'in oynadığı "İntiharın Genel Provası", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesinde Neil Simon'un yazdığı Bora Seçkin'in yönettiği, Bestem Türen, Derya Çetinel ile Erhan Yazıcıoğlu'nun rol aldığı "Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesinde Gülsün Siren Kınal'ın kaleme aldığı Engin Gürmen'in yönetmenliğini yaptığı Aslı Narcı ile Ayşe Nurseli Tırışkan'ın oynadığı "Gönlümdeki Osman Hamdi Bey" ile Ümraniye Sahnesinde de Abdul Mounem Amayri'nin yazdığı ve yönettiği Ece Özdikici ve Ezgi Sümer Yolcu'nun da rol aldığı "Kargaşa" adlı oyun sahnelenecek.

"27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü" dolayısıyla İstanbul'daki pek çok özel tiyatroda da gösterimler olacak. Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Genco Erkal'ın tek kişilik oyunu "Kerem Gibi" 27 Mart Salı günü Bahçeşehir Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

- İSTANBUL

AA / Kültür Sanat

Dünya Tiyatrolar Günü, Cezmi Ersöz, Üsküdar, 27 Mart, Kültür Sanat, Haberler

title