Küçük Sıla´nın Umudu İlik Nakli
Haberler » Güncel » Haber

Küçük Sıla´nın Umudu İlik Nakli

Sekiz Ay Önce Kemik İliğinin Yeteri Kadar Hücre Üretememesi Rahatsızlığı Olan Aplastik Anemiye Yakalanan 7 Yaşındaki Sıla Çatak'ın Tek Umudu İlik Nakline Kaldı.

Küçük Sıla´nın Umudu İlik Nakli

MUĞLA'nın Köyceğiz İlçesi Döğüşbelen Köyü'nde yaşayan ve sekiz ay önce kemik iliğinin yeteri kadar hücre üretememesi rahatsızlığı olan aplastik anemiye yakalanan 7 yaşındaki Sıla Çatak'ın tek umudu ilik nakline kaldı. Sıla'nın iki ağabeyi, anne ve babasının ilik hücreleri uyuşmadı. Ege Üniversitesi Onkoloji Bölümü, İstanbul'daki ilik bankası ile irtibata geçti. Aileye en büyük desteği ise hastalığı çabuk kabullenen ve ''Kısa zamanda iyileşeceğim' diyen Sıla verdi.

İlk eşinden Sezai (28) ve Serhat (26) isimli iki oğlu olan Sabahattin Çatak'ın (55) ikinci eşi Selma Çatak'tan (36) da Cengiz (14), Selahi (12) ve Sıla (7) isimli üç çocuğu oldu. Sulama işleri ile bağlarda gündelikli olarak çalışarak hayatını kazanan Sabahattin Çatak, sekiz ay önce grip olan küçük Sıla'yı Sağlık Ocağı'na götürdü. Doktor Sıla'nın vücudundaki morlukları görünce hemen kan sayımı yaptırdı. Değerlerin düşük çıkması üzerine önce Muğla Devlet Hastanesi'ne, ardından İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Sıla'ya, kemik iliğinin fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyip kan hücreleri sayısının düşük olması hastalığı olan aplastik anemi teşhisi konuldu. Acil olarak tedaviye başlandı ama ilk tedavi sonuç vermedi. İlik nakli yapılması için ağabeyleri Cengiz ve Selahi ile anne ve babadan ilik örnekleri alınarak doku testi yapıldı ama uyum sağlanamadı. İkinci bölüm tedaviye geçerek bu kez Almanya'dan ilaçlar getirtildi. Doktorlar bununla da yetinmeyip durumu Ege Üniversitesi Onkoloji bölümüne iletti. Ege Üniversitesi kontroller sonucunda doku uyumluluğu gösteren yeni bir ilik nakli için İstanbul'daki İlik bankası ile irtibata geçti.

DÜZENLİ ÇALIŞAMIYORUM

Başkalarının tarla ve bahçelerinde gündelikçi olarak çiftçilik yapan Sabahattin Çatak, maddi durumları iyi olmadığı için bir ufak tefek hastalıkları umursamadıklarını ve para harcamamak için doktora gitmediklerini söyledi. Eşinin hastalık nedeniyle Sıla ile İzmir'de kaldığını kaydeden Çatak, kendisinin iki oğluna hem annelik hem babalık yapmaya çalıştığını belirtti. Çocukların bakımı nedeniyle düzenli olarak çalışamadığını da kaydeden Çatak, ''Harcamamız şu ana kadar 15 bin lirayı geçti. Eşten dosttan aldım. Biraz kendi birikmişim vardı. İşin başındayız daha ne kadar gideceğini de bilemiyorum. İlik nakli için ayakta durmaya çalışıyoruz' dedi.

HASTANAYE RESİMLE TUTUNDU

Anne Selma Çatak da, Sıla'nın hastalığını öğrendiklerin beri bütün dünyalarının değiştiğini söyledi. Ağlayıp üzüldüklerinde ise kendilerini Sıla'nın teselli ettiğini kaydeden Selma Çatak, ''Ağlama annecim ben çok iyiyim dedi. O kendi hastalığını kabul etti. Ümitle iyi olacağını bekliyor' diye konuştu. Doktor kontrolünden sonra Sıla'nın resim yapmaya başladığını anlatan anne Çatak, ''Hastaneye resimle bağlandı. Hastalığı ortaya çıkınca hemen peşinden gözlerinden de rahatsızlandı. Göz doktoruna gittik lazer yaptılar gözleri iyileşti. Serum takılı elleriyle hep resim yaptı. Tedavi gördüğü zaman bile hiç resimden vazgeçmedi. Ev, çiçek, kuş resimleri yaptı. Doktorunun hemşirelerin resimlerini yaptı. Adeta resimle ayakta durdu. Sıla hastalık kesinleşip eve döndüklerinde babasından kendisine bir oda istedi. Biz de misafir odasını ona verdik. Burada resim yapmaya devam etti. Son olarak koca kafalar dediği bir insan resmi yaptı. Resimde deniz, koca kafalı adamın arkadaşları ve yıldız vardı' dedi. selma Çatak, Sıla'nın bahçede oyun oynadğını ve keçileri sevdiğini belirterek, Beethoven adını verdiği köpeğiyle de vakit geçirmekten çok hoşlandığını söyledi.

14 MİLYON GÖNÜLLÜ VERİCİ VAR

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Halil Yılmaz Sur, Sıla'nın durumunu değerlendirdi. Şu ana kadar yapılanların doğru yol olduğu belirten Sur, ' 'Türkiye'de ilk nakli konusunda başarılı işler yapılıyor. Ankara ve İstanbul'da iki ilik bankamız var. Bu bankalar önce yurt içinden eğer uygun ilik bulunamazsa bu kez yurt dışındaki bankalardan tarama yapıyor. Bugün dünyada 14 milyon gönüllü verici sayısı var. Uyumlu bir ilik çıkma ihtimali olabilir. Bu tür hastalıklarda süre vermek mümkün değil. Çünkü durum tabii ki kalıtsal genetik de önemli ama ilik ve doku bulma durumuna bağlı olarak gelişir. Bu tür rahatsızlıklarda aileden yeni bir çocuk yapması istenir ve ondan ilik alma yoluna gidilir fakat babanın 55 yaşı biraz fazla olduğu için risk taşıyacağı düşünülerek bu yola gidilmemiş' dedi.