Koşu Severler Kadın Sanatçıların Şarkılarıyla Daha Uzun Koşuyor - Haberler
Haberi Paylaş

Koşu Severler Kadın Sanatçıların Şarkılarıyla Daha Uzun Koşuyor

Bültenler - Haberler | Güncel
Koşu Severler Kadın Sanatçıların Şarkılarıyla Daha Uzun Koşuyor

Müzik koşu severlerin en yakın arkadaşı. Koşu severlerin yüzde 60'dan fazlası müziğin, daha hızlı ve uzun koşmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Spotify 2015'in en iyi koşu şarkılarını açıkladı

Spotify 2015 yılında koşarken en çok dinlediğimiz şarkıları açıkladı. Spotify'daki koşu listelerinde kadın sanatçıların hakimiyeti dikkat çekiyor. Beyoncé'nin "Run the World ( Girls )" parçası, 2015 yılında Türkiye'de ve dünyada en çok dinlenen koşu şarkısı oldu.

Spotify 2015 yılının dünyada en fazla dinlenen koşu şarkılarını açıkladı. Beyoncé'nin Run the World (Girls)" adlı parçası ilk sırada yer alırken, Sia'nın "Chandelier" şarkısı az farkla ikinci, Mark Ronson'ın "Uptown Funk" parçası da üçüncü sıraya yerleşti. Koşu listelerinde kadın sanatçıların hakimiyeti dikkat çekiyor. Dünyada listenin başını çeken ilk 10 şarkıya bakıldığında, 7'sinin Missy Elliott ve TLC gibi kadın sanatçıların parçaları olduğu görülüyor.

Beyoncé, "Run the World (Girls)" ile Türkiye'de de koşu çalma listelerinde tahta yerleşen isim oldu. Türkiye'de ikinci sıraya "Bang Bang" adlı şarkıları ile Jessie J, Nicki Minaj ve Ariana Grande, üçüncü sıraya da "Dark Horse" şarkısı ile Katy Perry yerleşti. Türkiye'de ilk 10'da yer alan sanatçıların tamamı kadınlardan oluşuyor.

Dünyada koşu severlerin 2015 yılında en çok dinlediği ilk 10 parça şöyle:

1.Beyoncé - "Run the World (Girls)"

2.Sia - "Chandelier"

3.Mark Ronson - "Uptown Funk"

4.Wiz Khalifa - "See You Again" (feat. Charlie Puth)

5.Beyoncé - "7/11"

6.Kelly Clarkson - "Heartbeat Song"

7.Missy Elliott - "Work It"

8.TLC - "No Scrubs"

9.Rihanna - "Bitch Better Have My Money"

10.Calvin Harris - "Feel So Close"

Türkiye'de en çok dinlenen koşu parçaları da şunlar:


Türkiye'de en çok dinlenen koşu parçaları da şunlar:

1.Beyoncé - Run the World (Girls)

2.Jessie J, Nicki Minaj, Ariana Grande - Bang Bang

3.Katy Perry – Dark Horse

4.Gwen Stefani - Hollaback Girl

5.Sia - Chandelier

6.Alicia Keys - Girl On Fire - Inferno Version

7.TLC - No Scrubs

8.Ellie Goulding - Burn

9.Missy Elliott - Work It - Promo

10.Rihanna - Pon De Replay


Müzik koşu severlerin vazgeçilmez dostu, en iyi antrenman aracı


Spotify tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de 2015 Aralık ayında 1.500 koşu severin katılımıyla yaptırılan bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 60'dan fazlası, müziğin daha hızlı ve uzun koşmalarına yardımcı olduğunu; bir spor arkadaşı, antrenör, iyi hava ya da en yeni spor ekipmanından daha fazla yardım ettiğini söylüyor. Araştırmaya göre her 4 koşucudan 3'ü koşu sırasında müzikle motive oluyor. Bu koşucuların yüzde 88'i koşu sırasında müziğin kendileri için hayati öneme sahip ya da çok önemli olduğunu vurguluyor. Araştırma sonuçlarına göre müziğin diğer avantajları şöyle:


· Müzik, koşucuların konsantrasyonun sabit kalmasını (yüzde 47) ve aynı tempoda devam etmelerini (yüzde 39) sağlıyor.

· Koşucuların neredeyse yarısı (yüzde 45), iyi bir şarkı listesinin, motivasyon düşüklüğünün üstesinden gelmek için en iyi yol olduğunu söylüyor.

· Müzik 5 kilometre koşudan maratona kadar farklı uzunluktaki yarışlar için en iyi antrenman aracı olarak gösteriliyor.


Öte yandan kendileri için ideal müziği arayan koşu severlerin bu konuda sıkıntıları da yok değil. Başta gelen şikayetler; müziğin koşunun ortasında durması (yüzde 38), şarkının temposunun çok hızlı ya da çok yavaş olması (yüzde 36) ve çalma listelerinin sıkıcılığı (yüzde 30). Spotify koşucuların müzikle ilgili bu sıkıntılarını "Spotify Running" uygulaması ile çözüyor. Spotify Running'in sensörü, koşu başladığında kişinin hızını ölçüyor; onun temposu ve müzik zevkine uygun kesintisiz bir şarkı listesi sunuyor. Tiesto, Ellie Goulding ve Oliver Heldens'in koşu için özel olarak tasarlanan interaktif Running Originals parçaları da koşu sırasında temponuza göre hızlanıyor ya da yavaşlıyor. Uygulamayı kullananlar, ürün hizmete sunulduğundan bu yana geçen 7 ayda toplam 5 milyon saatin üzerinde müzik dinledi ve 55 milyon kilometrenin üzerinde koştu. Bu rakam, dünyanın çevresini 1.386 kez koşmaya eşdeğer.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
500
title