Köse Kaymakamlığı'ndan Örnek Proje

Köse Kaymakamlığı'ndan Örnek Proje

Gümüşhane'nin Köse İlçesi Kaymakamlığı'nca,

Köse Kaymakamlığı'ndan Örnek Proje

Gümüşhane'nin Köse ilçesi Kaymakamlığı'nca, “Okuyan Gümüşhane” projesi kapsamında ilçedeki ana okullarında “Lütfen Bana da Bir Kitap Okuyun” kampanyası başlattı.

Kampanya hakkında bilgi veren Kaymakam Metin Esen, çocukların temel alışkanlıklarını aileden başlayarak kazandığını, bu nedenle çağın gerekliliği olan kitap okuma alışkanlığının okul öncesi dönemden itibaren kazandırmayı amaçladıklarını ve bunun için de proje başlattıklarını söyledi.

Proje ile hem çocukların hem de ailelerin kitap okuma eylemini yaparak ve yaşayarak katılmasını hedeflediklerini söyleyen Esen, projenin uygulanmasının ardından çocuklarda gözlemledikleri olumlu davranışların projenin zamanında ve yerinde uygulandığını gösterdiğini belirtti.

Esen açıklamasına şöyle devam etti: “Bu proje ile belirlediğimiz hedeflere her gün bir adım daha yaklaşarak projeyi uygulamaya devam ediyoruz. Proje sayesinde; çocuklarla beraber aile ziyaretleri yapılarak çocukların ev ortamında aile ile kitap okumaları sağlanmakta, farklı meslek gruplarından kişi veya kişiler okula davet edilerek kitap okumaları sağlanmaktadır. Ayrıca farklı kamu kurum ve kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmekte olup, çocukların örnek aldığı kişilere kitaplar okutularak örnek teşkil ettirilmektedir. Böylelikle çocuğun, kitabın yaşamdaki vazgeçilmez yeri ile ilgili olarak ilk izlenimleri edinmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Aileler bireysel ve grup olarak okula davet edilerek, bunlara kitap okutturularak kütüphane havası yaratılmakta, çocuklara verilen kitaplarla evde ailelerin çocuklara kitap okunması sağlanmaktadır. Ailelerle birlikte okulda 15 günde bir kitap okuma saatinin düzenlenmesi çocukta "Annem Okuyor” düşüncesini yaratmış, ayrıca anaokulumuzda “Beni Okumadan Geçme!” kösesi oluşturularak ailelerin çocuklarını beklerken kaliteli zaman geçirmeleri sağlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda çocuklarımızda meydana gelen ilerleme ve ailelerimizden aldığımız olumlu tepkiler; kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için doğru yerden başlamış olduğumuzu göstermiştir. Hayatın ilk yıllarında edinilen alışkanlıkların ve kazanılan olumlu davranışların daha kalıcı olduğunu bilmemiz ve elde ettiğimiz olumlu sonuçlar, bize kampanyamızı şevkle sürdürme ve yaygınlaştırma azmi vermiştir.” (RE-İRT-Y) 16.04.2008 13:49 TSİ