Koroya Kurdi' Adana Seçmeleri Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Koroya Kurdi" Adana Seçmeleri Yapıldı

AA - Haberler | Yerel
Koroya Kurdi

TRT Kurdi tarafından hayata geçirilen Türkiye'nin ilk çok sesli Kürtçe korosu "Koroya Kurdi" seçmeleri Adana'da yapıldı.

TRT Kurdi tarafından hayata geçirilen Türkiye'nin ilk çok sesli Kürtçe korosu "Koroya Kurdi" seçmeleri Adana'da yapıldı.

Bir otelde gerçekleştirilen, Güler Işık, Aydın Aydın ve koro şefi Anıl Aydın'ın jüri üyeliğini yaptığı seçmelerde, yarışmacılar jürinin gözüne girebilmek için kıyasıya yarıştı. Renkli görüntülerin yansıdığı seçmelerde bir yarışmacı şarkı söylerken bayıldı. Yarışmacı bir süre sonra ayağa kalkarak şarkısına devam etti. Sesine güvenmeyen bazı yarışmacılar ise taklit yaparak jüri üyelerini etkilemeye çalıştı.

TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, birçok ilke imza atan TRT Kurdi'nin şimdi de Türkiye'nin ilk çok sesli Kürtçe korosunu hayata geçirmeye hazırlandığını söyledi.

Ekici, koronun, Kürtçe müziğin her tarzında anonim eserlerin çok sesli koro formlarıyla yeniden düzenlenmesi ve yorumlanması üzerine çalışacağını belirtti.

Koroya Kurdi'nin  TRT'nin Kürtçe'ye, Kürt kültür ve müziğine dair yeni çalışması olduğunu anlatan Ekici, konuşmasına şöyle devam etti:

"Çözüm süreciyle beraber halkların birbirine daha da yaklaşması Kürt kültür ve müziğinin daha da gelişmesi anlamında TRT'nin büyük bir hizmetidir. Bugün Adana'dayız çok güzel tepkiler alıyoruz. Çok güzel katılımlar var. Buradan Kürt müziğine çok sesli bir koro kazandırmak amacıyla TRT'nin attığı bu adımın çözüm süreci kapsamında çok hayırlı işlevler yerine getireceği inancındayım. Çözüm süreci sadece bir güvenlik sorununun halledilmesi sorunu değildir. Çözüm süreci 80 yıllık bir öteleştirmeyi bir ötelenmeyi gidermenin Kürt kültürü üzerinde sınırlamanın kaldırılması adına çok büyük bir adımdır. Başta Başbakanımız ve Bakanımız olmak üzere TRT Genel Müdürü ve yöneticilerinin çok büyük himmeti ve katkılarıyla gerçekleşiyor."

Jüri üyesi Aydın Aydın ise TRT ve TRT Kurdi'nin Kürt müziği adına çok güzel çalışmalar yaptığını, koro seçmelerinin de bu çalışmanın bir adımı olduğunu dile getirdi.

Güler Işık ise seçmelere gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek Koroya Kurdi'nin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500