Korona ne zaman bitecek? Dünya Sağlık Örgütü ne dedi? DSÖ açıklaması nedir?

Korona ne zaman bitecek? Dünya Sağlık Örgütü ne dedi? DSÖ açıklaması nedir?

22.02.2021 10:15 | Son Güncelleme: 22.02.2021 10:35
Korona ne zaman bitecek? Dünya Sağlık Örgütü ne dedi? DSÖ açıklaması nedir?

Milyonlarca insanın mücadele ettiği, 2 milyondan fazla insanın ise ölümüne sebep olduğu koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Vatandaşlarımızın ilk günden beri aklında olan koronavirüs ne zaman bitecek sorusunun yanıtını DSÖ verdi. Peki, Korona ne zaman bitecek? Dünya Sağlık Örgütü ne dedi? DSÖ açıklaması nedir? Koronavirüs ne zaman bitecek?

Milyonlarca insanın mücadele ettiği, 2 milyondan fazla insanın ise ölümüne sebep olduğu koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Vatandaşlarımızın ilk günden beri aklında olan koronavirüs ne zaman bitecek sorusunun yanıtını DSÖ verdi. Peki, Korona ne zaman bitecek? Dünya Sağlık Örgütü ne dedi? DSÖ açıklaması nedir? Koronavirüs ne zaman bitecek? Koronavirüs pandemisi ne zaman sona erecek? İşte detaylar haberimizde...

KORONA NE ZAMAN BİTECEK?

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, milyonlarca insanın mücadele ettiği, 2 milyondan fazla insanın ise ölümüne sebep olduğu koronavirüs salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

Danimarka devlet yayıncısı DR'ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ KORONA AÇIKLAMASI!

Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, "2022'nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum. Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj." ifadelerini kullandı.

Kovid-19'un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı. Kluge, Kovid-19'un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19'a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Kluge, "Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek." ifadelerini kullandı.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title