Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmenin Davası
Haberler » Yerel » Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmenin Davası - Haberler

Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmenin Davası

Öğretmen Gülşah Aktürk'ü silahla öldürdüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanan sanık, ilk kez hakim karşısına çıkarıldı.

Konya'da Öldürülen Genç Kadın Öğretmenin Davası

Öğretmen 'ü silahla öldürdüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanan sanık, ilk kez hakim karşısına çıkarıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen cinayet duruşmasına, tutuklu sanık (36), sanık avukatı, müşteki avukatları ve Aktürk'ün ailesi katıldı.

Müşteki olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekilinin de bulunduğu duruşmada, sanık Başar mahkeme heyeti önünde ilk defa savunma yaptı.

Başar, "Gülşah gelmeden savunma vermeyeceğim. Siz beni tanımadan yargılıyorsunuz. Ben de pankreas taşıyorum. Siz bende pankreas olduğunu biliyor musunuz-" dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Bana karaciğer, dalak, böbrek dersi mi veriyorsun- Poliste her şeyi anlatmışsın. Bana deli numarası yapma" diye konuştu.

Başar, olayla alakası olmayan sözler söyleyince yerine oturtuldu.

-Sanığın ceza ehliyeti araştırılacak-

Soruşturma aşamasındaki ifadeleri okunan Başar, "Bana o andaki şartları meydana getirin, dünyayı yörüngesinden çıkarayım. Numara yapıyorsam müebbeti şimdi verin" dedi.

Başar'ın avukatı, sanığın kendisine gönderdiği mektuplarda ve yaptığı görüşmede Gülşah'ın aslında ölmediğini, ailesi tarafından kendisiyle görüştürülmemek amacıyla böyle bir senaryo hazırlandığını söylediğini bildirdi.

Öldürülen Gülşah Aktürk'ün babası Haşim Aktürk, sanığın söylediklerini kabul etmediğini vurguladı.

Sanığın yalan yanlış ifadelerle yargılamayı başka bir yola sevk etmek istediğini anlatan Aktürk, "Eğer kızımı sevseydi, ateş ettikten sonra kendisi de intihar ederdi" diye konuştu.

Müşteki avukatlarından biri, sanığın planlı şekilde olayı gerçekleştirdiği halde, şu anda akli durumunun yerinde olmadığını gösterme amaçlı davranışlarda bulunduğunu savundu.

Başar'ın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma, sanığın ceza ehliyetinin olup olmadığının incelenmesi için ertelendi.

-Olayın geçmişi ve iddianame-

Van'da görev yapan genç kadın öğretmen Gülşah Aktürk, geldiği Konya'da, ayrıldığı sevgilisi Hakan Başar tarafından 6 Aralık 2012'de silahla öldürüldüğü iddia edilmiş, kaçan Başar ise tutuklanmıştı. Baba Haşim Aktürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hakan Başar tarafından sürekli rahatsız edilen kızının Konya'ya yanlarına geldiğini, bu durumu savcılığa da bildirdiklerini söylemişti.

"Tasarlayarak adam öldürme", "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma ve taşıma" suçundan hazırlanan ve mahkemeye sunulan iddianame kabul edilmiş, Başar'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanacağı davaya, müşteki olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, öldürülen Gülşah Aktürk'ün babası Haşim Aktürk ile ailenin avukatı Ömer Faruk Erdoğan'ın katılacağı belirtilmişti.

Ayrıca, iddianamede, "para göndereceğim" diyerek Aktürk'ün evden çıkmasını sağlayan Başar'ın, yaralandıktan sonra "beni kurtarın" diye bağırıp yere düşen genç öğretmenin başına tekrar ateş ettiği ifade edilmişti. - KONYA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri