Kodak'ın Patentleri 525 Milyon Dolara Satılacak

Kodak'ın Patentleri 525 Milyon Dolara Satılacak

Kodak'ın satışa çıkardığı görüntüleme patentleri 12 şirkete toplam 525 milyon dolara satılacak.

Kodak'ın Patentleri 525 Milyon Dolara Satılacak
20.12.2012 05:30 | Son Güncelleme: 20.12.2012 08:57

Emre Çetinkaya - - Bildiğiniz üzere dünyaca ünlü fotoğraf şirketi Kodak bir süredir oldukça zor günler geçiriyor. 19 Ocak'ta iflas bayrağını çeken şirket bu durumdan kurtulmak için oldukça büyük çaba sarf ediyor. İlk olarak iflas koruma başvurusunda bulunan şirket daha sonra binlerce çalışanı ile yollarını ayırmış ve kredi çekmişti. Bunlar da şirketi batmaktan kurtarmayınca Kodak çareyi elinde bulundurduğu görüntüleme patentlerini satmakta bulmuştu.

Kodak'ın elinde bulundurduğu bu görüntüleme patentlerinin talibi ise oldukça fazlaydı. İlk olarak bu patentler için güçlerini birleştiren Google ve Apple tekliflerini Kodak'a sunmuş ancak istediklerini alamamışlardı. Daha sonra ise birçok şirket bu patentlere talip oldu ancak aralarındaki rekabet bu satın almayı daha da zorlaştırmıştı. Bunun için bir anlaşmaya giden 12 adet şirket Kodak'ın bu patentlerini almak için birleşerek bu patentleri 525 milyon dolar ödeyerek satın almayı başardılar. Kodak tarafından ise bu durumu doğrulayan bir resmi açıklama geldi. Bu açıklama ile birlikte de patentlerin satımı konusunda hiçbir engelin kalmadığı da ortaya çıktı.

Patentleri satın alan bu birlikteki 12 şirket ise şöyle;

Apple, Inc.

Research In Motion Limited

Google Inc.

Samsung Electronics Co., Ltd.

Adobe Systems Incorporated

HTC Corporation

Facebook, Inc.

Fujifilm Corporation

Huawei Technologies Co., Ltd.

Amazon Fulfillment Services, Inc.

Shutterfly, Inc.

Microsoft Corporation

Bu satın alma ile birlikte bu tarz satın almalardaki birleşmelerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Çünkü daha önce Microsoft, Research in Motion ve Apple şirketleri Nortel Networks'e ait 6,000'den fazla patenti almak için birleşmiş ve 4,5 milyar dolar ödeyerek bu patentleri satın almışlardı. Bu patentlerden bazılarını satın almak isteyen Google ise bu birleşmenin dışarısında kalmayı tercih ederek bu patentlerin hiçbirini satın alamamıştı.

Öte yandan Kodak'ın 2013 yılı ile birlikte bulunduğu bataktan çıkması bekleniyor. Borçlardan arındıktan sonra şirket adına yeni bir yol haritası çizecek olan kurucu Eastman Kodak, şirketi küçülterek ambalaj ve reklam alanlarına yönelmeyi planlıyor.

Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis

title