Kobi Eğitmenlerinin Eğitimi Tamamlandı

Kobi Eğitmenlerinin Eğitimi Tamamlandı

06.06.2014 13:49 | Son Güncelleme: 06.06.2014 13:49
Kobi Eğitmenlerinin Eğitimi Tamamlandı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ev sahipliğinde Çalışanların ve İş Verenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (KUYAP) kapsamında KOBİ'lere eğitim verecek eğitmenlerin eğitimi tamamlandı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ev sahipliğinde Çalışanların ve İş Verenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (KUYAP) kapsamında KOBİ'lere eğitim verecek eğitmenlerin eğitimi tamamlandı.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile aralarında ETSO'nun da bulunduğu 5 oda tarafından finanse edilen, KUYAP kapsamında bölgedeki KOBİ'lere eğitim verecek eğitmenlerin eğitimi ETSO'nun ev sahipliğinde yapıldı. KUYAP Eğitim Koordinatörü Carlo Penco başkanlığında verilen eğitimlere, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Batman gibi bir çok ilden gelen eğitmen katıldı. Eğitimler 5 gün sürdü. Bölge için önemli bir porjenin uygulandığını ifade eden KUYAP Teknik Destek Ekip Lider Vekili ve Eğitim Koordinatörü Carlo Penco, "Yeni koşullara uyum sağlamak için, değişimin hayatın gerçeği olduğu bilinciyle davranış biçimlerinin de yenilenmesi gerekiyor. Bu amaçla KOBİ'lerin ayakta kalabilmesi ve çalışanların da kendilerini yenileyebilmeleri için eğitmenlere büyük önem düşüyor. KUYAP'IN uygulandığı illerde, işletmelerin küresel iş ortamına hazırlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda, hem işveren ve çalışanlara genel ve mesleki alanlarda eğitimler verilecek, hem de ticaret ve sanayi odalarının eğitim alanında kurumsallaşmaları ve birer eğitim üssü haline gelmeleri yönünde önemli bir adım atılmış olacaktır. Küreselleşme, yeni teknolojiler ve bilgiye kolay erişim gibi faktörler küçük işletmelerin çalışma koşullarını değiştirmektedir. Sürdürülebilir rekabet gücü için yalnızca pazarda konumlanma veya kaynaklara erişim yeterli değildir. Kısıtlı bir pazara sahip olmak, iş gücü maliyetini düşük seviyede tutmak küçük işletmeleri zorlu rekabet ortamından koruyan bir üstünlük olmaktan çıkmıştır. Dünyada düşük maliyetli üretim yapan işletmelerin çok olduğu düşünüldüğünde, asıl sorunun üretim olmadığı net olarak görülmektedir. İşletme bilgisi, üretimden daha önemli hale gelmiştir" dedi.

Sunumunda, KOBİ'ler için uyum yeteneği modellerine de değinen Penco bu modellerin bir birini tamamlayan 3 düzeyden oluştuğunu belirterek, bunları işletme sahiplerinin ya da yöneticilerin yeni işletme modelleri hakkında düşünme ve uygulama kapasitesi, yeni işletme modelinin uygulanmasına ve mesleklerin zenginleştirilmesine imkan sağlayan yeniden yapılanma ve geliştirilmiş beceri ve sorumluluk sahibi çalışanlar olarak sıraladı.

Penco ile birlikte KUYAP Elazığ Ofisi Uzmanları Emine Yüksel Şimdivar ve Buğra Barlas tarafından verilen "Eğiticilerin Eğitimi" programı sonrasında katılımcılara sertifikaları verilerek, önümüzdeki süreç içerisinde başlatılacak olan eğitimlerde yer alacak eğitmenlerle değerlendirmeler yapıldı. - ELAZIĞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title