Karataş ve Yumurtalık'ta Turizm Hamlesi

Karataş ve Yumurtalık'ta Turizm Hamlesi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Karataş ve Yumurtalık’ta turizm hareketi ve bunun sonucunda turizm gelirinde artış ve istihdam hedeflerken, bu ilçelerimizi betonlaşmaya mağlup etmememiz gerekiyor” dedi.

Karataş ve Yumurtalık'ta Turizm Hamlesi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Karataş ve Yumurtalık'ta turizm hareketi ve bunun sonucunda turizm gelirinde artış ve istihdam hedeflerken, bu ilçelerimizi betonlaşmaya mağlup etmememiz gerekiyor" dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Karataş ve Yumurtalık ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) desteğiyle bölgede turizm altyapısının araştırılmasına öncülük etti. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Karataş ve Yumurtalık belediyelerinin paydaş olduğu ve Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) desteklediği Karataş-Yumurtalık Bölgesinin Alternatief Turizm Altyapısının Araştırılması Projesi Çalıştayı Karataş İlçesi'nde yapıldı. Magarsa Park Otel'deki çalıştaya CHP Adana Milletvekili CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karataş Kaymakamı Recep Öztürk, Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut, Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana OSB Başkanı Bekir Sütcü, Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, Karataş Turizm Platformu Başkanı Teyfik Kısacık ve akademisyenler ile bölgedeki turizm işletmecileri katıldı.

Adana'nın Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde alternatif turizm altyapısının araştırılmasını amaçlayan proje kapsamında düzenlenen çalıştayda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bölgedeki 163 kilometrelik sahilin betonlaşmaya mağlup olmadan yatırım almasının doğru planlama ve cazip teşviklerle mümkün olacağını belirtti. Sözlü, Adana'nın turizm potansiyelini arttırarak ulusal ve uluslararası turizm destinasyonları arasında yer almasına katkı sağlamayı amaçlayan projede Karataş ve Yumurtalık'taki tarihi, kültürel ve doğal turizm değerlerinin tanıtımını sağlarken, sahil kesiminin betonlaşmaya mağlup olmaması için doğru planlama ve teşviklere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Mersin'in sahil kesiminin çok katlı tatil siteleriyle beton yığını haline geldiğini, bu tablodan ders çıkarılması gerektiğini kaydeden Başkan Sözlü, "Karataş ve Yumurtalık'ta turizm hareketi ve bunun sonucunda turizm gelirinde artış ve istihdam hedeflerken, bu ilçelerimizi betonlaşmaya mağlup etmememiz gerekiyor. Bunu sağlamak için el ele verip, birlikte doğru planlamalar ortaya koymalıyız. Ege ve Antalya kesiminde turizm yatırımlarına sağlanan teşviklerin kaldırılması sağlanırsa, hem oralar daha fazla betonlaşmadan kurtulur, hem de bizim bölgemiz cazip teşviklerle yeni yatırımcı alabilir" dedi.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de konuşmasında turizm yatırımlarından söz edebilmek için deniz temizliğinin şart olduğunu dile getirdi. Tümer, bunun için Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde atık su arıtma tesislerinin gerekli olduğunu, uçurtma sörfü, dalış turizmi ve resif oluşturmak için hurda uçak, gemi veya otobüslerin denize batırılması, turizm işletmecilerinin eğitimi konularında çalışma yapılmasının yararlı olacağını belirtti.

Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal ise KKTC ile Karataş arasında deniz otobüsü seferleriyle turizm canlılığı sağlanabileceğini aktardı. Harbiş sahilinde sörf sporlarının gelişmesi için düşük yoğunluklu tesisler ve halk plajı düzenlemesinin yarar sağlayacağını anlatan Başkan Ünal, atık su arıtma tesisinin tamamlanmasının ardından ilçenin mavi bayraklı plaj sahibi olabileceğini söyledi. Ünal, Milli Parklar mülkiyetindeki çamlık alanının da belediyeye devriyle buranın yılın 12 ayı turizme hizmet edebileceğini kaydetti.

Karataş Turizm Platformu Başkanı Teyfik Kısacık'ın üzerinde durduğu konu da atık su arıtma tesisleri oldu. Kısacık, Karataş ve Yumurtalık'ta turizmin gelişmesi için atık su arıtma tesislerinin yapımının daha fazla geciktirilmemesini istedi.

Atıksu arıtma tesisleri konusunda söz alan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna, 2008'den beri Karataş'ta atık su arıtma tesislerinin gündemde olduğunu anlattı. Atık su arıtma tesisi için 15 milyon yatırıma ihtiyaç duyulduğunu aktaran Yüksel Durna, projenin yapılacağı alanda tarihi değer taşıyan kalıntılar olduğu iddiasıyla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun itirazı bulunduğunu, bundan dolayı yatırımın henüz kesinleşmediğini vurguladı. Yüksel Durna, ASKİ olarak uygulama projesini hazır hale getirdiklerini, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayının beklendiğini sözlerine ekledi.

Bölgede 7 milyon liralık otel yatırımı yapan girişimci Özcan Bilgin ile 120 milyon liralık tatil sitesi projesinin yürütücüsü Kadir Aydar da konuşmalarında teşviklerin yetersizliğinden yakındı. Girişimciler, diğer illere sağlanan turizm teşviklerinin Adana'ya uygulanmasından başka taleplerinin olmadığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından projede görevli akademisyenler sunumlar yaparak, çalıştay raporunun omurgasını oluşturacak görüş ve tespitlerini ortaya koydu. Protokol üyeleri, projeye emek veren ve çalıştayda görev alan görevlilere teşekkür plaketleri sundu. - ADANA

Kaynak: İHA