Karabük'ten Kısa Kısa

Karabük'ten Kısa Kısa

Karabük Defterdarı Osman Koçaş, bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunundan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran'a kadar vergi dairelerine müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Karabük'ten Kısa Kısa

Karabük Defterdarı Osman Koçaş, bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunundan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran'a kadar vergi dairelerine müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Koçaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanunun 27 Mayıs'ta yürürlüğe girdiğini, kanunla vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağını, borçların taksitler halinde ödenebileceğini aktardı.

Toplumun her kesimine hitap eden kanunu vatandaşlara anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetlerini başlattıklarını ifade eden Koçaş, "Yeni yapılandırma kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız, yıllık yüzde 16,80 oranında gecikme zammı ödemek yerine, yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek." ifadesini kullandı.

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapıldığını aktaran Koçaş, şunları kaydetti:


"Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanıyor. Yapılandırma devam ettiği sürece, 'borcu yoktur' belgesi alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek. Vatandaşlarımız, yeni yapılandırma kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 Mart 2017 öncesine ilişkin gelir, kurumlar, motorlu taşıtlar, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar yeni yapılandırma kanunu kapsamına alınmamıştır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni yapılandırma kanunundan yararlanabileceklerdir."


Koçaş, 30 Haziran'da son bulacak başvuru süresinin uzamasının söz konusu olmadığını, peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz Pazartesi gün bitimine kadar yapılması gerektiğini vurguladı.

Safranbolu'da üst yapı çalışmaları

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, üstyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaldırım, refüj, asfalt, yol genişletme, kanalizasyon yenileneme çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Esentepe ve Barış mahallelerinde kaldırım çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:

"Aşağı Tokatlı Mahallemizde asfalta yama çalışması sürdürüyoruz. Barış Mahallesi'nde asfalt öncesi dolgu ve reglaj çalışması yapıyoruz. Esentepe Mahallesi'nde asfalt serme işlemleri başlatmıştık, devam ediyor. Yine bu mahallemizde dar olan cadde ve sokaklarda yol genişletme çalışması yapıyoruz. Çalışmaları titizlikle yapıyoruz ki uzun ömürlü olsun. Her yıl yaptığımız yeri tekrar yapmayalım."