Kadir Topbaş'ın Koltuğu İçin Sürpriz İsim: Mevlüt Uysal

Kadir Topbaş'ın Koltuğu İçin Sürpriz İsim: Mevlüt Uysal

Kadir Topbaş'tan boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu için sürpriz bir şekilde Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın ismi ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından dün partisinin İstanbul İl Başkanlığı'na gelerek genel istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı.

İLK TURDA BAŞKAN OLMASI İÇİN 207 OY GEREKİYOR

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Ravza Kavakçı Kan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci'nin de aralarında bulunduğu parti temsilcileri katıldı. İBB Meclisi'nde toplam 309 üye bulunurken, bu üyelerin 179'u Ak Partili, 121'i CHP'li, 2'si ise MHP'li. Meclis'te yapılacak oylamada ilk turda başkanın belirlenmesi için aday olan isme 207 oy çıkması gerekiyor. Ancak çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti'nin üye sayısı bu çoğunluğa ulaşamıyor. Eğer CHP veya Ak Parti'den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse, yeni başkanı salt çoğunluk Oyun aranacağı (156 oy) 3. turda belirlenecek.

SEÇİM PERŞEMBE GÜNÜ

Yaklaşık 4 saat süren toplantıya ilişkin açıklama yapılmazken, Başkanlık seçiminin perşembe günü saat 15.00'da yapılacağı öğrenildi.

SÜRPRİZ İSİM MEVLÜT UYSAL

Toplantıda Topbaş'tan boşalan koltuk için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın isminin ön plana çıktığı iddia edildi. Uysal'ın aday olacağı iddiaları ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından dillendirildi. Yarkadaş, Twitter hesabından "AKP'nin yeni belediye başkanı yüzde 99 Mevlüt Uysal... Başakşehir Bld. Başk." mesajını paylaştı. Yarkadaş bu mesajı kısa bir süre sonra silerken, Uysal adına Twitter'da da '@ibbmevlutuysal' kullanıcı adlı bir hesap açılması dikkat çekti. Uysal, hesabın sahte olduğunu belirterek, "Yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz" dedi.