Jehan Babur

26.09.2016 19:01 | Son Güncelleme: 26.09.2016 19:01
Jehan Babur

Caz sanatçısı Jehan Barbur, 27 Eylül'de Akasya Kültür Sanat sahnesinde sevenleriyle buluşacak.

Caz sanatçısı Jehan Barbur, 27 Eylül'de Akasya Kültür Sanat sahnesinde sevenleriyle buluşacak.

2009 yılında prodüktörlüğünü üstlendiği ilk albümü 'Uyan',  ADA Müzik etiketiyle raflarda yerini almıştır. 2010 yılında ikinci albümü 'Hayat', 2012 yılında üçüncü albümü 'Sarı', 2014 yılında Sinan Kaynakçı ile düet yaptıkları ilk single çalışması 'Kendine  Zaman Ver' ve aynı yıl içinde çıkardığı dördüncü solo albümü "Sizler  Hiç Yokken" yine ADA Müzikten çıkmıştır.  Albümlerinde ortak çalışmalar bulunmasına rağmen, çoğunlukla kendi söz ve bestelerine yer veren Jehan Barbur, tüm albümlerinin prodüktörlüğünü de üstlenmiştir. 2009'da çıkardığı ilk albümünden itibaren, bir hikaye anlatıcısı olarak, çağdaş kadın ozan geleneğini sürdürme gayretinde olup, müzik dünyasında kendine özgü bir yer edinmiştir. 

Şarkıları ve sözleri bugüne kadar birçok dizi, sinema filmi ve tiyatro oyununda kullanılmıştır. 2011 tiyatro sezonunda seyirci ile buluşan Özen Yula'nın yazıp yönettiği, Yetkin Dikinciler, Sema Keçik, Sinan Tuzcu, Teoman Kumbaracıbaşı, Beste Bereket ve kendisinin de rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan  'Şems!  Unutma!' oyununun müziklerini bestelemiş, düzenlemelerini de Cenk Erdoğan ile birlikte yapmıştır. Oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında 'En İyi Özgün Müzik' dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda yine "Şems! Unutma!" adlı tiyatro oyunu ile Jehan Barbur, 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde, "En İyi Tiyatro Sahne Müziği" dalında üç adaydan biri olarak gösterilmiştir.

2011'de gösterime girmiş olan Ümit Ünal'ın yazıp yönettiği 'Nar' adlı filmde Jehan Barbur 2011 Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri (YEFA) kapsamında bu filmde seslendirdiği; sözü Ümit Ünal'a, müziği Selim Demirdelen'e ait olan "Nar Taneleri" adlı şarkı ile "En İyi Film Şarkısı" dalında Selim Demirdelen ile birlikte ödülü paylaşmıştır.

Kendi albümleri dışında birçok compilationda, film ve dizi müzikleri albümlerinde ve farklı müzisyenlerin solo albümlerinde konuk sanatçı olarak da yer almıştır.

2014 yılının sonbaharında Ada Müzik'ten  yayımlanacak olan Fırat Tanış'ın Mor'üyalar adlı albümünün prodüktörlüğünü üstlenmiştir. 2016 yılında, Ada Müzik etiketiyle çıkan Ezgi Aktan'ın "İyi Ki" adlı albümün süpervizörlüğünü yapmıştır.

Müzik hayatının yanısıra, yazın hayatına edebiyat dergilerine yazılar yazarak başlamış olan Jehan Barbur, kısa öykü, şiir ve fotoğraflara yazılmış yazılarından oluşan ilk kitabı 'Çatıdaki Çimenler- Sen'e Yazılar'ı, 2013 yılında Alfa Yayınları'ndan çıkarmıştır.

Bir yıl boyunca, 'Kültür Mafyası'adlı aylık edebiyat dergisinde öykü ve şiirlerini paylaşmıştır.

Halen Enver Aysever'in 'Aykırı Akademi' adlı sanal edebiyat sayfası ve OTDERGİ için yazılar yazmaktadır. İkinci kitabı olan" Baba Öyküler" 2016 yılının Nisan ayında OT KİTAP'dan çıkmıştır.

Kaynak: Etkinlik.io

Manşet Haberler

title