En rahat makinist! 150 km hızla giden treni bırakıp, tuvalete gitti - Haberler
Haberi Paylaş

En rahat makinist! 150 km hızla giden treni bırakıp, tuvalete gitti

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya
En rahat makinist! 150 km hızla giden treni bırakıp, tuvalete gitti

Japonya'da 150 kilometre hızla seyreden treni kullanan makinistin tuvaletinin gelmesi üzerine kokpiti bırakıp, tuvalete gittiği ortaya çıktı. Makinistin kokpiti bırakması ise tren rotasındaki gecikmeden sonra izlenen görüntülerde anlaşıldı.

Japonya'dan gelen haber, duyanları büyük şaşkınlığa uğrattı. 150 kilometre hızla giden bir treni kullandığı öğrenilen makinist, tuvaletinin gelmesi üzerine treni bırakarak, tuvalete gitti. Makinistin kokpiti boş bıraktığı ise trenin 1 dakikalık gecikmesinin araştırılması sırasında ortaya çıktı. Gecikmenin nedenini bulmak için görüntüleri izleyen şirket yetkilileri, 150 km hızla giden treninin bir süreliğine kendi haline bırakıldığını gördü.

Central Japan Railway adlı işletmeci şirketten yapılan açıklamada, 36 yaşındaki operatörün geçen Pazar günü sabah 08.15 sularında bir vagon görevlisinden kendi yerini almasını isteyerek 160 yolcusu bulunan trenin kokpitini yaklaşık 3 dakika süreyle terk ettiğinin tespit edildiği bildirildi. Olayın Shizuoka eyaletindeki Atami istasyonu ile Mishima istasyonu arasında gerçekleştiği kaydedilirken, kısa süreliğine sürücünün yerini alan ve tren kullanma lisansı olmayan vagon görevlisinin bu süre zarfında treni idare etmeyerek yalnızca sürücü koltuğunda oturduğu belirtildi.

Sürücünün yokluğunda kademeli olarak yavaşlayarak yola devam eden ve acil durumlarda otomatik olarak durabilen son teknoloji trende yaşanan olay, şirketin tren rotasındaki 1 dakikalık gecikmeyi fark ederek kokpit görüntülerini incelemesiyle ortaya çıktı. Sürücü ise, şirket içi soruşturmada ilk olarak karın ağrısı nedeniyle ne olduğunu hatırlamadığını söyledi. Koltuğu vagon görevlisine devretme nedenini savunan sürücünün "Treni durdurarak gecikmeye neden olmak istemedim" dediği öğrenildi.

İşletmeci şirket olayın ardından özür dilerken, kurallara aykırı söz konusu eylemin Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı'na bildirildiğini açıkladı. Öte yandan tren operatörü ve vagon görevlisine karşı disiplin cezası uygulanacağı öğrenildi.

Hızlı trenler de dahil olmak üzere Japonya'daki demir yolu hizmetleri yüksek güvenlik standartları ve dakik operasyonları ile biliniyor. Birkaç dakikalık gecikmeler dahi işletmeci şirketlerin medyada eleştiri oklarının hedefi olmasına neden oluyor.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Lady Mercedes:makinist:Bizden rahatı,gevşektir:) Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
AHMET DEMİR:adamlar 1 dk gecikti diye medyada işletmeciye baskı yapıyorlar, bizde ise zamanında gelse medyada olay olur :))) daha alacağımız çok yol var. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
ahmet say:yol hızlı köprü yapıyoruz diyenler adamlar ülkeden ülkeye bi uçtan bir uca hızlı trenle gidiyo sen antalyada istanbula gidemiyorsun trenle Cevap Yaz 4 6 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title