İzmir İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a Hayat Verdi

İzmir İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a Hayat Verdi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a hayat verdiİZMİR'de, sosyal medyada paylaşılan 'Bir bebek için acil karaciğer bağışçısı aranıyor' mesajını okur okumaz donör olmak için hastaneye koşan iki çocuk babası itfaiyeci Demircan Edizel (38), 7 aylık Hüseyin Can Çetin'in 'hayat kahramanı' oldu.

İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a hayat verdi

İZMİR'de, sosyal medyada paylaşılan 'Bir bebek için acil karaciğer bağışçısı aranıyor' mesajını okur okumaz donör olmak için hastaneye koşan iki çocuk babası itfaiyeci Demircan Edizel (38), 7 aylık Hüseyin Can Çetin'in 'hayat kahramanı' oldu. Ölümden dönen Hüseyin Can'a karaciğerinden alınan parça nakledilen Edizel, "Büyük bir mutluluğu ve gururu birlikte yaşıyorum" dedi. Baba Ünal Çetin ise, "Demircan Bey oğlumun artık manevi babası, bayramlarda elini öpmeye gelecek" diye konuştu.

Manisa'da oturan, 12 yaşında Ali İhsan, 10 yaşında Emre adlı iki çocukları bulunan ev hanımı Aysun Çetin (35) ve çiftçi Ünal Çetin (38) çiftinin üçüncü oğulları Hüseyin Can, 14 Nisan 2017'de dünyaya geldi. Hüseyin Can 2.5 aylık olduğunda uzayan sarılık sorunu nedeniyle İzmir'e bir üniversite hastanesine sevk edildi. Hastaneye yatırılan, ancak bir türlü tanı koyulamayan talihsiz bebeğin durumu gittikçe kötüleşti. Bebeğin karaciğerinin iflas ettiği, acil nakil olması gerektiği ailesine bildirildi. Bebeğin talihsizliği bununla da kalmadı, ailede tek uygun verici bulunamadı. İstanbul'daki teyze gelini Tuğba Tosunlar ile KKTC'de üniversitede okuyan dayı Ali Aydın Yenilmez de gönüllü oldu, soluğu İzmir'de aldı, ancak sonuç değişmedi. Nakil için İzmir Kent Hastanesi'ne yatırılan Hüseyin Can için mucize beklenirken, dayı Ali Aydın Yenilmez yeğeninin durumunu bir fotoğrafıyla birlikte bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladı. Geçen 17 Kasım'da sosyal medyadan yayılan imdat çığlığını çok sayıda kişi duydu ve yardımcı olmak için baba Ünal Çetin'e ulaştı. Mesajı gördüğü anda verici olmaya karar verip harekete geçen 7 yıllık itfaiyeci Demircan Edizel önce aileyle irtibata geçti, ardından Kent Hastanesi'ne gelerek gerekli tahlilleri yaptırdı. Edizel'in verici olabileceği saptanırken, 2 çocuk babası itfaiyeci Etik kuruldan da geçti. Zaman minik Hüseyin Can'ın aleyhine işlerken, kısa zamanda vericinin hazırlanması, etik kurulun hiç zaman kaybetmeden onaylaması, ameliyat sürecini kısalttı. Hüseyin Can'a, Demircan Edizel'den alınan karaciğer parçası nakledildi. Operasyonu Doç. Dr. Murat Kılıç, Opr. Dr. Cahit yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov ve Opr. Dr. Zaza Iakabodze'den oluşan ekip gerçekleştirdi.

MİNNETTAR

Minik oğulları avuçlarından kayıp gitmek üzereyken gönüllü donör olan Demircan Edizel sayesinde Hüseyin Can'ın hayata dönmesinin sevincini yaşayan Çetin çifti defalarca minnettarlıklarını dile getirdi. Anne Çetin, "Oğlumuz için hiçbir şey yapamıyor, kahroluyorduk. Demircan Bey bize oğlumuzu bağışladı, ne kadar teşekkür etsek azdır" dedi. Baba Çetin de, ""İnsanlık ölmemiş. Dünyada böyle insanlar da varmış. Bundan öte insanlık olmaz. O artık oğlumun manevi babası. Bayramlarda elini öpmeye gelecek" diye konuştu. Dayı Yenilmez de, "Çağrımıza ses veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Demircan Bey artık bizim bir ailemizin ferdi, yeğenimle canciğer oldular, ona minnettarız" dedi. Nakilden bir gün sonra servise çıkarılan, hasta yatağında sürekli itfaiyeci arkadaşlarının ziyaret ettiği Demircan Edizel de Hüseyin Can için paylaşılan mesajı görür görmez gönüllü olmaya karar verdiğini söyledi. Motosiklet kullandığını, eğer başına bir gün kaza gelirse organlarının bağışlanması için ailesine tembihlediğini belirten Edizel, "Organ bağışı her zaman aklımda olan bir şeydi. Kararlarım anidir, bunda da hemen karar verdim. Uygun çıkınca da ameliyat masasına yattım. Oğlum Orhan Ferhat 10 yaşında, kızım Melek Irmak 12 yaşında. Hastaneye yattığım gün bilgilendirme formunu bana kızım okudu, o da vermemi istedi. Eşim Ayşe de destekledi. Mutluluğu ve gururu hepsini bir arada yaşıyorum" diye konuştu. Öte yandan Hüseyin Can'ın ameliyata girerken durumunun çok kötü olduğunu belirten İzmir Kent hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç şöyle konuştu: "Bebek bize geldiğinde durumu ağırdı. Çoklu organ yetmezliği vardı, birçok organ iflas etmiş durumdaydı. Geldiğinde solunumu durdu ve makineye bağlandı yarım saat içinde ameliyata aldık. Şu an durumu daha iyi, çalışmayan böbrekleri çalışmaya başladı, kalp akciğer daha iyi, karaciğer güzel çalışıyor. Kurtulacağını düşünüyoruz. Ama karaciğer nakli bir maraton gibi daha alacağımız yol var. Nakil olmasa yüzde yüz kaybedeceğimiz bir bebekti. Demircan Edizel sayesinde çok büyük bir ümit vermiş olduk. Tedavisi yoğun bakımda sürüyor."

İzmir İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a Hayat Verdi
İzmir İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a Hayat Verdi
İzmir İtfaiyeci Demircan, Hüseyin Can'a Hayat Verdi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title