İzmir Cezaevinde Ölen PKK'lının Cenazesi Şırnak'a Gönderildi

İzmir Cezaevinde Ölen PKK'lının Cenazesi Şırnak'a Gönderildi

Cezaevinde ölen PKK'lının cenazesi Şırnak'a gönderildi Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)- İZMİR Aliağa Şakran Cezaevi'nde, terör örgütü PKK üyesi olmaktan 12 yıldır hapis yatan ve bir rahatsızlık sonucu öldüğü belirtilen 39 yaşındaki Ali Alp'in cenazesi, yapılan otopsinin ardından Şırnak'tan gelen yakınlarına teslim edildi.

İzmir Cezaevinde Ölen PKK'lının Cenazesi Şırnak'a Gönderildi

Cezaevinde ölen PKK'lının cenazesi Şırnak'a gönderildi

Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)- İZMİR Aliağa Şakran Cezaevi'nde, terör örgütü PKK üyesi olmaktan 12 yıldır hapis yatan ve bir rahatsızlık sonucu öldüğü belirtilen 39 yaşındaki Ali Alp'in cenazesi, yapılan otopsinin ardından Şırnak'tan gelen yakınlarına teslim edildi. Burada bir açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Tek tek insanların sorunlarının peşinden koşarken çok yorulduk, artık bir toplu sonuç istiyoruz" dedi.

Terör örgütü PKK üyesi olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve 12 yıldır İzmir Aliağa Şakran Cezaevi'nde hapis yatan Ali Alp, dün rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırılan Alp'e otopsi yapıldı. Otopsinin tamamlanmasının ardından cenaze ailesine teslim edildi. Adli Tıp Kurumu Morgu önünde toplanan kalabalık, Ali Alp'in ölümünde ihmal olduğunu ileri sürdü. Aileye destek için HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, partililer ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de adliye binasına geldi. Burada bir açıklama yapan Kürkçü, şunları söyledi:

İLK BİLGİLER ENFESKİYON

"Bugün Türkiye'yi 30 yıldır kasıp kavuran savaşın bir başka sonucuyla karşı karşıyayız. Ankara'daki katliam, Türkiye'nin başka yerlerinde yaşanan katliamlar, Cizre'deki katliam ve cezaevindeki ölümler hepsi aynı sebepten kaynaklanıyor. Halkları esarete ve kimliksizliğe mahkum etmek için sürdürülen savaş ve bu savaşa karşı koymak. Hayatını kaybeden Ali arkadaşımız 12 yıldır cezaevindeydi ve cezaevlerinde yaşayan bütün hasta tutsaklar gibi bakımsızlığın, ihmalin sonucu olarak 12 yıl sonra aramızdan ayrıldı. Bugün bize hiçbir gerçek sebep söylenemedi. Bir gün önce kardeşiyle telefonda görüşme yapan arkadaşımız bir gün sonra hayatını kaybediyor. Arada geçen zamanda ya da önceden beri ne olmuştu bilmiyoruz. Bize ilk gelen bilgi bir enfeksiyon olduğudur. Eğer sebep buysa durum daha da korkunçtur, çünkü enfeksiyondan ölümün gerçekleşmesi için çok uzun bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu beyanat bile çok uzun süren ihmalin açıklanmasıdır. Bu ölümün sebeplerinin ortaya çıkartılması ve sorumlularının gerekli şekilde cezalandırılması için girişimde bulunacağız. Tek tek insanların sorunlarının peşinden koşarken çok yorulduk artık bir toplu sonuç istiyoruz. Halklarımızın savaşla mağdur edilmemesi, halklarımızın kurşuna dizilmekten kurtarılması, Ankara'daki gibi katliamların yenilerinin bizi takip etmemesi için Türkiye'nin biran önce bizi bunlara mahkum eden zalim rejimden kurtarılması gerekiyor. Bunu halklarımız yapabilir. Bir yurttaşın en medeni hakkını 1 Kasım'da kullanmasını sağlamalıyız. İktidarda olanlara karşı oy kullanmak bir haktır, bu ölümlerin cezası iktidarda olanların iktidardan indirilmesidir. Onları iktidarsız bırakmamız gerekiyor, böylelikle bir çözüm olabilir."

Ali Alp'in kardeşi Hüseyin Alp de Kürtçe yaptığı açıklamasında, "Kardeşimin nasıl öldüğünü bilmiyoruz. Ölmeden 10 saat önce kendisiyle konuşmuştum. Kardeşimin ölüm olayının araştırılmasını istiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından, cenazesi alınan Ali Alp, toprağa verilmek üzere Şırnak'a götürüldü. Alp'in yarın Şırnak Merkez Kumçatı Beldesi'nde toprağa verileceği bildirildi.

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA