İstanbul: 'Soykırım Yalanının Cansız Tanıkları' Adlı Fotoğraf Sergisi ve Panel

İstanbul: 'Soykırım Yalanının Cansız Tanıkları' Adlı Fotoğraf Sergisi ve Panel

Beylikdüzü Belediyesi ve Türk Azerbaycan Dostluk, Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Birlikte Düzenlediği 'Soykırım Yalanının Cansız Tanıkları' Konulu Fotoğraf Sergisi ve Panelde, Ermenilerin Soykırım İddialarına Cevap Verildi.

İstanbul: 'Soykırım Yalanının Cansız Tanıkları' Adlı Fotoğraf Sergisi ve Panel

Beylikdüzü Belediyesi ve Türk Azerbaycan Dostluk, Kültür ve Dayanışma Derneği'nin birlikte düzenlediği 'Soykırım Yalanının Cansız Tanıkları' konulu fotoğraf sergisi ve panelde, Ermenilerin soykırım iddialarına cevap verildi.

Beylikdüzü Tiyatro Umut Salonu'nda gerçekleşen panel öncesinde, Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı ve Azerbaycan Başkonsolosu Seyyat Salahlı tarafından Ermenilerin, Azerbaycan ve Türkiye'de yaptıkları katliamların fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Saygı duruşu, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasının ardından yapılan açılışın ardından Başkan Orakçı bir konuşma yaptı. Tarihi yalanlarla yeniden yazmaya kalkanların, soykırım yalanını ortaya attıklarını ifade eden Başkan Orakçı, "Bizim tarihimizde yok etmek değil, yaşatmak var" dedi. Osmanlı devletinin tarihi boyunca birçok millete ev sahipliği yaptığını ve bunların başında da Ermenilerin geldiğini belirten Başkan Orakçı, buna karşılık Ermenilerin Türklere ihanet ettiğini kaydetti. Başkan Orakçı, "Bu asılsız ve çirkin iddiaların sahipleri bilmelidir ki, binlerce yıllık Türk tarihinin hiçbir döneminde biz Türklerin yüzünü karartacak, başını öne eğdirecek, onları utandıracak planlanmış ve devlet eliyle yönetilmiş hiç bir kötü olay yoktur. Sözde Ermeni soykırımı iddialarının sahipleri Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Arşivleri'ne baksın. Osmanlı Devleti'nin 30 Mayıs 1915 tarihli kararında, zorunlu göçe tabi tutulan Ermeniler için yolculuk sırasında rahatlarının, can ve mal güvenliklerinin sağlanması için emirler vardır. Şimdi soruyorum Ermenileri bilinçli olarak yok etmeye çalışan bir devlet böyle mi yapar? Soykırım ve katliam bu mudur? Yoksa Nazi Almanya'sındaki gibi insanların sırf Yahudi olmalarından dolayı fırınlarda yakılması mıdır? Bosna'daki gibi insanların sırf Müslüman oldukları için katledilip toplu mezarlara atılması mıdır? Azerbaycan topraklarında, Karabağ'daki gibi insanların sırf Azeri oldukları için kadın, çocuk, yaşlı, hasta demeden öldürülmesi midir? Lütfen asılsız iddialara değil, tarihi belgelere ve arşivlere bakılsın" şeklinde konuştu.

Panelde konuşan Azerbaycan Başkonsolosu Doç. Dr. Sayyah Salahlı ise, Ermenilerin soykırım iddialarına karşı yeterince karşılık verilmediğini ve bu konuda hazırlıklı olunmadığına dikkat çekti. Türk dünyasının her seferinde Ermenilere güvendiğini ve ihanetle karşılaştığını anlatan Başkonsolos Salahlı, "Düşman, can dese de düşmandır, sakın aldanma" diye konuştu.

Panele katılan AK Parti İstanbul Milletvekilleri Yahya Baş ve Ünal Kaçır'a seslenen Başkonsolos Salahlı, "Savunmada kalırsak, rakip gol atar. Milletvekilleri, TBMM'de, Azerbaycan Hocalı da Ermenilerin yaptığı soykırımı tanımak için yasa çıkarsın. Toparlanmalı, gücümüzü birlikte ortaya koymalıyız" dedi.

Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Cafer Ulu da, Osmanlı döneminde Ermenilerin rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürdüklerini belirterek, Ermeni Patrikhanesi'nin Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğunu söyledi. Gazeteci Ali Eşref Uzundere ise, Iğdır bölgesinde gerçekleştirdiği çalışmalarda, Ermenilerin yaptığı soykırımın izlerini bulduğunu ifade etti. Iğdır'ın Oba Köyü'nde Ermenilerin yaptığı katliamları kanıtlayan toplu mezarları ortaya çıkardığını ve belgelediğini ifade eden Uzundere, "'Tanrı Türkü korusun' deriz ama artık Türk'ün uyanık olması ve özünü koruması gerekiyor" ifadesini kaydetti.

Panele, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Yahya Baş ve Ünal Kaçır'ın yanı sıra, AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Yusuf Uzun, Beylikdüzü Belde Başkanı Hasan Ayhan Bilgiç ve çok sayıda vatandaş katıldı. 9 Aralık 2006 tarihine kadar açık kalacak olan 'Soykırımın Cansız Tanıkları' başlıklı fotoğraf sergisi, tarihi gerçekler ışığında soykırım yalanını görmek isteyenlere çarpıcı fotoğraflarla cevap verecek.

Kaynak: İHA